1397/11/01

شبانگاه ماه موجب مرگ جوانه‌های پنبه درون سطح‌نشین چانگ ای 4 شد

جوانه‌های پنبه‌ای که در داخل سطح‌نشین چینی Chang'e 4 در نیمه‌ی پنهان ماه سبز شده بودند، به دلیل سرمای شبانگاه بلند و استخوان سوز ماه به‌پایان حیات خود رسیدند. جوانه‌های بسیار کوچک پنبه که به‌تازگی درون محفظه‌ی سطح‌نشین چانگ‌ای ۴ سبز شده بودند، نتوانستند سرمای شدید شب‌هنگام ماه را تاب بیاورند. پرورش...
شبانگاه ماه موجب مرگ جوانه‌های پنبه درون سطح‌نشین چانگ ای 4 شد

جوانه‌های پنبه‌ای که در داخل سطح‌نشین چینی Chang'e 4 در نیمه‌ی پنهان ماه سبز شده بودند، به دلیل سرمای شبانگاه بلند و استخوان سوز ماه به‌پایان حیات خود رسیدند.
جوانه‌های بسیار کوچک پنبه که به‌تازگی درون محفظه‌ی سطح‌نشین چانگ‌ای ۴ سبز شده بودند، نتوانستند سرمای شدید شب‌هنگام ماه را تاب بیاورند. پرورش جوانه‌های پنبه بخشی از آزمایش زیست‌شناختی چانگ‌ای ۴ بود که علاوه بر آن، دانه‌های سیب‌زمینی، گیاهان رشادی و کلزا و همچنین تخم‌های مگس میوه و مخمر را نیز شامل می‌شد. این ارگانیسم‌ها درون محفظه‌ای ۲.۶ کیلوگرمی بسته‌بندی‌شده بودند و در صبح پنجشنبه ۱۳ دی‌ماه به همراه سطح‌نشین چانگ‌ای ۴ در نیمه‌یپنهان ماه فرود آمدند.
آزمایش موردبحث که درست چند ساعت پس از فرود تاریخی فضاپیمای چین درون دهانه‌ی ۱۸۶ کیلومتری فون کارمان آغاز شد، قصد داشت نحوه‌ رشد و نمو حیوانات و گیاهان را در محیط بیگانه‌ قمری ارزیابی کند. سطح ماه، محیطی با جاذبه‌ بسیارکم، سطوح بالای تشعشع و نوسانات شدید دمایی است.
دانه‌های پنبه دست‌کم در ابتدا بر این شرایط سخت غلبه کردند و به نخستین گیاهانی تبدیل شدند که تابه‌حال روی سطح جهانی دیگر جوانه‌زده‌اند. مقامات فضایی چین هنوز درباره‌ی عملکرد دیگر ارگانیسم‌ها اظهارنظری نکرده‌اند.
اما به نظر می‌رسد که محفظه‌ سطح‌نشین گرم‌کنی برای حفظ دما ندارد؛ درنتیجه آغاز شبانگاه ماه ناقوس مرگ را برای جوانه‌های پنبه نواخت. یک دور چرخش کامل ماه به دور خودش نزدیک به ۲۷ روز زمینی طول می‌کشد؛ ازاین‌رو یک شب و روز در نزدیک‌ترین همسایه‌ زمین هرکدام ۲ هفته به طول می‌انجامد. این دوره‌ چرخشی همچنین با دوره‌ مداری ماه تطابق دارد؛ بدین معنی که یک دور چرخش کامل ماه به دور زمین نیز تقریباً نیازمند گذشت همین مقدار زمان است. به همین دلیل ما همیشه یک روی ماه را می‌بینیم که سمت پیدای ماه نامیده می‌شود و روی دیگر ماه برای همیشه آر نظرها پنهان است.
لی هانلوگ (Liu Hanlong)، سرپرست آزمایش زیست‌شناسی در دانشگاه چونگ‌چینگ (Chongqing University)، به‌تازگی در کنفرانسی مطبوعاتی گفت که درجه‌ حرارت درون محفظه‌ یک‌لیتری به منهای ۵۲ درجه‌ سلسیوس کاهش‌یافته و ازاین‌رو آزمایش پس از ۲۱۲/۷۵ ساعت به نقطه‌ پایان خود رسیده است.
به گفته‌ مقامات فضایی چین، گیاهان مُرده پس از طلوع آفتاب بر فراز دهانه‌ فون کارمان در هشتم بهمن خواهند پوسید؛ اما محفظه، سیستمی محصور است؛ بنابراین مواد در حال تخریب به سطح ماه درز نخواهند کرد.
هرچند بنا بر اعلام اعضای تیم چانگ‌ای ۴، تجربه‌ بالقوه‌ آزمایش زیست‌شناسی قرار بود به هموار کردن  مسیر برای سکونت آتی در ماه کمک کند؛ اما تلاش برای رشد گیاهان روی سطح ماه هدف اصلی مأموریت آن‌ها محسوب نمی‌شد. مقامات فضایی چین در سال ۲۰۱۵ از دانشجویان سرتاسر کشور خواستند به‌منظور انتخاب محموله برای پرواز همراه چانگ‌ای ۴ ایده بدهند. به نقل از خبرگزاری شین‌هوآ، از بین بیش از ۲۵۰ پیشنهاد ارائه‌شده، ایده‌ مینی‌زیست‌کره برنده‌ رقابت شد.
سطح‌نشین و ماه‌نورد چانگ‌ای ۴ در حال جمع‌آوری داده درباره‌ سطح و زیرسطح نزدیک دهانه‌ فون کارمان هستند. این اطلاعات ازطریق ماهواره‌ای به نام Queqiao به زمین ارسال می‌شوند که چین آن را در مه ۲۰۱۸ به نقطه‌ی لاگرانژی فراتر از ماه پرتاب کرد. بااین‌حال، هر دو آن‌ها با آغاز شب‌هنگام ماه به خواب‌رفته‌اند و فعالیت‌های علمی خود را پس از طلوع آفتاب در ماه آینده ادامه خواهند داد.

منبع: زومیت

کاوش‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

کاشت گیاه در فضا با تولید خاک مصنوعی ممکن شد

1397/10/17
تهیه غذای تازه برای مصرف فضانوردان یکی از چالش‌های بزرگی است که صنعت فضایی با آن مواجه است. اما پژوهشگران نروژی، ایتالیایی و فرانسوی راه حلی برای این مشکل یافته‌اند. ز این پس فضانوردان...

اولین گیاه روی ماه رشد کرد

1397/10/26
گیاهانی که برای اولین بار روی بیوسفر کوچکی از ماه جوانه زدند، راه را برای احداث پایگاه‌هایی روی این سیاره باز خواهند کرد. پایگاه‌هایی که در آنها می‌توان هوا و غذای مخصوص به خود ماه را تولید...

پربازدیدکننده ترین خبر

پرتاب ماهواره‌بر جدید چین با سه ماهواره به فضا

ماهواره‌بر جدید چین با نام اسمارت دراگون-۱ (Smart Dragon-1) در ساعت ۱۲:۱۱ بعد از ظهر (به وقت پکن) روز ۱۷ اوت (۲۶ مرداد) از مرکز پرتاب جیکوان (Jiuquan) واقع در شمال غربی چین با موفقیت به فضا پرتاب شد. اسمارت دراگون-۱ در این پرواز سه ماهواره را با خود به فضا برد. این ماهواره‌بر توسط آکادمی فناوری پرتابگر چین (CALVT) و برای کاربردهای تجاری طراحی و ساخته شده است.