1397/11/02

وقفه در برنامه موشکی پوتین به خاطر احتمال انفجار راکت جدید روسیه

دانشمندان ایراد فنی بزرگی در موتورهای ماهواره‌بر فضایی جدید و پرچم‌دار روسیه پیدا کردند که موجب می‌شود احتمال انفجار آن به‌شدت بالا رود. بدین ترتیب در برنامه موشکی پوتین وقفه افتاده است. کشور روسیه چند وقتی است که درحال‌توسعه‌ی ماهواره‌بر آنگارا آ۵ است تا آن را جایگزین ماهواره‌بر سنگین پروتون ام ...
وقفه در برنامه موشکی پوتین به خاطر احتمال انفجار راکت جدید روسیه

دانشمندان ایراد فنی بزرگی در موتورهای ماهواره‌بر  فضایی جدید و پرچم‌دار روسیه پیدا کردند که موجب می‌شود احتمال انفجار آن به‌شدت بالا رود. بدین ترتیب در برنامه موشکی پوتین وقفه افتاده است.
کشور روسیه چند وقتی است که درحال‌توسعه‌ی ماهواره‌بر آنگارا  آ۵ است تا آن را جایگزین ماهواره‌بر سنگین پروتون ام  کند. به همین دلیل آنگارا آ۵ (Angara-A5) را سال ۲۰۱۴ میلادی به‌صورت آزمایشی پرتاب نمود.
آنگارا آ۵ درواقع یک وسیله‌ی نقلیه HLV یا HLLV محسوب می‌شود که قادر است باری ۲۰ تا ۵۰ تنی را به مدار نزدیک زمین منتقل کند. این مدل که در که واقع رقیبی برای فالکون هوی (Falcon heavy) محسوب می‌شود می‌تواند بارهایی بیش از ۲۰ تن را نیز به مدار زمین ببرد. قرار است سکوی پرتاب مخصوص این ماهواره‌بر  نیز سال ۲۰۲۱ میلادی ساخته شود.
تیرماه امسال رئیس‌جمهور روسیه مدعی شده بود که آنگارا آ۵ اهمیت بسیار بالایی برای دفاع از امنیت ملی روسیه دارد و به همین دلیل از سازمان فضایی فدرال روسیه یعنی روسکاسموس درخواست کرد تا تمام تلاششان را بکار ببندند تا بتوانند این ماهواره‌بر را در موعد مقرر روانه‌ آسمان کنند.
بااین‌وجود ماه گذشته دانشمندان متوجه شدند که در سیستم‌های موتور ماهواره‌بر مذکور مشکلاتی وجود دارد که احتمال انفجار آن در فرآیند پرتاب را بالا می‌برد. مشکل اینجاست که موتورهای آنگارا آ۵ نوساناتی با فرکانس پایین ایجاد می‌کند و همین مسئله ممکن است ماهواره‌بر را نابود سازد.
ازاین‌رو یک دریچه مخصوص در نظر گرفته‌شده تا مشکل موجود را حل کند اما موفق نبوده و گفته‌شده هنوز نوسانات ادامه دارد. هنوز مشخص نیست که بروز چنین ایرادی پروژه را چقدر به‌عقب می‌اندازد اما مشخصاً در برنامه موشکی پوتین وقفه‌ای بلندمدتی ایجاد خواهد شد و مسلماً خوشایند رییس جمهوری روسیه نخواهد بود.


منبع: دیجیاتو

ماهواره‌بر و پرتاب |

نظر شما

پربازدیدکننده ترین خبر

چرا آمریکا به فعالیت‌های فضایی صلح‌آمیز دیگر کشورها برچسب نظامیگری می‌زند؟

سیروس برزو: برنامه‌های نظامی زیادی در آمریکا با پوشش‌های علمی انجام‌شده و می‌شود. شاید برای بسیاری این سؤال پیش بیاید که چطور پنتاگون (Pentagon) می‌تواند از یک ماهواره علمی یا کاوشگر دورپرواز یا مدارگرد که به دور ماه می‌چرخد، بهره‌برداری نظامی کند. برای روشن شدن این موضوع مثالی می‌آورم. برنامه لوناراربیتر (Lunar Orbiters) شامل ۵مدارگرد خودکار بود که از ۱۹۶۶تا۱۹۶۷ توسط آمریکا پرتاب شد تا سطح ماه را تصویربرداری کند. قبل از این‌که نیل آرمسترانگ (Neil Armstrong) بتواند اولین قدم خود را بر ماه بگذارد، ناسا سازمان فضایی آمریکا نیاز داشت محلی که آپولو-۱۱ به راحت فرود آید را دقیقاً مشخص کند. هر کاوشگر لوناراربیتر دارای دو دوربین بود و به‌جای فیلم ۳۵میلی‌متری استاندارد ماهواره‌ها، از فیلم ۷۰میلی‌متری استفاده می‌کردند که امروزه برای ساخت فیلم‌های آی‌مکس (IMAX) استفاده می‌شود. در این کاوشگر، فیلم در مقابل اسکنر خاصی قرار می‌گرفت سپس این اطلاعات از طریق امواج رادیویی به مراکز فضای ارتباطی ناسا در اسپانیا، استرالیا و آمریکا فرستاده می‌شد، جایی که داده‌ها روی نوار مغناطیسی ثبت شد. سپس توسط کارشناسان به شکل عکس‌های بسیار دقیق بازسازی می‌شد. این روش بعداً در ماهواره‌های جاسوسی استفاده شد و دیگر نیازی به ارسال فیلم‌ها از مدار زمین نبود.