1397/11/14

وزش باد شدید استارشیپ را واژگون کرد!

سفینه استارشیپ متعلق به شرکت فضایی خصوصی اسپیس‌ایکس که در تگزاس آمریکا در حال سرهم‌بندی است براثر وزش باد شدید صدمه دید. ایلان ماسک (Elon Musk)، مدیر و بنیان‌گذار اسپیس‌ایکس (SpaceX)، گزارش داد که این فضاپیما براثر وزش بادهایی با سرعت ۸۰کیلومتر در ساعت واژگون شده و متأسفانه سخت آسیب‌دیده است، به‌طوری‌که...
 وزش باد شدید استارشیپ را واژگون کرد!

سفینه استارشیپ متعلق به شرکت فضایی خصوصی اسپیس‌ایکس که در تگزاس آمریکا در حال سرهم‌بندی است براثر وزش باد شدید صدمه دید.
ایلان ماسک (Elon Musk)، مدیر و بنیان‌گذار اسپیس‌ایکس (SpaceX)، گزارش داد که این فضاپیما براثر وزش بادهایی با سرعت ۸۰کیلومتر در ساعت واژگون شده و متأسفانه سخت آسیب‌دیده است، به‌طوری‌که انتظار می‌رود تعمیر و بازیابی آن هفته‌ها طول بکشد.
خوشبختانه مخازن سوخت این فضاپیما از آسیب نجات پیدا کرد.
استارشیپ برای ارسال به‌عنوان یک محموله توسط یک ماهواره‌بر بزرگ به نام سوپر هوی(Super Heavy) طراحی‌شده است و با پوششی قوی از آلیاژ فولاد ضدزنگ ساخته‌شده است تا بتواند شرایط خشن فضای عمیق را تاب بیاورد.
استفاده از فولاد ضدزنگ یک انتخاب غیرمعمول است، اما ماسک می‌گوید که این آلیاژ بسیار مقاوم است و در دمای شدید مقاومت خواهد کرد و برای اولین بار از آب یا سوخت به‌عنوان سپر حرارتی استفاده می‌کند.
ماسک در تاریخ ۵ ژانویه در توییتر اعلام کرد که امیدوار است آزمایش‌های اولیه استارشیپ را ظرف چند هفته آتی آغاز کند. درحالی‌که اکنون با این اتفاق حتماً این زمان‌بندی دست‌خوش تغییر خواهد شد.
وی در مصاحبه‌ای که سال گذشته منتشر شد گفت ۷۰ درصد احتمال دارد که او در میان اولین انسان‌هایی باشد که راهی سیاره سرخ می‌شوند.
ماسک گفت: «احتمال مرگ شما در مریخ بسیار بالاتر از زمین است. شرایط سختی خواهد بود.»
شرکت اسپیس‌ایکس برای انجام مأموریت‌های فضای عمیق خود هفته گذشته اعلام کرد که ۱۰ درصد ۶ هزار نیروی خود را به‌منظور تأمین هزینه مأموریت‌های آینده اخراج خواهد کرد که چند روز پیش عذر ۷ درصد از آن ۱۰ درصد را خواست.
اسپیس‌ایکس برای برخی پروژه‌های بزرگ در سال جاری آماده می‌شود و تصمیم برای اخراج کارکنانش نیز یکی از راه‌های تأمین هزینه‌های آن است.

ماهواره‌بر و پرتاب |

نظر شما
اخبار مرتبط

سرانجام تصویر طرح نهایی استارشیپ منتشر شد

1397/10/18
بر کسی پوشیده نیست که شرکت فضایی اسپیس‌ایکس(SpaceX) در حال ساخت و سرهم‌بندی فضاپیمای آزمایشی خود موسوم به استارشیپ (Starship) است. اما برای همگان سوال بود که این فضاپیما در نهایت چه شکلی...

پربازدیدکننده ترین خبر

چرا آمریکا به فعالیت‌های فضایی صلح‌آمیز دیگر کشورها برچسب نظامیگری می‌زند؟

سیروس برزو: برنامه‌های نظامی زیادی در آمریکا با پوشش‌های علمی انجام‌شده و می‌شود. شاید برای بسیاری این سؤال پیش بیاید که چطور پنتاگون (Pentagon) می‌تواند از یک ماهواره علمی یا کاوشگر دورپرواز یا مدارگرد که به دور ماه می‌چرخد، بهره‌برداری نظامی کند. برای روشن شدن این موضوع مثالی می‌آورم. برنامه لوناراربیتر (Lunar Orbiters) شامل ۵مدارگرد خودکار بود که از ۱۹۶۶تا۱۹۶۷ توسط آمریکا پرتاب شد تا سطح ماه را تصویربرداری کند. قبل از این‌که نیل آرمسترانگ (Neil Armstrong) بتواند اولین قدم خود را بر ماه بگذارد، ناسا سازمان فضایی آمریکا نیاز داشت محلی که آپولو-۱۱ به راحت فرود آید را دقیقاً مشخص کند. هر کاوشگر لوناراربیتر دارای دو دوربین بود و به‌جای فیلم ۳۵میلی‌متری استاندارد ماهواره‌ها، از فیلم ۷۰میلی‌متری استفاده می‌کردند که امروزه برای ساخت فیلم‌های آی‌مکس (IMAX) استفاده می‌شود. در این کاوشگر، فیلم در مقابل اسکنر خاصی قرار می‌گرفت سپس این اطلاعات از طریق امواج رادیویی به مراکز فضای ارتباطی ناسا در اسپانیا، استرالیا و آمریکا فرستاده می‌شد، جایی که داده‌ها روی نوار مغناطیسی ثبت شد. سپس توسط کارشناسان به شکل عکس‌های بسیار دقیق بازسازی می‌شد. این روش بعداً در ماهواره‌های جاسوسی استفاده شد و دیگر نیازی به ارسال فیلم‌ها از مدار زمین نبود.