1397/11/02

وقفه در برنامه موشکی پوتین به خاطر احتمال انفجار راکت جدید روسیه

دانشمندان ایراد فنی بزرگی در موتورهای ماهواره‌بر فضایی جدید و پرچم‌دار روسیه پیدا کردند که موجب می‌شود احتمال انفجار آن به‌شدت بالا رود. بدین ترتیب در برنامه موشکی پوتین وقفه افتاده است. کشور روسیه چند وقتی است که درحال‌توسعه‌ی ماهواره‌بر آنگارا آ۵ است تا آن را جایگزین ماهواره‌بر سنگین پروتون ام ...
وقفه در برنامه موشکی پوتین به خاطر احتمال انفجار راکت جدید روسیه

دانشمندان ایراد فنی بزرگی در موتورهای ماهواره‌بر  فضایی جدید و پرچم‌دار روسیه پیدا کردند که موجب می‌شود احتمال انفجار آن به‌شدت بالا رود. بدین ترتیب در برنامه موشکی پوتین وقفه افتاده است.
کشور روسیه چند وقتی است که درحال‌توسعه‌ی ماهواره‌بر آنگارا  آ۵ است تا آن را جایگزین ماهواره‌بر سنگین پروتون ام  کند. به همین دلیل آنگارا آ۵ (Angara-A5) را سال ۲۰۱۴ میلادی به‌صورت آزمایشی پرتاب نمود.
آنگارا آ۵ درواقع یک وسیله‌ی نقلیه HLV یا HLLV محسوب می‌شود که قادر است باری ۲۰ تا ۵۰ تنی را به مدار نزدیک زمین منتقل کند. این مدل که در که واقع رقیبی برای فالکون هوی (Falcon heavy) محسوب می‌شود می‌تواند بارهایی بیش از ۲۰ تن را نیز به مدار زمین ببرد. قرار است سکوی پرتاب مخصوص این ماهواره‌بر  نیز سال ۲۰۲۱ میلادی ساخته شود.
تیرماه امسال رئیس‌جمهور روسیه مدعی شده بود که آنگارا آ۵ اهمیت بسیار بالایی برای دفاع از امنیت ملی روسیه دارد و به همین دلیل از سازمان فضایی فدرال روسیه یعنی روسکاسموس درخواست کرد تا تمام تلاششان را بکار ببندند تا بتوانند این ماهواره‌بر را در موعد مقرر روانه‌ آسمان کنند.
بااین‌وجود ماه گذشته دانشمندان متوجه شدند که در سیستم‌های موتور ماهواره‌بر مذکور مشکلاتی وجود دارد که احتمال انفجار آن در فرآیند پرتاب را بالا می‌برد. مشکل اینجاست که موتورهای آنگارا آ۵ نوساناتی با فرکانس پایین ایجاد می‌کند و همین مسئله ممکن است ماهواره‌بر را نابود سازد.
ازاین‌رو یک دریچه مخصوص در نظر گرفته‌شده تا مشکل موجود را حل کند اما موفق نبوده و گفته‌شده هنوز نوسانات ادامه دارد. هنوز مشخص نیست که بروز چنین ایرادی پروژه را چقدر به‌عقب می‌اندازد اما مشخصاً در برنامه موشکی پوتین وقفه‌ای بلندمدتی ایجاد خواهد شد و مسلماً خوشایند رییس جمهوری روسیه نخواهد بود.


منبع: دیجیاتو

ماهواره‌بر و پرتاب |

نظر شما

پربازدیدکننده ترین خبر

همکاری عشق‌آباد و پاریس برای ساخت دومین ماهواره ترکمنی

نمایندگان شرکت‌های فرانسوی تولیدکننده تجهیزات هوا و فضا Airbus Defence and Space و تالس آلینا اسپیس (Thales Alenia Space) در سومین اجلاس گروه همکاری‌های مشترک ترکمنستان و فرانسه که در شهر «عشق‌آباد» برگزار شد، شرکت کردند. یکی از موضوعات موردبحث و بررسی این اجلاس، چشم‌انداز همکاری‌های دو کشور درزمینهٔ ساخت دومین ماهواره ترکمنی بود. ترکمنستان و فرانسه از تجربه همکاری در این زمینه برخوردار می‌باشند. شرکت تالس آلینا اسپیس از شرکای عشق‌آباد در بخش صنایع هوا و فضا بوده و نخستین ماهواره ترکمنی را ساخته است که در سال ۲۰۱۵ به مدار فرستاده شد. نخستین ماهواره ترکمنی موسوم به «TürkmenÄlem 52°E» بوده و پخش شبکه‌های تلویزیونی اچ‌دی و چندرسانه‌ای را انجام می‌دهد. تفاوت سیستم دومین ماهواره ترکمنی این است که در مدار پائین تر قرارگرفته و برای حوزه‌های اقتصاد ملی این کشور مانیتورینگ وضعیت کشاورزی، صنایع نفت و محیط‌زیست را انجام خواهد داد. علاوه بر توسعه تعاملات در بخش هوا و فضا و ازجمله ارائه خدمات، آموزش مهندسین فنی همچنین دو طرف در خصوص همکاری‌های متقابل درزمینهٔ های سوخت و انرژی، ساخت‌وساز، حمل‌ونقل و ... گفت‌وگو و تبادل‌نظر کردند. ​