1397/11/02

همکاری چین و آمریکا در اکتشاف ماه و موانع آمریکایی بر سر راه

پیشرفت فوق‌العاده چینی‌ها در عرصه فضایی و فرود ماه نورد این کشور بر کره ماه، سبب ایجاد احساس عقب‌ماندگی علمی در آمریکایی‌ها شده است. پس از موفقیت چینی‌ها در فرود ماه نورد چانگ‌ای۴ (Change4) بر نیمه‌تاریک کره ماه و شروع نمونه‌برداری از خاک و سنگ‌های این نیمه مرموز از نزدیک‌ترین قمر کره زمین، مقام‌های...
همکاری چین و آمریکا در اکتشاف ماه و موانع آمریکایی بر سر راه
پیشرفت فوق‌العاده چینی‌ها در عرصه فضایی و فرود ماه نورد این کشور بر کره ماه، سبب ایجاد احساس عقب‌ماندگی علمی در آمریکایی‌ها شده است.
پس از موفقیت چینی‌ها در فرود ماه نورد چانگ‌ای۴ (Chang e4) بر نیمه‌تاریک کره ماه و شروع نمونه‌برداری از خاک و سنگ‌های این نیمه مرموز از نزدیک‌ترین قمر کره زمین، مقام‌های آمریکایی که تاب پیشرفت رقیب خود را نداشتند، بلافاصله در روز جمعه ۱۸ژانویه جلسه‌ای تشکیل دادند تا طرح‌های اکتشافی در کره ماه با هماهنگی آژانس‌های فضایی دو کشور انجام شود.
در پروژه پرتاب ماه نورد به کره ماه، قرار بود ماهواره ال‌آر‌او (LRO) آمریکا به بررسی محل فرود و موقعیت این ماه نورد بپردازد، اما ماه نورد در موقعیت از پیش تعیین‌شده در کره ماه فرود نیامد.
مقام‌های آمریکایی امیدوار هستند با دریافت اطلاعات از محل فرود ماه نورد چینی و دریافت داده‌های استخراج‌شده این ماه نورد بتوانند به یافته‌های جدیدی درباره این کره دست یابند که زمینه‌ساز انجام مأموریت‌های دقیق‌تر در کره ماه خواهد بود.

همکاری چین و آمریکا در اکتشاف ماه و موانع آمریکایی بر سر راه

ماهواره ناسا به نام لونار ریکانیسنس اوربیتر۱ (Lunar Reconnaissance Orbiter1) در تاریخ ۳۱ژانویه سال جاری به محل فرود تقریبی ماه نورد چینی  چانگ‌ای۴ می‌رسد و می‌تواند تصاویر هوایی باکیفیت بالا استخراج کند.

همکاری چین و آمریکا در اکتشاف ماه و موانع آمریکایی بر سر راه

مقام‌های آمریکایی اعلام کرده‌اند که یافته‌های مهم حاصل از همکاری با جامعه پژوهشی جهانی در ماه، فوریه سال جاری در مجمع فضایی سازمان ملل متحد در کشور اتریش به اشتراک گذاشته خواهد شد.
معضل‌های تبادل دانش و فناوری بین ناسا و آژانس فضایی
اکنون یکی از معضل‌های تبادل دانش و فناوری بین ناسا و آژانس فضایی در کشور چین، هشدار کنگره آمریکا و اف‌بی‌آی (FBI) است که با این تقابل دانش موافق نیستند و مقام‌های ناسا باید آن‌ها را متقاعد به این موضوع کنند که انتقال دانش و فناوری، داده یا دیگر اطلاعات سبب به خطر افتادن منافع آمریکا نمی‌شود.

همکاری چین و آمریکا در اکتشاف ماه و موانع آمریکایی بر سر راه

مخالفت آمریکا با انتقال دانش به چین به‌ویژه پس از موج حملات سایبری که آمریکایی‌ها مقام‌های چینی را مسبب آن می‌دانند شدت یافته است. مقام‌های آمریکایی چند سال پیش نیز تقاضای همکاری با مقام‌های چینی در پروژه ماهواره رله کننده کوییکیو (Queqiao) داشتند که اکنون وظیفه ارسال اطلاعات دریافتی از ماه نورد چانگ‌ای۴ به زمین را بر عهده دارد؛ آمریکایی‌ها می‌خواستند با دریافت اطلاعات این ماهواره برای مأموریت‌های فضایی آینده ناسا به کره ماه برنامه‌ریزی انجام دهند.

دیپلماسی فضایی | کاوش‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

دور از چشم بشر؛ در نیمه‌ی پنهان ماه چه خبر است؟

1397/10/23
فضاپیمای چانگ‌ای۴ (Chang’e 4) سازمان ملی فضایی چین (China National Space Administration)، پنجشنبه ۱۳دی در نیمه‌ی پنهان ماه فرود آمد. چانگ‌ای۴ اولین فضاپیمایی است که در نیمه‌ی پنهان ماه فرود...

اولین گیاه روی ماه رشد کرد

1397/10/26
گیاهانی که برای اولین بار روی بیوسفر کوچکی از ماه جوانه زدند، راه را برای احداث پایگاه‌هایی روی این سیاره باز خواهند کرد. پایگاه‌هایی که در آنها می‌توان هوا و غذای مخصوص به خود ماه را تولید...

چین همچنان به توسعه برنامه اکتشافی ماه خود ادامه خواهد داد

1397/10/29
پس از آن که کاوشگر مهنورد چانگ‌ای-۴ (Chang'e-4) برای اولین بار در تاریخ، فرود نرمی را در قسمت دور ماه انجام داد، مهندس ارشد برنامه پژوهش های ماه و عضو آکادمی علوم چین، مهندس وو وی رین (Wu...

پربازدیدکننده ترین خبر

چرا آمریکا به فعالیت‌های فضایی صلح‌آمیز دیگر کشورها برچسب نظامیگری می‌زند؟

سیروس برزو: برنامه‌های نظامی زیادی در آمریکا با پوشش‌های علمی انجام‌شده و می‌شود. شاید برای بسیاری این سؤال پیش بیاید که چطور پنتاگون (Pentagon) می‌تواند از یک ماهواره علمی یا کاوشگر دورپرواز یا مدارگرد که به دور ماه می‌چرخد، بهره‌برداری نظامی کند. برای روشن شدن این موضوع مثالی می‌آورم. برنامه لوناراربیتر (Lunar Orbiters) شامل ۵مدارگرد خودکار بود که از ۱۹۶۶تا۱۹۶۷ توسط آمریکا پرتاب شد تا سطح ماه را تصویربرداری کند. قبل از این‌که نیل آرمسترانگ (Neil Armstrong) بتواند اولین قدم خود را بر ماه بگذارد، ناسا سازمان فضایی آمریکا نیاز داشت محلی که آپولو-۱۱ به راحت فرود آید را دقیقاً مشخص کند. هر کاوشگر لوناراربیتر دارای دو دوربین بود و به‌جای فیلم ۳۵میلی‌متری استاندارد ماهواره‌ها، از فیلم ۷۰میلی‌متری استفاده می‌کردند که امروزه برای ساخت فیلم‌های آی‌مکس (IMAX) استفاده می‌شود. در این کاوشگر، فیلم در مقابل اسکنر خاصی قرار می‌گرفت سپس این اطلاعات از طریق امواج رادیویی به مراکز فضای ارتباطی ناسا در اسپانیا، استرالیا و آمریکا فرستاده می‌شد، جایی که داده‌ها روی نوار مغناطیسی ثبت شد. سپس توسط کارشناسان به شکل عکس‌های بسیار دقیق بازسازی می‌شد. این روش بعداً در ماهواره‌های جاسوسی استفاده شد و دیگر نیازی به ارسال فیلم‌ها از مدار زمین نبود.