1397/11/09

دیدار نمایندگان روسکاسموس و فرستادگان سازمان فضایی هند

سازمان فضایی روسیه روسکاسموس (Roscosmos) اعلام کرد هیئت اعزامی سازمان تحقیقات فضایی هند (-ISRO -Indian Space Research Organisation) با مسئولان عالی‌رتبه صنایع فضایی روسیه ازجمله دیمیتری راگوزین (Dmitry Rogozin) رئیس روسکاسموس، ایگور آربوزوف (Igor Arbuzov) رئیس شرکت فناوری‌های فضایی انرگوماش (Energomash)...
دیدار نمایندگان روسکاسموس و فرستادگان سازمان فضایی هند

سیروس برزو: سازمان فضایی روسیه روسکاسموس (Roscosmos) اعلام کرد هیئت اعزامی سازمان تحقیقات فضایی هند (-ISRO -Indian Space Research Organisation) با مسئولان عالی‌رتبه صنایع فضایی روسیه ازجمله دیمیتری راگوزین (Dmitry Rogozin) رئیس روسکاسموس، ایگور آربوزوف (Igor Arbuzov) رئیس شرکت فناوری‌های فضایی انرگوماش (Energomash) و دیمیتری لاسکوتف (Dmitry Loskutov) رئیس گلاوکاسموس (Glavkosmos) دیدار داشتند.
از طرف هند سریدارا پانیکر سومنات (Sridhara Paniker Somanat) رئیس مرکز فضایی ویکرام سارابای (Vikram Sarabhai Space Center) و کونوننگو شیامال کومار (Kunungo Shiamal Kumar) رئیس دفتر برنامه حمل‌ونقل فضایی (Space Transportation Program Bureau) در این نشست حضور داشتند.
طی مذاکرات، هیئت روسی امکانات و توانایی‌های خود را در  زمینه توسعه موتورهای مایع سوز موشکی و سایر محصولات مربوط به فناوری‌های فضایی را ارائه کرد.
این نشست منجر به امضای یک پروتکل شد که در آن آمادگی هر دو طرف علاقه‌مندی خود برای توسعه بیشتر همکاری‌های علمی و فنی را اعلام کردند. قرار است با انجام نشست‌های بیشتر و اعزام گروه‌هایی، تا پایان آوریل ۲۰۱۹، مذاکرات در خصوص تعیین هر یک از زمینه‌های همکاری برگزار مشخص شود و تا پایان نیمه اول سال، نقشه راه اقدامات مشترک مورد تأیید قرار می‌گیرد.
لازم به ذکر است که هند و روسیه از دهه ۱۹۷۰ همکاری‌های تنگاتنگی درزمینه انتقال فناوری فضایی داشته‌اند و غیر از پرتاب ماهواره‌های هندی، روس‌ها یک شهروند هند را نیز به فضا برده‌اند و در سال گذشته قراردادی برای آموزش فضانورد هند در مرکز فضایی گاگارین بسته‌شده و قرار است روس‌ها به این کشور در انتخاب و آموزش نخستین گروه فضانوردان هند که طی چند سال آینده با سفینه ساخت هند به فضا خواهد رفت، کمک کند.

دیپلماسی فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

همکاری روسیه و آمریکا در زیست‌شناسی فضایی

1397/10/25
نشست کارشناسان متخصصان روسی و آمریکایی درزمینه زیست‌شناسی و پزشکی فضایی در پژوهشگاه بررسی مسائل زیست پزشکی آکادمی علوم روسیه برگزار شد. هیئت آمریکایی را کریگ کاندروت (Craig Kundrot) مدیر...

پربازدیدکننده ترین خبر

چرا آمریکا به فعالیت‌های فضایی صلح‌آمیز دیگر کشورها برچسب نظامیگری می‌زند؟

سیروس برزو: برنامه‌های نظامی زیادی در آمریکا با پوشش‌های علمی انجام‌شده و می‌شود. شاید برای بسیاری این سؤال پیش بیاید که چطور پنتاگون (Pentagon) می‌تواند از یک ماهواره علمی یا کاوشگر دورپرواز یا مدارگرد که به دور ماه می‌چرخد، بهره‌برداری نظامی کند. برای روشن شدن این موضوع مثالی می‌آورم. برنامه لوناراربیتر (Lunar Orbiters) شامل ۵مدارگرد خودکار بود که از ۱۹۶۶تا۱۹۶۷ توسط آمریکا پرتاب شد تا سطح ماه را تصویربرداری کند. قبل از این‌که نیل آرمسترانگ (Neil Armstrong) بتواند اولین قدم خود را بر ماه بگذارد، ناسا سازمان فضایی آمریکا نیاز داشت محلی که آپولو-۱۱ به راحت فرود آید را دقیقاً مشخص کند. هر کاوشگر لوناراربیتر دارای دو دوربین بود و به‌جای فیلم ۳۵میلی‌متری استاندارد ماهواره‌ها، از فیلم ۷۰میلی‌متری استفاده می‌کردند که امروزه برای ساخت فیلم‌های آی‌مکس (IMAX) استفاده می‌شود. در این کاوشگر، فیلم در مقابل اسکنر خاصی قرار می‌گرفت سپس این اطلاعات از طریق امواج رادیویی به مراکز فضای ارتباطی ناسا در اسپانیا، استرالیا و آمریکا فرستاده می‌شد، جایی که داده‌ها روی نوار مغناطیسی ثبت شد. سپس توسط کارشناسان به شکل عکس‌های بسیار دقیق بازسازی می‌شد. این روش بعداً در ماهواره‌های جاسوسی استفاده شد و دیگر نیازی به ارسال فیلم‌ها از مدار زمین نبود.