1397/11/01

ناسا چشمان خود در سیاره مریخ را از دست می‌دهد

راهپیمایی بر روی سطوح نوک‌تیز سیاره سرخ، مریخ‌نورد کنجکاوی (Curiosity rover) را به انتهای اجباری مأموریت خود نزدیک کرده است. کارشناسان ناسا (NASA) در جدیدترین تصاویر دریافتی از مریخ که از بدنه مریخ‌نورد گرفته‌شده است متوجه شدت یافتن آسیب چرخ‌های آن شده‌اند. محققان در نظر دارند با بروز رسانی نرم‌افزار...
ناسا چشمان خود در سیاره مریخ را از دست می‌دهد
راهپیمایی بر روی سطوح نوک‌تیز سیاره سرخ، مریخ‌نورد کنجکاوی (Curiosity rover) را به انتهای اجباری مأموریت خود نزدیک کرده است.
کارشناسان ناسا (NASA) در جدیدترین تصاویر دریافتی از مریخ  که از بدنه مریخ‌نورد گرفته‌شده است متوجه شدت یافتن آسیب چرخ‌های آن شده‌اند.
حرکت بر روی صخره‌ها و سطوح سنگی سیاره سرخ سبب شده است تا آسیب‌هایی شدید به بدنه مریخ‌نورد به‌ویژه چرخ‌های آن وارد شود که امکان تعمیر آن‌ها وجود ندارد.
کنجکاوی دارای ۶چرخ است که امکان حرکت بر روی سطوح مختلف را به آن می‌دهد.
عکس جدید به‌دست‌آمده تکه‌تکه شدن بخش‌هایی از پوشش آلومینیومی چرخ مریخ‌نورد را نشان می‌دهد؛ اولین بار در سال۲۰۱۷ کارشناسان ناسا مشکل آسیب‌دیدگی چرخ‌های مریخ‌نورد را جدی اعلام کردند که این مشکل در طول سال گذشته افزایش‌یافته است. 
محققان در نظر دارند با بروز رسانی نرم‌افزار مریخ‌نورد و انجام تنظیماتی در میزان سرعت حرکت آن، سبب کاهش فشار واردشده از سطوح و صخره‌های سیاره سرخ به چرخ‌های مریخ‌نورد شوند.

ناسا چشمان خود در سیاره مریخ را از دست می‌دهد

مریخ‌نورد کنجکاوی ابعادی برابر با یک خودروی سواری دارد و بر روی ۶چرخ سوار شده است، این مریخ‌نورد از زمان فرود بر سطح سیاره سرخ در سال۲۰۱۲ تاکنون بیش از ۱۹کیلومتر بر سطح سیاره سرخ حرکت کرده و به جمع‌آوری اطلاعات پرداخته است.
اکنون دوباره طوفانی از گردوخاک بر سطح سیاره مریخ حاکم شده است که به گفته کارشناسان اثری بر فعالیت مریخ‌نورد کنجکاوی نمی‌گذارد.
در تابستان سال گذشته میلادی وقوع طوفانی بزرگ در سیاره سرخ سبب آسیب دیدن مریخ‌نورد فرصت (Opportunity) و ازکارافتادن پنل‌های خورشیدی آن شد.
در شکل زیر می‌توانید ابعاد دو مریخ‌نورد کنجکاوی و فرصت در برابر انسان را مشاهده کنید.

ناسا چشمان خود در سیاره مریخ را از دست می‌دهد

کاوش‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

مریخ‌نورد کنجکاوی دوباره فعالیت خود را آغاز کرد

1397/08/22
مریخ‌نورد کنجکاوی (Curiosity) ناسا که در ۳اکتبر مهندسان مجبور شده بودند بخش ساید-ای (Side-A) کامپیوتر آن را تعویض کنند، دوباره فعالیت خود را آغاز کرد. این مریخ‌نورد در آخرین سفرش به یک...

مریخ‌نورد اگزومارس به جستجوی حیات بر روی خط استوای مریخ می‌رود

1397/08/27
مریخ‌نورد اگزومارس (ExoMars) به‌عنوان ثمره همکاری مشترک اروپا و روسیه، درصدد است تا به سیاره سرخ سفر کند. این ربات کاوشگر پیشرفته بر روی اوکسیا پلانوم (Oxia Planum) فرود خواهد آمد که درواقع...

اروپا چند مریخ نورد را در صحرای مراکش آزمایش کرد

1397/10/04
چندین شرکت فضایی اروپایی اخیرا مریخ‌نوردهای خود را در بیابان های شبیه به مریخ مراکش مورد آزمایش قرار داده اند. براساس اعلام سازمان فضایی اروپا (ESA) این تست‌ها در بخش شمالی بیابان صحرا انجام...

پربازدیدکننده ترین خبر

چرا آمریکا به فعالیت‌های فضایی صلح‌آمیز دیگر کشورها برچسب نظامیگری می‌زند؟

سیروس برزو: برنامه‌های نظامی زیادی در آمریکا با پوشش‌های علمی انجام‌شده و می‌شود. شاید برای بسیاری این سؤال پیش بیاید که چطور پنتاگون (Pentagon) می‌تواند از یک ماهواره علمی یا کاوشگر دورپرواز یا مدارگرد که به دور ماه می‌چرخد، بهره‌برداری نظامی کند. برای روشن شدن این موضوع مثالی می‌آورم. برنامه لوناراربیتر (Lunar Orbiters) شامل ۵مدارگرد خودکار بود که از ۱۹۶۶تا۱۹۶۷ توسط آمریکا پرتاب شد تا سطح ماه را تصویربرداری کند. قبل از این‌که نیل آرمسترانگ (Neil Armstrong) بتواند اولین قدم خود را بر ماه بگذارد، ناسا سازمان فضایی آمریکا نیاز داشت محلی که آپولو-۱۱ به راحت فرود آید را دقیقاً مشخص کند. هر کاوشگر لوناراربیتر دارای دو دوربین بود و به‌جای فیلم ۳۵میلی‌متری استاندارد ماهواره‌ها، از فیلم ۷۰میلی‌متری استفاده می‌کردند که امروزه برای ساخت فیلم‌های آی‌مکس (IMAX) استفاده می‌شود. در این کاوشگر، فیلم در مقابل اسکنر خاصی قرار می‌گرفت سپس این اطلاعات از طریق امواج رادیویی به مراکز فضای ارتباطی ناسا در اسپانیا، استرالیا و آمریکا فرستاده می‌شد، جایی که داده‌ها روی نوار مغناطیسی ثبت شد. سپس توسط کارشناسان به شکل عکس‌های بسیار دقیق بازسازی می‌شد. این روش بعداً در ماهواره‌های جاسوسی استفاده شد و دیگر نیازی به ارسال فیلم‌ها از مدار زمین نبود.