1397/11/02

ناسا از مخزن سوخت غول آسای مسافر مریخ رونمایی کرد

ناسا سال گذشته موتور SLS یا (سامانه پرتاب فضایی) را در مرکز فضایی «استنیس» می سی سی پی با موفقیت آزمایش کرد. حال نوبت به آن رسیده که مخزن اصلی ۶۰ متری آن را تست کند. این مخزن هیدروژن مایع بسیار بزرگ، قرار است با هیدروژن یخ زده و اکسیژن مایع پر شود تا برای ۴ حامل فضایی RS-25 آن سوخت‌رسانی کند. حامل SLS...
ناسا از مخزن سوخت غول آسای مسافر مریخ رونمایی کرد

ناسا سال گذشته موتور SLS یا (سامانه پرتاب فضایی) را در مرکز فضایی «استنیس» می سی سی پی با موفقیت آزمایش کرد. حال نوبت به آن رسیده که مخزن اصلی ۶۰ متری آن را تست کند. این مخزن هیدروژن مایع بسیار بزرگ، قرار است با هیدروژن یخ زده و اکسیژن مایع پر شود تا برای ۴ حامل فضایی RS-25 آن سوخت‌رسانی کند.
حامل فضایی SLS قادر است بیشینه‌ی پیشرانی معادل ۴ میلیون کیلوگرم به ارمغان آورد. این رقم بدین معنی است که حامل جدید ۱۵ برابر قدرت بیشتری نسبت به حامل فضایی Saturn V فراهم می‌کند.
این مخزن بزرگ در مرکز فضایی مارشال ناسا واقع در ایالت آلاباما تست‌شده و موفق شده عملکرد خوبی بر جای بگذارد. این مخزن می‌تواند ۲۰۳۲ هزار گالن هیدورژن مایع یخ‌زده را که دمایی معادل منفی ۲۵۲ درجه سلسیوس دارند در خود جای دهد.
چندین سیلندر هیدرولیکی در این آزمایش بکار گرفته شدند تا فشاری شبیه به روند پرتاب ماهواره را برای این مخزن شبیه‌سازی کنند و توانایی آن را محک بزنند.
ناسا مدعی شده که چندین نسخه‌ مختلف از موتور SLS طراحی خواهد کرد که همگی آنها از ۴ موتور RS-25 بهره خواهند برد. پیکربندی بعدی SLS یعنی Block 2 قرار است توانایی تأمین پیشرانه‌ای معادل با ۵.۴ میلیون کیلوگرم را داشته باشد.
این موتور جدید قابلیت این را دارد که انسان و محموله‌هایی به وزن ۴۵ تن را به ماه، مریخ یا مقصدهای دیگری در فضا بفرستد. همچنین ناسا ویدیویی منتشر نمود که نشان می‌داد چگونه با آب، انرژی پرتاب ماهواره‌برها را کنترل می‌کند.
همان‌طور که می‌دانید ناسا در هنگام ارسال ماهواره‌برها به فضا از سیستم‌های ویژه‌ای استفاده می‌کند تا میزان صدای تولیدشده و فشار احتراق را کاهش دهد. به این منظور تنها از آب ولی به مقدار بسیار زیاد استفاده می‌شود.منبع: دیجیاتو

ماهواره‌بر و پرتاب | کاوش‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

ماهواره‌بر بازگشت‌پذیر اروپایی به میدان می‌آید

1397/09/24
محققان موسسه سازه و طراحی مرکز هوافضای آلمان (DLR) یک موتور ماهواره‌بر قابل بازیابی مخصوص ماهواره‌های کوچک توسعه داده و آن را با موفقیت آزمایش کردند. در این پروژه که ماهواره‌بر نوآورانه...

پربازدیدکننده ترین خبر

پرتاب ماهواره‌بر جدید چین با سه ماهواره به فضا

ماهواره‌بر جدید چین با نام اسمارت دراگون-۱ (Smart Dragon-1) در ساعت ۱۲:۱۱ بعد از ظهر (به وقت پکن) روز ۱۷ اوت (۲۶ مرداد) از مرکز پرتاب جیکوان (Jiuquan) واقع در شمال غربی چین با موفقیت به فضا پرتاب شد. اسمارت دراگون-۱ در این پرواز سه ماهواره را با خود به فضا برد. این ماهواره‌بر توسط آکادمی فناوری پرتابگر چین (CALVT) و برای کاربردهای تجاری طراحی و ساخته شده است.