1397/11/14

وزش باد شدید استارشیپ را واژگون کرد!

سفینه استارشیپ متعلق به شرکت فضایی خصوصی اسپیس‌ایکس که در تگزاس آمریکا در حال سرهم‌بندی است براثر وزش باد شدید صدمه دید. ایلان ماسک (Elon Musk)، مدیر و بنیان‌گذار اسپیس‌ایکس (SpaceX)، گزارش داد که این فضاپیما براثر وزش بادهایی با سرعت ۸۰کیلومتر در ساعت واژگون شده و متأسفانه سخت آسیب‌دیده است، به‌طوری‌که...
 وزش باد شدید استارشیپ را واژگون کرد!

سفینه استارشیپ متعلق به شرکت فضایی خصوصی اسپیس‌ایکس که در تگزاس آمریکا در حال سرهم‌بندی است براثر وزش باد شدید صدمه دید.
ایلان ماسک (Elon Musk)، مدیر و بنیان‌گذار اسپیس‌ایکس (SpaceX)، گزارش داد که این فضاپیما براثر وزش بادهایی با سرعت ۸۰کیلومتر در ساعت واژگون شده و متأسفانه سخت آسیب‌دیده است، به‌طوری‌که انتظار می‌رود تعمیر و بازیابی آن هفته‌ها طول بکشد.
خوشبختانه مخازن سوخت این فضاپیما از آسیب نجات پیدا کرد.
استارشیپ برای ارسال به‌عنوان یک محموله توسط یک ماهواره‌بر بزرگ به نام سوپر هوی(Super Heavy) طراحی‌شده است و با پوششی قوی از آلیاژ فولاد ضدزنگ ساخته‌شده است تا بتواند شرایط خشن فضای عمیق را تاب بیاورد.
استفاده از فولاد ضدزنگ یک انتخاب غیرمعمول است، اما ماسک می‌گوید که این آلیاژ بسیار مقاوم است و در دمای شدید مقاومت خواهد کرد و برای اولین بار از آب یا سوخت به‌عنوان سپر حرارتی استفاده می‌کند.
ماسک در تاریخ ۵ ژانویه در توییتر اعلام کرد که امیدوار است آزمایش‌های اولیه استارشیپ را ظرف چند هفته آتی آغاز کند. درحالی‌که اکنون با این اتفاق حتماً این زمان‌بندی دست‌خوش تغییر خواهد شد.
وی در مصاحبه‌ای که سال گذشته منتشر شد گفت ۷۰ درصد احتمال دارد که او در میان اولین انسان‌هایی باشد که راهی سیاره سرخ می‌شوند.
ماسک گفت: «احتمال مرگ شما در مریخ بسیار بالاتر از زمین است. شرایط سختی خواهد بود.»
شرکت اسپیس‌ایکس برای انجام مأموریت‌های فضای عمیق خود هفته گذشته اعلام کرد که ۱۰ درصد ۶ هزار نیروی خود را به‌منظور تأمین هزینه مأموریت‌های آینده اخراج خواهد کرد که چند روز پیش عذر ۷ درصد از آن ۱۰ درصد را خواست.
اسپیس‌ایکس برای برخی پروژه‌های بزرگ در سال جاری آماده می‌شود و تصمیم برای اخراج کارکنانش نیز یکی از راه‌های تأمین هزینه‌های آن است.

ماهواره‌بر و پرتاب |

نظر شما
اخبار مرتبط

سرانجام تصویر طرح نهایی استارشیپ منتشر شد

1397/10/18
بر کسی پوشیده نیست که شرکت فضایی اسپیس‌ایکس(SpaceX) در حال ساخت و سرهم‌بندی فضاپیمای آزمایشی خود موسوم به استارشیپ (Starship) است. اما برای همگان سوال بود که این فضاپیما در نهایت چه شکلی...

پربازدیدکننده ترین خبر

همکاری عشق‌آباد و پاریس برای ساخت دومین ماهواره ترکمنی

نمایندگان شرکت‌های فرانسوی تولیدکننده تجهیزات هوا و فضا Airbus Defence and Space و تالس آلینا اسپیس (Thales Alenia Space) در سومین اجلاس گروه همکاری‌های مشترک ترکمنستان و فرانسه که در شهر «عشق‌آباد» برگزار شد، شرکت کردند. یکی از موضوعات موردبحث و بررسی این اجلاس، چشم‌انداز همکاری‌های دو کشور درزمینهٔ ساخت دومین ماهواره ترکمنی بود. ترکمنستان و فرانسه از تجربه همکاری در این زمینه برخوردار می‌باشند. شرکت تالس آلینا اسپیس از شرکای عشق‌آباد در بخش صنایع هوا و فضا بوده و نخستین ماهواره ترکمنی را ساخته است که در سال ۲۰۱۵ به مدار فرستاده شد. نخستین ماهواره ترکمنی موسوم به «TürkmenÄlem 52°E» بوده و پخش شبکه‌های تلویزیونی اچ‌دی و چندرسانه‌ای را انجام می‌دهد. تفاوت سیستم دومین ماهواره ترکمنی این است که در مدار پائین تر قرارگرفته و برای حوزه‌های اقتصاد ملی این کشور مانیتورینگ وضعیت کشاورزی، صنایع نفت و محیط‌زیست را انجام خواهد داد. علاوه بر توسعه تعاملات در بخش هوا و فضا و ازجمله ارائه خدمات، آموزش مهندسین فنی همچنین دو طرف در خصوص همکاری‌های متقابل درزمینهٔ های سوخت و انرژی، ساخت‌وساز، حمل‌ونقل و ... گفت‌وگو و تبادل‌نظر کردند. ​