1397/11/13

اخترشناسان لحظه جالب برخورد جرم فضایی با ماه را شکار کردند

ستاره شناسان هنگام ماه‌گرفتگی دوشنبه این هفته لحظه جالب برخورد صخره‌ای از یک ستاره دنباله‌دار با سطح ماه را شکار کردند. ستاره شناسان موفق شدند صحنه‌ای جالب از برخورد تکه‌ای از یک ستاره دنباله‌دار با سطح ماه را شکار کنند. نکته جالب‌تر درباره این برخورد که به‌صورت یک انفجار لحظه‌ای دیده شد، این است که...
اخترشناسان لحظه جالب برخورد جرم فضایی با ماه را شکار کردند
ستاره شناسان هنگام ماه‌گرفتگی هفته گذشته لحظه جالب برخورد صخره‌ای از یک ستاره دنباله‌دار با سطح ماه را شکار کردند.
ستاره شناسان موفق شدند صحنه‌ای جالب از برخورد تکه‌ای از یک ستاره دنباله‌دار با سطح ماه را شکار کنند.
نکته جالب‌تر درباره این برخورد که به‌صورت یک انفجار لحظه‌ای دیده شد، این است که شکار این لحظه هنگام رصد ماه گرفتی که سه روز پیش روی داد ، اتفاق افتاده است.
خوزه ماریا مادیه‌دو (Jose Maria Madiedo) اخترفیزیک شناس دانشگاه هوئه لا (University of Huelva) در اسپانیا گفت که در هنگام کامل شدن ماه‌گرفتگی روز دوشنبه صخره‌ای از یک ستاره دنباله‌دار با سطح ماه برخورد کرد.
این جرم که ۱۰کیلوگرم وزن و ۳۰سانتی‌متر قطر داشت، با سرعتی برابر با ۱۷کیلومتر در ثانیه به سطح ماه برخورد.
به گفته مادیه‌دو ، نظارت بر پدیده‌های ماه معمولاً ۵روز پیش و پس از ماه نو انجام می‌شود تا انفجارهای حاصل از برخورد اجسام فضایی به‌راحتی قابل‌مشاهده باشد اما این هفته به دلیل ماه‌گرفتگی فرصت بیشتری برای رصد این پدیده‌ها وجود داشت.
برخی دیگر از کسانی که ماه گرفتی این هفته را رصد کرده‌اند، می‌گویند که انفجار دیگری در سطح روشن ماه روی‌داده اما به‌خوبی قابل‌مشاهده نبوده است.
ماه‌گرفتگی این هفته هم‌زمان از شمال تا جنوب آمریکا، غرب اروپا ازجمله انگلیس و شمال آفریقا از ساعت ۲:۳۵دقیقه بامداد دوشنبه به‌وقت گرینویچ آغاز و ساعت ۷:۴۵دقیقه صبح پایان یافت.
این پدیده در ایران از بامداد دوشنبه یکم بهمن شروع و به‌صورت نیم‌سایه ،جزئی، قابل‌مشاهده بود؛ لحظه ورود ماه به نیم‌سایه زمین ساعت ۶ و ۶دقیقه و ۳۰ثانیه بامداد یکم بهمن‌ماه در آسمان ایران بود.

نجوم |

نظر شما
اخبار مرتبط

شبانگاه ماه موجب مرگ جوانه‌های پنبه درون سطح‌نشین چانگ ای 4 شد

1397/11/01
جوانه‌های پنبه‌ای که در داخل سطح‌نشین چینی Chang'e 4 در نیمه‌ی پنهان ماه سبز شده بودند، به دلیل سرمای شبانگاه بلند و استخوان سوز ماه به‌پایان حیات خود رسیدند. جوانه‌های بسیار کوچک پنبه...

ابر ماه خونین به روایت عکاسان سرتاسر جهان

1397/11/03
یکشنبه گذشته (۳۰دی‌ماه) دو پدیده‌ی مختلف خسوف و ابر ماه هم‌زمان با یکدیگر رخ دادند و موجب شدند که یک ابر ماه خونین در آسمان نقش ببندد. این اتفاق دو روز پیش از ساعت۲۲:۳۵ دقیقه در آمریکای...

پربازدیدکننده ترین خبر

ایرباس خدمات کشاورزی دقیق بر پایه داده‌های ماهواره‌ای را توسعه می‌دهد

شرکت ایرباس دیفنس اند اسپیس (Airbus Defence and Space) خدمتی نوین به نام ورده (Verde) را که تحلیل‌هایی بر پایه داده‌های ماهواره‌ای برای پرورش محصولات کشاورزی ارائه می‌کند به سبد محصولات کشاورزی دقیق (Precision Farming) خود اضافه کرده است. برای این منظور از تصاویر ماهواره‌ای که به دقت بر زمین‌های کشاورزی منطبق و همچنین کاملاً ابر زدایی شده استفاده می‌شود. ورده قابلیت پایش فصلی را برای تشخیص ناهنجاری‌ها و همچنین بهینه‌سازی بازرسی میدانی زمین‌های کشاورزی، آبیاری، کاشت، کود دهی و حفاظت محصول فراهم می‌کند. همچنین با این خدمت نوین می‌توان تحلیل‌های طولانی مدت و چندساله برای انتخاب استراتژی‌های کشاورزی و مدیریت بر پایه توسعه پایدار انجام داد. ورده می‌تواند به همه مشاوران کشاورزی دقیق خدمات ارائه دهد، از کوچک‌ترین استارت‌آپ‌ها تا بزرگ‌ترین شرکت‌های تولید کود و بذر وماشین‌های کشاورزی.