1397/11/03

روسیه سفینه سایوز ماه را بدون تأمین مالی ناسا می‌سازد

روسیه قصد دارد به هزینه خود و بدون مشارکت مالی آژانس فضایی آمریکا (NASA)، روی ایجاد تغییراتی در فضاپیمای سایوز و تأمین امکان سفر به ماه و بازگشت آن به زمین کار کند. یک مقام بلندپایه صنایع موشکی-فضایی روسیه اعلام کرد که این کشور قصد دارد به هزینه خود و بدون مشارکت مالی طرف آمریکایی روی ساخت فضاپیمای...
روسیه سفینه سایوز ماه را بدون تأمین مالی ناسا می‌سازد
روسیه قصد دارد به هزینه خود و بدون مشارکت مالی آژانس فضایی آمریکا (NASA)، روی ایجاد تغییراتی در فضاپیمای سایوز و تأمین امکان سفر به ماه و بازگشت آن به زمین کار کند.
یک مقام بلندپایه صنایع موشکی-فضایی روسیه اعلام کرد که این کشور قصد دارد به هزینه خود و بدون مشارکت مالی طرف آمریکایی روی ساخت فضاپیمای سایوز برای سفر به ماه کار کند.
وی گفت: «آژانس فضایی آمریکا هزینه‌ای در این رابطه نخواهد پرداخت و تمام اقدامات برنامه‌ریزی‌شده در این زمینه با هزینه‌های خود روسیه انجام خواهد شد.»
پیش‌ازاین دمیتری راگوزین (Dmitry Rogozin) مدیرکل شرکت روسکاسموس (Roscosmos) روسیه در یک مصاحبه تلویزیونی اعلام کرده بود که ناسا از طرف روسی خواسته تا نمونه فعلی فضاپیمای سایوز را به یک فضاپیمای مناسب برای پرواز به ماه تغییر دهد.
این مقام فضایی در پاسخ به این سؤال که آیا واقعاً ناسا پیشنهاد ایجاد سامانه‌ای برای پرواز به ماه را به روسیه داده، پاسخی نداد. شرکت روسکاسموس هم تفسیری دراین‌باره ارائه نداده است.
به‌منظور تأمین امکان پرواز فضاپیمای سایوز به ماه، لازم است تا بخش شتاب‌دهنده‌ای در آن ایجاد شود تا این سفینه بتواند به ماه سفرکرده و از آن بازگردد. در ضمن باید یک حفاظ حرارتی جدید در آن به وجود آید که به این سفینه اجازه دهد تا با پرواز در فضای کیهانی با سرعت ۱۱.۲کیلومتر در ثانیه به جو زمین بازگردد.
 

ماهواره‌بر و پرتاب | دیپلماسی فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

پیوستن ناو کیهانی سایوز ام اس ۱۱ به ایستگاه فضایی بین‌المللی

1397/09/14
ناو کیهانی سایوز ام.اس-۱۱ در ساعت ۹:۰۳ شب دوشنبه، ۱۲آذر، به وقت تهران به واحد پویسک ایستگاه فضایی بین‌المللی پیوست. سخنگوی مرکز هدایت پروازهای فضایی روسیه ضمن اعلام این خبر گفت کلیه مراحل...

عملیاتی شدن سایوز جدید تا سال آینده

1397/10/04
سازمان فضایی روسیه، روسکاسموس (Roscosmos) مهلت تکمیل آزمایش موشک سایوز را اعلام کردبه گزارش خبرگزاری روسی ریانووستی، آخرین پرتاب آزمایشی موشک سایوز-2.1و (Soyuz-2.1v) از مرکز پرتاب های فضایی...

روسکاسموس مهلت تکمیل آزمایش موشک سایوز جدید را اعلام کرد

1397/10/30
سیروس برزو: به گزارش خبرگزاری روسی ریانووستی (RIA Novosti)، آخرین پرتاب آزمایشی موشک سایوز-۲.۱ و سایوز-۲.۱وی (Soyuz-2.1v) از مرکز پرتاب‌های فضایی پلستسک (Plesetsk) برای سال آینده برنامه‌ریزی‌شده...

پربازدیدکننده ترین خبر

چرا آمریکا به فعالیت‌های فضایی صلح‌آمیز دیگر کشورها برچسب نظامیگری می‌زند؟

سیروس برزو: برنامه‌های نظامی زیادی در آمریکا با پوشش‌های علمی انجام‌شده و می‌شود. شاید برای بسیاری این سؤال پیش بیاید که چطور پنتاگون (Pentagon) می‌تواند از یک ماهواره علمی یا کاوشگر دورپرواز یا مدارگرد که به دور ماه می‌چرخد، بهره‌برداری نظامی کند. برای روشن شدن این موضوع مثالی می‌آورم. برنامه لوناراربیتر (Lunar Orbiters) شامل ۵مدارگرد خودکار بود که از ۱۹۶۶تا۱۹۶۷ توسط آمریکا پرتاب شد تا سطح ماه را تصویربرداری کند. قبل از این‌که نیل آرمسترانگ (Neil Armstrong) بتواند اولین قدم خود را بر ماه بگذارد، ناسا سازمان فضایی آمریکا نیاز داشت محلی که آپولو-۱۱ به راحت فرود آید را دقیقاً مشخص کند. هر کاوشگر لوناراربیتر دارای دو دوربین بود و به‌جای فیلم ۳۵میلی‌متری استاندارد ماهواره‌ها، از فیلم ۷۰میلی‌متری استفاده می‌کردند که امروزه برای ساخت فیلم‌های آی‌مکس (IMAX) استفاده می‌شود. در این کاوشگر، فیلم در مقابل اسکنر خاصی قرار می‌گرفت سپس این اطلاعات از طریق امواج رادیویی به مراکز فضای ارتباطی ناسا در اسپانیا، استرالیا و آمریکا فرستاده می‌شد، جایی که داده‌ها روی نوار مغناطیسی ثبت شد. سپس توسط کارشناسان به شکل عکس‌های بسیار دقیق بازسازی می‌شد. این روش بعداً در ماهواره‌های جاسوسی استفاده شد و دیگر نیازی به ارسال فیلم‌ها از مدار زمین نبود.