1397/11/02

خطر میکروارگانیسم برای ساکنان ایستگاه فضایی بین‌المللی

دانشمندان پژوهشگاه مسائل زیست پزشکی مسکو وابسته به آکادمی علوم روسیه (Russian Academy of Sciences)، در نمونه‌هایی که از ایستگاه فضایی بین‌المللی توسط فضانوردان به زمین آورده شده، میکروارگانیسم‌های بسیاری ازجمله باکتری‌هایی در غشای مخاطی و پوست انسان و مواد مغذی زندگی می‌کنند پیداکرده‌اند. در گزارش این...
خطر میکروارگانیسم برای ساکنان ایستگاه فضایی بین‌المللی
دانشمندان پژوهشگاه مسائل زیست پزشکی مسکو وابسته به آکادمی علوم روسیه (Russian Academy of Sciences)، در نمونه‌هایی که از ایستگاه فضایی بین‌المللی توسط فضانوردان به زمین آورده شده، میکروارگانیسم‌های بسیاری ازجمله باکتری‌هایی در غشای مخاطی و پوست انسان و مواد مغذی زندگی می‌کنند پیداکرده‌اند.
در گزارش این پژوهشگاه به اجلاس پزشکی مسکو که طی روزهای ۲۹ژانویه تا یک فوریه در مسکو برگزار خواهد شد آمده است: در کل، بیش از ۱۰۰گونه از میکروارگانیسم‌ها در ایستگاه فضایی بین‌المللی یافت شد، ۶۶مورد از آن‌ها باکتری و ۳۴گونه قارچ، ۲نوع مخمر و ۲نوع قارچ مانند هستند.
این گزارش اشاره می‌کند که هوا و سطح داخلی و تجهیزات محوطه مسکونی ایستگاه فضایی بین‌المللی به‌طور منظم تحت نظارت میکروبیولوژیکی قرار دارد و تا به امروز حدود ۱۵۰۰بار از آن نمونه‌برداری شده است. در میان این نمونه‌ها، باکتری‌هایی که به‌طور مداوم در غشاهای مخاطی و پوست انسان دیده می‌شود، استافیلوکوک، کورینباکتریوم، میکروکوکوس، باکتری‌های تشکیل‌دهنده جنس باسیلوس و نیز باکتری‌های غیر غلیظ گرم منفی، اغلب در بخش مسکونی ایستگاه فضایی بین‌المللی یافت شده‌اند.
طبق گفته متخصصان پژوهشگاه مسائل زیست پزشکی مسکو، قارچ‌ها در بخش مسکونی ایستگاه فضایی بین‌المللی، دامنه قابل‌توجهی دارند. ازجمله انواع مختلف میکروسیت ،سلول کوچک‌تر از ۶میکرون، از جنس اسپرگلیوس، پنیسیلیوم و کلادوسپوریوم به‌طور گسترده‌ای در نمونه‌ها وجود دارد.
این گزارش می‌گوید: این میکروارگانیسم‌ها، هتروتروف‌هایی هستند که به‌طور فعال در مواد پلیمری مواد طبیعی و مصنوعی می‌توانند به وجود آیند و باعث آسیب آن‌ها شوند، با توجه به امکان توسعه زیست در یک حجم بسته و فضای طولانی‌مدت که در ایستگاه فضایی بین‌المللی وجود دارد، تکثیر آن‌ها بیشتر صورت می‌گیرد.
هتروتروف‌ها ریز انگل‌هایی هستند که نمی‌توانند از ترکیبات معدنی ترکیبات آلی بسازند و به‌جای آن‌که انرژی موردنیاز خود را از خورشید، یا انرژی شیمیایی بعضی از مواد به دست آورد، از مواد غذایی ساخته‌شده توسط جانداران دیگر و یا حتی به‌طورکلی از بدن جانداران دیگر کسب می‌کند.

فضانوردی و سرنشین‌دار |

نظر شما
اخبار مرتبط

کشف باکتری مقاوم در برابر آنتی‌بیوتیک در ایستگاه فضایی

1397/09/08
محققان ناسا انواعی از باکتری موسوم به انتروباکتر را در سرویس بهداشتی و باشگاه موجود در ایستگاه فضایی بین‌المللی شناسایی کردند که در برابر آنتی‌بیوتیک مقاوم هستند. خوشبختانه باکتری‌های شناسایی‌شده...

کاربرد ثانوی باتری‌های خورشیدی ایستگاه فضایی بین‌المللی

1397/10/05
دانیل هوت (Daniel Huot) سخنگوی ناسا می‌گوید: سکوهای باتری‌های خورشیدی ایستگاه فضایی بین‌المللی غیر از تامین انرژی مورد نیاز دستگاه‌های این ایستگاه، به طور مداوم برای سایه انداختن بر روی...

برنامه ایستگاه فضایی بین‌المللی برای سال۲۰۱۹ مشخص شد

1397/10/17
سازمان فضایی ناسا (NASA) و سازمان فضایی روسکاسموس (Roscosmos) روسیه برنامه پروازهای سرنشین‌دار ایستگاه فضایی بین‌المللی را برای سال۲۰۱۹ اعلام کردند. در سال۲۰۱۹، هفت ناو سرنشین‌دار به مدار...

پربازدیدکننده ترین خبر

ارزیابی موقعیت کنونی استارت‌آپ‌های فضایی هند و فرصت‌های پیش رو

آنطور که به نظر می‌رسد استارت‌آپ‌های فضایی خصوصی هند در تنگنا قرار گرفته‌اند؛ از طرفی، ‌آژانس فضایی ملی هند (ISRO) سازمانی بسیار بزرگ است که کمک‌های مالی و قراردادی آن برای ادامه حیات بسیاری از استارت‌آپ‌ها امری ضروری به حساب می‌آید. از طرف دیگر، جنبه تجاری این سازمان که دائما نیز در حال رشد است، به عنوان رقیبی برای همین استارت‌آپ‌ها محسوب می‌گردد.