1397/11/10

ناسا در فضا اندام مصنوعی پرورش می‌دهد

کمبود ارگان‌های مناسب برای پیوند عضو یکی از مشکلات حوزه و بهداشت درمان است که گاهی به درگذشت افراد متقاضی منجر می‌شود؛ حالا اما ناسا برای این حل مشکل دست‌به‌کار شده است. پیش‌ازاین تعدادی از محققان ارگان‌های انسان را با استفاده از چاپگرهای سه بعدی در آزمایشگاه تولید کرده بودند اما ساختارهای داخلی پیچیده...
ناسا در فضا اندام مصنوعی پرورش می‌دهد

کمبود ارگان‌های مناسب برای پیوند عضو یکی از مشکلات حوزه و بهداشت درمان است که گاهی به درگذشت افراد متقاضی منجر می‌شود؛ حالا اما ناسا برای این حل مشکل دست‌به‌کار شده است.
پیش‌ازاین تعدادی از محققان ارگان‌های انسان را با استفاده از چاپگرهای سه بعدی در آزمایشگاه تولید کرده بودند اما ساختارهای داخلی پیچیده مثل قلب و شش به خاطر وزن زیاد از هم می‌پاشند. به همین خاطر تعدادی از متخصصان توصیه کرده‌اند به‌جای استفاده از سیستم‌های داربستی پیچیده بهتر است این اندام‌ها را در محیط‌های با جاذبه صفر نظیر ایستگاه فضایی بین‌المللی (ISS) چاپ کرد.
حالا استارت‌آپی به نام تک شات (Techshot) با همکاری ناسا قصد توسعه یک چاپگر سه بعدی بیوزیستی را دارند که در اردیبهشت‌ماه به ایستگاه فضایی ارسال خواهد شد. به باور برخی این پروژه یا کاملاً شکست می‌خورد یا آینده پیوند عضو را از نو شکل می‌دهد.
در گام اول محققان این ۲ سازمان یک سال را صرف بررسی کارکرد پرینتر در فضا کرده و روی تولید بافت‌های قلبی تمرکز خواهند کرد. به گفته ریچ بولینگ (Rich Bowling)، معاون تک شات پس از تکمیل پروتکل‌های آزمایشی، درهای این برنامه به روی محققان علاقه‌مند به آزمایش چاپگر بازخواهد شد. پس از پایان فازهای آزمایشی تک شات و ناسا روی تولید بافت‌های زیستی پیچیده‌تر تمرکز خواهند کرد.
تک شات امیدوار است با تولید اندام‌های مصنوعی صف طولانی متقاضیان دریافت عضو را کاهش داده و به بیماران کمک کند. علاوه بر این آنها قصد دارند با استفاده از سلول‌های بنیادی بیماران ارگان‌ها را به‌گونه‌ای شخصی‌سازی کنند که از بیشترین سازگاری با دریافت‌کننده برخوردار بوده و احتمال پس زدن آن توسط بدن به حداقل برسد. توسعه فناوری‌های نوین در کنار فرهنگ‌سازی می‌تواند از میزان مرگ بیماران به خاطر عدم دریافت عضو پیوندی در زمان مناسب، تا حد زیادی بکاهد.

منبع: دیجیاتو

فناوری‌های نوین |

نظر شما
اخبار مرتبط

غده تیروئید در فضا چاپ شد!

1397/10/12
روسیه برای نخستین بار بافت زنده‌ای را در فضا چاپ کرد. اولگ کاننکو محقق و فضانورد روس با استفاده از یک پرینتر زیستی، بافت غضروف انسانی و غده تیروئید یک جانور جونده را در ایستگاه فضایی بین...

پربازدیدکننده ترین خبر

همکاری عشق‌آباد و پاریس برای ساخت دومین ماهواره ترکمنی

نمایندگان شرکت‌های فرانسوی تولیدکننده تجهیزات هوا و فضا Airbus Defence and Space و تالس آلینا اسپیس (Thales Alenia Space) در سومین اجلاس گروه همکاری‌های مشترک ترکمنستان و فرانسه که در شهر «عشق‌آباد» برگزار شد، شرکت کردند. یکی از موضوعات موردبحث و بررسی این اجلاس، چشم‌انداز همکاری‌های دو کشور درزمینهٔ ساخت دومین ماهواره ترکمنی بود. ترکمنستان و فرانسه از تجربه همکاری در این زمینه برخوردار می‌باشند. شرکت تالس آلینا اسپیس از شرکای عشق‌آباد در بخش صنایع هوا و فضا بوده و نخستین ماهواره ترکمنی را ساخته است که در سال ۲۰۱۵ به مدار فرستاده شد. نخستین ماهواره ترکمنی موسوم به «TürkmenÄlem 52°E» بوده و پخش شبکه‌های تلویزیونی اچ‌دی و چندرسانه‌ای را انجام می‌دهد. تفاوت سیستم دومین ماهواره ترکمنی این است که در مدار پائین تر قرارگرفته و برای حوزه‌های اقتصاد ملی این کشور مانیتورینگ وضعیت کشاورزی، صنایع نفت و محیط‌زیست را انجام خواهد داد. علاوه بر توسعه تعاملات در بخش هوا و فضا و ازجمله ارائه خدمات، آموزش مهندسین فنی همچنین دو طرف در خصوص همکاری‌های متقابل درزمینهٔ های سوخت و انرژی، ساخت‌وساز، حمل‌ونقل و ... گفت‌وگو و تبادل‌نظر کردند. ​