1397/11/10

ناسا در فضا اندام مصنوعی پرورش می‌دهد


افراد | Rich Bowling
کمبود ارگان‌های مناسب برای پیوند عضو یکی از مشکلات حوزه و بهداشت درمان است که گاهی به درگذشت افراد متقاضی منجر می‌شود؛ حالا اما ناسا برای این حل مشکل دست‌به‌کار شده است. پیش‌ازاین تعدادی از محققان ارگان‌های انسان را با استفاده از چاپگرهای سه بعدی در آزمایشگاه تولید کرده بودند اما ساختارهای داخلی پیچیده...
ناسا در فضا اندام مصنوعی پرورش می‌دهد

کمبود ارگان‌های مناسب برای پیوند عضو یکی از مشکلات حوزه و بهداشت درمان است که گاهی به درگذشت افراد متقاضی منجر می‌شود؛ حالا اما ناسا برای این حل مشکل دست‌به‌کار شده است.
پیش‌ازاین تعدادی از محققان ارگان‌های انسان را با استفاده از چاپگرهای سه بعدی در آزمایشگاه تولید کرده بودند اما ساختارهای داخلی پیچیده مثل قلب و شش به خاطر وزن زیاد از هم می‌پاشند. به همین خاطر تعدادی از متخصصان توصیه کرده‌اند به‌جای استفاده از سیستم‌های داربستی پیچیده بهتر است این اندام‌ها را در محیط‌های با جاذبه صفر نظیر ایستگاه فضایی بین‌المللی (ISS) چاپ کرد.
حالا استارت‌آپی به نام تک شات (Techshot) با همکاری ناسا قصد توسعه یک چاپگر سه بعدی بیوزیستی را دارند که در اردیبهشت‌ماه به ایستگاه فضایی ارسال خواهد شد. به باور برخی این پروژه یا کاملاً شکست می‌خورد یا آینده پیوند عضو را از نو شکل می‌دهد.
در گام اول محققان این ۲ سازمان یک سال را صرف بررسی کارکرد پرینتر در فضا کرده و روی تولید بافت‌های قلبی تمرکز خواهند کرد. به گفته ریچ بولینگ (Rich Bowling)، معاون تک شات پس از تکمیل پروتکل‌های آزمایشی، درهای این برنامه به روی محققان علاقه‌مند به آزمایش چاپگر بازخواهد شد. پس از پایان فازهای آزمایشی تک شات و ناسا روی تولید بافت‌های زیستی پیچیده‌تر تمرکز خواهند کرد.
تک شات امیدوار است با تولید اندام‌های مصنوعی صف طولانی متقاضیان دریافت عضو را کاهش داده و به بیماران کمک کند. علاوه بر این آنها قصد دارند با استفاده از سلول‌های بنیادی بیماران ارگان‌ها را به‌گونه‌ای شخصی‌سازی کنند که از بیشترین سازگاری با دریافت‌کننده برخوردار بوده و احتمال پس زدن آن توسط بدن به حداقل برسد. توسعه فناوری‌های نوین در کنار فرهنگ‌سازی می‌تواند از میزان مرگ بیماران به خاطر عدم دریافت عضو پیوندی در زمان مناسب، تا حد زیادی بکاهد.

منبع: دیجیاتو

فناوری‌های نوین |

نظر شما
اخبار مرتبط

غده تیروئید در فضا چاپ شد!

1397/10/12
روسیه برای نخستین بار بافت زنده‌ای را در فضا چاپ کرد. اولگ کاننکو محقق و فضانورد روس با استفاده از یک پرینتر زیستی، بافت غضروف انسانی و غده تیروئید یک جانور جونده را در ایستگاه فضایی بین...

پربازدیدکننده ترین خبر

آزمایش ابزار سوخت‌گیری مجدد در فضا توسط ناسا

آژانس فضایی آمریکا، ناسا (NASA)، یکی از سه ابزار طراحی شده برای سوختگیری دوباره فضاپیما در فضا را آزمایش کرد. فضاپیماها به کمک نسخه‌های آینده این سامانه می‌توانند در اعماق فضا سوخت‌هایی مانند متان مایع را دریافت کنند.