1397/11/09

دیدار نمایندگان روسکاسموس و فرستادگان سازمان فضایی هند

سازمان فضایی روسیه روسکاسموس (Roscosmos) اعلام کرد هیئت اعزامی سازمان تحقیقات فضایی هند (-ISRO -Indian Space Research Organisation) با مسئولان عالی‌رتبه صنایع فضایی روسیه ازجمله دیمیتری راگوزین (Dmitry Rogozin) رئیس روسکاسموس، ایگور آربوزوف (Igor Arbuzov) رئیس شرکت فناوری‌های فضایی انرگوماش (Energomash)...
دیدار نمایندگان روسکاسموس و فرستادگان سازمان فضایی هند

سیروس برزو: سازمان فضایی روسیه روسکاسموس (Roscosmos) اعلام کرد هیئت اعزامی سازمان تحقیقات فضایی هند (-ISRO -Indian Space Research Organisation) با مسئولان عالی‌رتبه صنایع فضایی روسیه ازجمله دیمیتری راگوزین (Dmitry Rogozin) رئیس روسکاسموس، ایگور آربوزوف (Igor Arbuzov) رئیس شرکت فناوری‌های فضایی انرگوماش (Energomash) و دیمیتری لاسکوتف (Dmitry Loskutov) رئیس گلاوکاسموس (Glavkosmos) دیدار داشتند.
از طرف هند سریدارا پانیکر سومنات (Sridhara Paniker Somanat) رئیس مرکز فضایی ویکرام سارابای (Vikram Sarabhai Space Center) و کونوننگو شیامال کومار (Kunungo Shiamal Kumar) رئیس دفتر برنامه حمل‌ونقل فضایی (Space Transportation Program Bureau) در این نشست حضور داشتند.
طی مذاکرات، هیئت روسی امکانات و توانایی‌های خود را در  زمینه توسعه موتورهای مایع سوز موشکی و سایر محصولات مربوط به فناوری‌های فضایی را ارائه کرد.
این نشست منجر به امضای یک پروتکل شد که در آن آمادگی هر دو طرف علاقه‌مندی خود برای توسعه بیشتر همکاری‌های علمی و فنی را اعلام کردند. قرار است با انجام نشست‌های بیشتر و اعزام گروه‌هایی، تا پایان آوریل ۲۰۱۹، مذاکرات در خصوص تعیین هر یک از زمینه‌های همکاری برگزار مشخص شود و تا پایان نیمه اول سال، نقشه راه اقدامات مشترک مورد تأیید قرار می‌گیرد.
لازم به ذکر است که هند و روسیه از دهه ۱۹۷۰ همکاری‌های تنگاتنگی درزمینه انتقال فناوری فضایی داشته‌اند و غیر از پرتاب ماهواره‌های هندی، روس‌ها یک شهروند هند را نیز به فضا برده‌اند و در سال گذشته قراردادی برای آموزش فضانورد هند در مرکز فضایی گاگارین بسته‌شده و قرار است روس‌ها به این کشور در انتخاب و آموزش نخستین گروه فضانوردان هند که طی چند سال آینده با سفینه ساخت هند به فضا خواهد رفت، کمک کند.

دیپلماسی فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

همکاری روسیه و آمریکا در زیست‌شناسی فضایی

1397/10/25
نشست کارشناسان متخصصان روسی و آمریکایی درزمینه زیست‌شناسی و پزشکی فضایی در پژوهشگاه بررسی مسائل زیست پزشکی آکادمی علوم روسیه برگزار شد. هیئت آمریکایی را کریگ کاندروت (Craig Kundrot) مدیر...

پربازدیدکننده ترین خبر

همکاری عشق‌آباد و پاریس برای ساخت دومین ماهواره ترکمنی

نمایندگان شرکت‌های فرانسوی تولیدکننده تجهیزات هوا و فضا Airbus Defence and Space و تالس آلینا اسپیس (Thales Alenia Space) در سومین اجلاس گروه همکاری‌های مشترک ترکمنستان و فرانسه که در شهر «عشق‌آباد» برگزار شد، شرکت کردند. یکی از موضوعات موردبحث و بررسی این اجلاس، چشم‌انداز همکاری‌های دو کشور درزمینهٔ ساخت دومین ماهواره ترکمنی بود. ترکمنستان و فرانسه از تجربه همکاری در این زمینه برخوردار می‌باشند. شرکت تالس آلینا اسپیس از شرکای عشق‌آباد در بخش صنایع هوا و فضا بوده و نخستین ماهواره ترکمنی را ساخته است که در سال ۲۰۱۵ به مدار فرستاده شد. نخستین ماهواره ترکمنی موسوم به «TürkmenÄlem 52°E» بوده و پخش شبکه‌های تلویزیونی اچ‌دی و چندرسانه‌ای را انجام می‌دهد. تفاوت سیستم دومین ماهواره ترکمنی این است که در مدار پائین تر قرارگرفته و برای حوزه‌های اقتصاد ملی این کشور مانیتورینگ وضعیت کشاورزی، صنایع نفت و محیط‌زیست را انجام خواهد داد. علاوه بر توسعه تعاملات در بخش هوا و فضا و ازجمله ارائه خدمات، آموزش مهندسین فنی همچنین دو طرف در خصوص همکاری‌های متقابل درزمینهٔ های سوخت و انرژی، ساخت‌وساز، حمل‌ونقل و ... گفت‌وگو و تبادل‌نظر کردند. ​