1397/11/10

قدیمی‌ترین سنگ تاریخ زمین روی کره ماه پیدا شد

محققان ناسا (NASA) اعلام کرده‌اند سنگی که حدود نیم‌قرن پیش از ماه به زمین آورده شد قدیمی‌ترین سنگ تاریخ سیاره است. آنچه به شناسایی منشأ این سنگ کمک کرده پیدا شدن مقادیری کواتز، فلداسپات و زیرکن در آن بوده که روی زمین رایج هستند اما به‌شدت روی ماه نایاب هستند. به گفته محققان ناسا باگذشت زمان قدیمی‌ترین...
قدیمی‌ترین سنگ تاریخ زمین روی کره ماه پیدا شد

محققان ناسا (NASA) اعلام کرده‌اند سنگی که حدود نیم‌قرن پیش از ماه به زمین آورده شد قدیمی‌ترین سنگ تاریخ سیاره است.

این سنگ در سال۱۹۷۱ و طی مأموریت آپولو۱۴ برای تجزیه‌وتحلیل بیشتر توسط فضانوردان به زمین آورده شد. حالا و پس از گذشت ۴۸سال متخصصان مدعی شده‌اند که این نمونه زمانی بخشی از زمین بوده اما براثر برخورد یک ستاره دنباله‌دار یا شهاب‌سنگ به کره زمین به فضا پرتاب‌شده و درنهایت روی ماه فرود آمده است. البته این ماجرا به زمانی مربوط می‌شود که کره ماه نسبت به زمان فعلی سه برابر به زمین نزدیک‌تر بوده است.
آنچه به شناسایی منشأ این سنگ کمک کرده پیدا شدن مقادیری کواتز، فلداسپات و زیرکن در آن بوده که روی زمین رایج هستند اما به‌شدت روی ماه نایاب هستند.

قدیمی‌ترین سنگ تاریخ زمین روی کره ماه پیدا شد

به گفته محققان ناسا باگذشت زمان قدیمی‌ترین سنگ تاریخ با مواد دیگری روی کره ماه ترکیب‌شده و برای ۳.۹میلیارد سال زیر سطح ماه مدفون‌شده است. حدود ۲۶میلیون سال قبل یک سیارک به سطح ماه برخورد کرده و دهانه مخروطی آن را برای همیشه به یادگار گذاشت. محققان بر این باورند که این برخورد باعث شده سنگ قدیمی دوباره به سطح ماه بازگردد.
محققان متوجه شده‌اند که سنگ مذکور در دمایی مشابه با نمونه‌های روی زمین و دروانی که سیاره ما هنوز جوان بوده شکل‌گرفته است. فرایند کریستالی شدن آن نیز در عمق ۱۲.۴مایلی و حدود ۴تا ۴.۱میلیارد قبل روی‌داده است.
دکتر دیوید کرینگ (David Kring)، دانشمند ناسا که سرپرستی این مطالعه را بر عهده داشته بر این باور است که این کشف فوق‌العاده به ایجاد تصویری بهتر از زمین و برخورد اجسام فضایی به سطح آن کمک می‌کند.
منبع: دیجیاتو

کاوش‌های فضایی |

نظرات بینندگان
ناشناس
1397/11/11 13:15:34
الان دیگه نمیتونستند دروغ رفتن به کره ماه را با این سنگ توجیه کنند...بعد از پنجاه سال فکر کردن...این نظر را دادند..واقعا که!!!!!
ناشناس
1397/11/11 13:15:35
الان دیگه نمیتونستند دروغ رفتن به کره ماه را با این سنگ توجیه کنند...بعد از پنجاه سال فکر کردن...این نظر را دادند..واقعا که!!!!!
نظر شما
اخبار مرتبط

سازمان فضایی اروپا نرم‌افزاری کاربردی برای مکان‌یابی فضانوردان روی ماه طراحی می‌کند

1397/10/04
سازمان فضایی اروپا اسا (ESA) در حال توسعه نرم‌افزاری کاربردی است که با استفاده از آن فضانوردان می‌توانند روی ماه مکان‌یابی کنند. این نرم‌افزار نمایی ۳۶۰ درجه‌ای از محیط اطراف با اطلاعات...

چین همچنان به توسعه برنامه اکتشافی ماه خود ادامه خواهد داد

1397/10/29
پس از آن که کاوشگر مهنورد چانگ‌ای-۴ (Chang'e-4) برای اولین بار در تاریخ، فرود نرمی را در قسمت دور ماه انجام داد، مهندس ارشد برنامه پژوهش های ماه و عضو آکادمی علوم چین، مهندس وو وی رین (Wu...

همکاری چین و آمریکا در اکتشاف ماه و موانع آمریکایی بر سر راه

1397/11/02
پیشرفت فوق‌العاده چینی‌ها در عرصه فضایی و فرود ماه نورد این کشور بر کره ماه، سبب ایجاد احساس عقب‌ماندگی علمی در آمریکایی‌ها شده است. پس از موفقیت چینی‌ها در فرود ماه نورد چانگ‌ای۴ (Change4)...

پربازدیدکننده ترین خبر

کوتاه و خواندنی، نخستین تصاویر از سطح مریخ را چه سفینه‌ای به زمین فرستاد؟

نخستین سفینه‌ای که توانست از سطح مریخ تصاویری به زمین بفرستد، وایکینگ-۱ (Viking 1) بود. تا آن زمان عکس‌های زیادی را سفینه‌های مختلف از مریخ به زمین فرستاده بودند، اما همه آنها را سفینه‌هایی مخابره کرده بودند که یا از چندین کیلومتری مریخ عبور کرده بودند و یا در مداری به ارتفاع چندین کیلومتر، مریخ را دور زده بودند. وایکینگ-۱ در ۲۰ اوت ۱۹۷۵ با یک موشک تایتان-۳ (Titan3) به فضا پرتاب شد. این سفینه در ۱۹ ژوئن ۱۹۷۶ پس از یک سفر ۳۱۰ روزه به مریخ رسید. روز ۲۰ ژوئن بخش فرودی سفینه از بخش مداری جدا شد و ساعاتی بعد بر سطح مریخ نشست و شروع به ارسال تصاویری از اطراف کرد. عکس‌های ارسالی «وایکینگ-۱» بسیار زیبا و باشکوه بود و در میان عکس‌هایی که از کرات و سیاره‌های دیگر منظومه شمسی به زمین رسیده است، ازنظر کیفیت، مقام بالایی دارد.