1397/11/10

یک شی آسمانی با مریخ برخورد کرده است

ستاره‌شناسان با بررسی عکس‌های مریخ متوجه شده‌اند بین جولای تا سپتامبر ۲۰۱۸ میلادی یک شی آسمانی با سطح مریخ برخورد کرده است. دوربین‌های مرکز تحقیقاتی HiRISE تصاویری دقیق از این چاله تازه ثبت کرده‌اند. این برخورد بین ماه‌های جولای تا سپتامبر ۲۰۱۸ میلادی شکل‌گرفته و شی آسمانی به یخ‌های قطب جنوب این سیاره...
یک شی آسمانی با مریخ برخورد کرده است

ستاره‌شناسان با بررسی عکس‌های مریخ متوجه شده‌اند بین جولای تا سپتامبر ۲۰۱۸ میلادی یک شی آسمانی با سطح مریخ برخورد کرده است. دوربین‌های مرکز تحقیقاتی HiRISE تصاویری دقیق از این چاله تازه ثبت کرده‌اند.
این برخورد بین ماه‌های جولای تا سپتامبر ۲۰۱۸ میلادی شکل‌گرفته و شی آسمانی به یخ‌های قطب جنوب این سیاره برخورد کرده است. آوار ناشی از این برخورد الگوی منحصربه‌فردی روی سطح مریخ ایجاد کرده است.
درهمین راستا راس بئر یکی از محققان HiRISE دراین‌باره می‌گوید هنگامی‌که شی آسمانی با سطح سیاره برخورد کرده، یک نیروی قابل‌توجه شبیه انفجار به وجود آمده است.
در محل برخوردشی با سیاره ۲ الگوی روشن و تیره‌رنگ دیده می‌شود. الگوی تیره طرح انفجار به دلیل نفوذ جسم آسمانی به لایه‌نازک یخ و رسوخ در شن‌های زیر آن به وجود آمده است.
تحقیقی در سال ۲۰۱۳ نشان داد سالانه بیش از ۲۰۰ سیارک به مریخ برخورد می‌کنند.
سیارک‌ها و شهاب‌سنگ‌هایی که با مریخ برخورد می‌کنند حدود یک تا دو متر عرض دارند عبارت دیگر آن‌ها ۱۰ بار از سیارکی که با روسیه برخورد کرد کوچک‌تر هستند.

یک شی آسمانی با مریخ برخورد کرده است

کاوش‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

زلزله‌سنج اینسایت روی مریخ قرار گرفت

1397/10/02
ناسا اعلام کرد که زلزله‌سنج فضاپیمای اینسایت اخیراً بر روی سطح سیاره مریخ قرارگرفته است. مدارگرد شناسایی مریخ ناسا اخیراً تصاویری از فضاپیمای سطح‌نشین اینسایت(InSight) را که در سیاره سرخ...

ناسا چشمان خود در سیاره مریخ را از دست می‌دهد

1397/11/01
راهپیمایی بر روی سطوح نوک‌تیز سیاره سرخ، مریخ‌نورد کنجکاوی (Curiosity rover) را به انتهای اجباری مأموریت خود نزدیک کرده است. کارشناسان ناسا (NASA) در جدیدترین تصاویر دریافتی از مریخ که...

پربازدیدکننده ترین خبر

کوتاه و خواندنی، نخستین تصاویر از سطح مریخ را چه سفینه‌ای به زمین فرستاد؟

نخستین سفینه‌ای که توانست از سطح مریخ تصاویری به زمین بفرستد، وایکینگ-۱ (Viking 1) بود. تا آن زمان عکس‌های زیادی را سفینه‌های مختلف از مریخ به زمین فرستاده بودند، اما همه آنها را سفینه‌هایی مخابره کرده بودند که یا از چندین کیلومتری مریخ عبور کرده بودند و یا در مداری به ارتفاع چندین کیلومتر، مریخ را دور زده بودند. وایکینگ-۱ در ۲۰ اوت ۱۹۷۵ با یک موشک تایتان-۳ (Titan3) به فضا پرتاب شد. این سفینه در ۱۹ ژوئن ۱۹۷۶ پس از یک سفر ۳۱۰ روزه به مریخ رسید. روز ۲۰ ژوئن بخش فرودی سفینه از بخش مداری جدا شد و ساعاتی بعد بر سطح مریخ نشست و شروع به ارسال تصاویری از اطراف کرد. عکس‌های ارسالی «وایکینگ-۱» بسیار زیبا و باشکوه بود و در میان عکس‌هایی که از کرات و سیاره‌های دیگر منظومه شمسی به زمین رسیده است، ازنظر کیفیت، مقام بالایی دارد.