1397/11/06

فلزات گران‌بهایی که ستارگان در فضا پراکنده می‌کنند

ستاره‌های نوترونی دسته‌ای از انواع ستاره‌های در حال مرگ با چگالی بالا هستند که در زمان‌های پایانی عمر خود درخشندگی فوق‌العاده‌ای دارند و باعث شکل‌گیری سیاهچاله‌های کوچک می‌شوند. ستاره‌های نوترونی درواقع آثار به‌جامانده از ستاره‌های بزرگی هستند که جرم بسیار بالایی داشتند و رقم آن به میلیارد‌ها تن می‌رسد. گاهی...
فلزات گران‌بهایی که ستارگان در فضا پراکنده می‌کنند
ستاره‌های نوترونی دسته‌ای از ستارگان با چگالی بالا هستند که نیروی جاذبه‌ای بسیار بالا را از خود نشان می‌دهند.
دنیای نجوم و فضا آن‌قدر اسرار پیچیده‌ای دارد که هرچه در آن کنکاش کنیم بازهم لایه‌های پنهان و کمتر شناخته‌شده‌ای از آن وجود دارد؛ از پدیده‌های نادر و شگفت‌انگیز تا بسیاری از وقایع که هنوز پاسخی درخور برای آن وجود نداشته است.
پدیده‌هایی مانند سیاه‌چاله‌ها، کهکشان‌ها، موجودات فرازمینی و حیات در سایر کرات ازجمله دغدغه‌های منجمان و طرفداران دنیای نجوم است که برای بسیاری از آن‌ها یا پاسخی وجود ندارد یا هنوز به حقیقت آن پی نبرده‌اند.
ستاره‌های نوترونی دسته‌ای از انواع ستاره‌های در حال مرگ با چگالی بالا هستند که در زمان‌های پایانی عمر خود درخشندگی فوق‌العاده‌ای دارند و باعث شکل‌گیری سیاهچاله‌های کوچک می‌شوند.
ستاره‌های نوترونی درواقع آثار به‌جامانده از ستاره‌های بزرگی هستند که جرم بسیار بالایی داشتند و رقم آن به میلیارد‌ها تن می‌رسد؛ همچنین طبق جدیدترین بررسی‌های ستاره شناسان، هنگامی‌که دوستاره نوترونی در فاصله ۱۳۰میلیون سال نوری از زمین در فضا با یکدیگر برخورد کنند مقدار زیادی فلزات گران‌بها تشکیل خواهد شد همچنین ترکیب دو ستاره نوترونی یک سیاهچاله شکل می‌دهد که در این سیاهچاله مقدار زیادی طلا، پلاتینیم، اورانیوم، نقره و ید پراکنده می‌شود.
منشا پیدایش ستاره‌های نوترونی
گاهی هسته برخی  ستارگان  چگال بعد از انفجار  سالم می‌ماند و چنانچه این هسته جرمی بین ۱.۳تا ۳جرم خورشیدی باشد، پدیده طبیعی حاصل از این گرانش کوتوله سفید متراکم ایجاد می‌کند و پروتون‌ها و الکترون‌ها برای تشکیل نوترون‌ها به یکدیگر فشرده می‌شوند و درنهایت یکی از اجرام فضایی به نام ستاره نوترونی  تشکیل می‌شود.

فلزات گران‌بهایی که ستارگان در فضا پراکنده می‌کنند

ستاره‌های نوترونی جرمی حدود یک و نیم برابر جرم خورشید را دارند و شعاع آن‌ها حدود ۱۰تا ۱۵کیلومتر است، ستاره به حدی چگال است که رقم چگالی آن به عددی غیرقابل‌باور و حدود ٢٠٠میلیون تریلیون گرم بر سانتی‌متر مکعب می‌رسد و تاکنون بیش از ۲هزار ستاره‌ نوترونی شناخته‌شده‌ در تاریخ ثبت‌شده است.
به‌طورکلی هر ستاره‌ای که در پایان عمر خود قرار می‌گیرد به شکل یک ستاره نوترونی درمی‌آید که در این حالت دور چرخش آن کوتاه می‌شود و به‌سرعت منقرض‌شده و تندتر می‌چرخد.
ستاره‌های نوترونی از آهن تشکیل می‌شود و باوجود میدان قوی مغناطیسی اتم‌های آهن به شکل پلیمر درمی‌آیند که این موضوع باعث بهبود ضریب هدایت الکتریکی و درنتیجه داشتن میدان مغناطیسی قابل‌توجه می‌شود.
آزمایشگاه‌های فیزیک بدون مرز
ستاره‌های نوترونی حاصل یک ابر نواختر هستند؛ تعیین حداکثر جرم این ستاره‌ها تأثیر قابل‌توجهی بر اطلاعات مبنی بر  اختر‌فیزیک و فیزیک هسته‌ای خواهد داشت همچنین مطالعه و شناسایی این ستاره‌ها کمک قابل‌توجهی برای آشنایی با تکامل ستارگان و کسب اطلاعات بیشتر از روند زندگی آن‌ها دارد.
حدود یک میلیارد ستاره نوترونی در کهکشان راه شیری وجود دارد البته اغلب آن‌ها نور مرئی ندارند و  صرفاً از طریق تشخیص امواج  مشاهده می‌شوند که این موضوع به دلیل سن و میزان چرخش این ستاره‌هاست؛ علاوه بر آن از  سرعت امواج  ستاره‌های در حال چرخیدن اثراتی از نسبیت خاص  قابل‌مشاهده است.

فلزات گران‌بهایی که ستارگان در فضا پراکنده می‌کنند

ستاره‌های نوترونی، ترکیبی از گرانش قوی، نیروی مغناطیسی و میدان الکتریکی قدرتمند و شتاب بالا‌ی ذرات هستند که همین عوامل  بر فضا و فضا زمان  تأثیرگذار است.
برخورد‌ ستاره‌های نیتروژنی عامل شکل‌گیری نیمی از عناصر سنگین موجود در  جهان هستند همچنین  این عناصر سنگین در گاز‌های کهکشانی پراکنده می‌شوند و بعد از ته‌نشین شدن،  متراکم می‌شوند؛ درنهایت ستاره‌ها و دیسک‌های اطراف  ایجادشده و پس‌ازآن سیاره‌ها را تشکیل می‌دهند و این پدیده باعث می‌شود عناصر گران‌بها و سنگین در سیارات دیگر ازجمله کره زمین قابل‌استخراج باشد.

نجوم |

نظر شما
اخبار مرتبط

تصویر تولد ستاره در صورت فلکی جبار

1397/09/03
دو جت تقریباً متقارن که از جرم هربیگ هارو (Herig Haro) پرتاب‌شده، در تصویر نشان داده‌شده است.این تصویر به‌وسیله آشکارساز مادون‌قرمز (Infrared Spectrometer And Array Camera (ISAAC)) گرفته‌شده...

نخستین عکس از داخل اتمسفر خورشید ؛ کاوشگر ناسا در تاج ستاره منظومه شمسی

1397/09/26
سازمان ملی هوانوردی و فضای ایالات‌متحده (ناسا) مردادماه امسال کاوشگر پارکر را برای انجام برخی تحقیقات به سمت ستاره منظومه شمسی فرستاد تا نزدیک‌ترین مشاهدات انسان از اتمسفر خورشید را به...

عکس ۶۶۵ مگاپیکسلی تلسکوپ فضایی هابل از کهکشان مثلث

1397/10/22
تلسکوپ فضایی هابل به تازگی تصویری تماشایی و با جزئیات فراوان را از کهکشان مثلث یا M33 ثبت کرده است که در حال حاضر دقیق‌ترین تصویر موجود از این کهکشان است. کهکشانی مارپیچی که از همسایگان...

پربازدیدکننده ترین خبر

چرا آمریکا به فعالیت‌های فضایی صلح‌آمیز دیگر کشورها برچسب نظامیگری می‌زند؟

سیروس برزو: برنامه‌های نظامی زیادی در آمریکا با پوشش‌های علمی انجام‌شده و می‌شود. شاید برای بسیاری این سؤال پیش بیاید که چطور پنتاگون (Pentagon) می‌تواند از یک ماهواره علمی یا کاوشگر دورپرواز یا مدارگرد که به دور ماه می‌چرخد، بهره‌برداری نظامی کند. برای روشن شدن این موضوع مثالی می‌آورم. برنامه لوناراربیتر (Lunar Orbiters) شامل ۵مدارگرد خودکار بود که از ۱۹۶۶تا۱۹۶۷ توسط آمریکا پرتاب شد تا سطح ماه را تصویربرداری کند. قبل از این‌که نیل آرمسترانگ (Neil Armstrong) بتواند اولین قدم خود را بر ماه بگذارد، ناسا سازمان فضایی آمریکا نیاز داشت محلی که آپولو-۱۱ به راحت فرود آید را دقیقاً مشخص کند. هر کاوشگر لوناراربیتر دارای دو دوربین بود و به‌جای فیلم ۳۵میلی‌متری استاندارد ماهواره‌ها، از فیلم ۷۰میلی‌متری استفاده می‌کردند که امروزه برای ساخت فیلم‌های آی‌مکس (IMAX) استفاده می‌شود. در این کاوشگر، فیلم در مقابل اسکنر خاصی قرار می‌گرفت سپس این اطلاعات از طریق امواج رادیویی به مراکز فضای ارتباطی ناسا در اسپانیا، استرالیا و آمریکا فرستاده می‌شد، جایی که داده‌ها روی نوار مغناطیسی ثبت شد. سپس توسط کارشناسان به شکل عکس‌های بسیار دقیق بازسازی می‌شد. این روش بعداً در ماهواره‌های جاسوسی استفاده شد و دیگر نیازی به ارسال فیلم‌ها از مدار زمین نبود.