1397/11/05

نخستین پرتاب هندی‌ها در سال جدید

هندی ها نخستین پرتاب خود را در سال ۲۰۱۹ به وسیله ماهواره‌بر موسوم به حامل فضایی ماهواره‌ای قطبی انجام دادند. این پرتاب در تاریخ ۲۳ ژانویه (۳ بهمن) ساعت ۱۸:۲۰ به وقت تهران انجام شد و طی آن ماهواره میکروست-آر (microsat-R) توسط ماهواره‌بر PSLV به مدار لئو پرتاب شد. ماهواره میکروست-آر یک ماهواره آزمایشی...
نخستین پرتاب هندی‌ها در سال جدید

هندی ها نخستین پرتاب خود را در سال  ۲۰۱۹ به وسیله ماهواره‌بر موسوم به حامل فضایی ماهواره‌ای قطبی (PSLV) انجام دادند. 
این پرتاب در تاریخ ۲۳ ژانویه (۳ بهمن) ساعت ۱۸:۲۰ به وقت تهران انجام شد و طی آن ماهواره میکروست-آر (microsat-R) توسط ماهواره‌بر PSLV به مدار لئو پرتاب شد.
ماهواره میکروست-آر یک ماهواره آزمایشی سنجش از دور٬ ساخته شده به سفارش سازمان تحقیق و توسعه دفاعی هند (Defence Research and Development Organization) توسط سازمان فضایی هند (ISRO) است. این ماهواره ۷۴۰ کیلوگرمی در مدار قطبی و ارتفاع ۲۷۴ کیلومتری از سطح زمین قرار گرفته است.
از سال ۱۹۹۳ تا کنون ماهواره‌بر PSLV چهل‌و‌پنج پرتاب داشته است که ۴۲ تای آنها موفق بوده اند. PSLV یک ماهواره‌بر سنگین چهار مرحله‌ای به طول ۴۴ متر و قطر ۲.۸ متر است. این ماهواره‌بر قادر به ارسال محموله‌هایی تا ۳۸۰۰ کیلوگرم به مدار لئو٬ ۱۷۵۰ کیلوگرم به مدار sso٬ و ۱۲۰۰ کیلوگرم به مدار ژئو است.

 

ماهواره‌بر و پرتاب | سنجش از دور |

نظر شما

پربازدیدکننده ترین خبر

همکاری عشق‌آباد و پاریس برای ساخت دومین ماهواره ترکمنی

نمایندگان شرکت‌های فرانسوی تولیدکننده تجهیزات هوا و فضا Airbus Defence and Space و تالس آلینا اسپیس (Thales Alenia Space) در سومین اجلاس گروه همکاری‌های مشترک ترکمنستان و فرانسه که در شهر «عشق‌آباد» برگزار شد، شرکت کردند. یکی از موضوعات موردبحث و بررسی این اجلاس، چشم‌انداز همکاری‌های دو کشور درزمینهٔ ساخت دومین ماهواره ترکمنی بود. ترکمنستان و فرانسه از تجربه همکاری در این زمینه برخوردار می‌باشند. شرکت تالس آلینا اسپیس از شرکای عشق‌آباد در بخش صنایع هوا و فضا بوده و نخستین ماهواره ترکمنی را ساخته است که در سال ۲۰۱۵ به مدار فرستاده شد. نخستین ماهواره ترکمنی موسوم به «TürkmenÄlem 52°E» بوده و پخش شبکه‌های تلویزیونی اچ‌دی و چندرسانه‌ای را انجام می‌دهد. تفاوت سیستم دومین ماهواره ترکمنی این است که در مدار پائین تر قرارگرفته و برای حوزه‌های اقتصاد ملی این کشور مانیتورینگ وضعیت کشاورزی، صنایع نفت و محیط‌زیست را انجام خواهد داد. علاوه بر توسعه تعاملات در بخش هوا و فضا و ازجمله ارائه خدمات، آموزش مهندسین فنی همچنین دو طرف در خصوص همکاری‌های متقابل درزمینهٔ های سوخت و انرژی، ساخت‌وساز، حمل‌ونقل و ... گفت‌وگو و تبادل‌نظر کردند. ​