1397/10/30

بازدید مشاور فرماندهی کل قوا از دستاوردهای پژوهشگران پژوهشگاه فضایی

سردار حسین دهقان مشاور فرماندهی کل قوا در حوزه صنایع دفاعی از نمایشگاه دستاوردهای پژوهشگران حوزه فضایی در پژوهشگاه فضایی ایران بازدید کرد. وزیر پیشین دفاع با عرض تبریک به فعالان حوزه فضا و آرزوی توفیق برای این عزیزان گفت: «در دنیای امروز کارکردهای عرصه فضا در دنیا در حال تغییر و دگرگون شدن است. این...
بازدید مشاور فرماندهی کل قوا از دستاوردهای پژوهشگران پژوهشگاه فضایی

سردار حسین دهقان مشاور فرماندهی کل قوا در حوزه صنایع دفاعی از نمایشگاه دستاوردهای پژوهشگران حوزه فضایی در پژوهشگاه فضایی ایران بازدید کرد.
وزیر پیشین دفاع با عرض تبریک به فعالان حوزه فضا و آرزوی توفیق برای این عزیزان گفت: «در دنیای امروز کارکردهای عرصه فضا در دنیا در حال تغییر و دگرگون شدن است. این تغییر رویکرد و دگرگونی رقم خورده در این حوزه، به ما القا می‌کند که لازمه حضورمان در فضا، و فضایی شدنمان داشتن زیرساخت‌های فضایی جدی است.»
 وی افزود: «رتبه‌ای که هم‌اکنون در سطح جهانی در حوزه فضا دارا هستیم، نشان از به وجود آمدن یک عزم، اراده، توان و تلاش جدی و خاص در کل کشور است که توانست ما را به این سطح و رتبه غرورآفرین برساند.»
 مشاور فرماندهی کل قوا در حوزه صنایع دفاعی با اشاره به اینکه خود در بخش‌هایی از صنعت فضایی از نزدیک با موضوعات و چالش‌های این عرصه دست‌به‌گریبان بوده است، خاطرنشان کرد: «قرار بود ما از سال ۸۵ در طول ۱۰ سال خود را به بالاترین سطح حوزه فضایی برسانیم که در عمل در پایان این مدت تقریباً به میزان ۴ سال پیش رفته بودیم که البته نتیجه‌ای که از ترسیم این افق در عرصه فناوری‌های فضایی حاصل شد این بود که جوانان، پژوهشگران و صنعتگران با همان نگاه بلند پیش رفته و پتانسیل بسیار توانمندی در سطح دانشگاه و صنعت شکل گرفت که به دنبال آن، هم‌اکنون شاهد این هستیم که دانشگاهیان ما می‌توانند با دستیابی به فناوری روز دنیا،  توانمندی فنی و مدیریتی طراحی و ساخت ماهواره کسب کرده و پروژه پیچیده ساخت ماهواره را طراحی و مدیریت کنند.»
 سردار دهقان تصریح کرد: «به هر ترتیب کندی و رخوت پیش‌آمده به همت وزیر جوان کابینه و تصمیم سازان حوزه فضایی، کنار زده شد و پتانسیل و توان علمی و تخصصی موجود در صنعت و دانشگاه، در حال احیا شدن است.
 وزیر سابق دفاع با تأکید بر اینکه اگر روند موجود را بتوانیم به شکلی هماهنگ هدایت و مدیریت کنیم به‌زودی به نقطه آرمانی که فاصله زیادی از آن نداریم می‌رسیم.»
در ادامه این بازدید سردار دهقان از مرکز آزمون، تجمیع و یکپارچه‌سازی پژوهشگاه و آزمایشگاه‌ها و تجهیزات زیرساختی فضایی پژوهشگاه نیز بازدید کرد.

داخلی |

نظر شما
اخبار مرتبط

آغاز نمایشگاه عکس خیام/اهدای مدال طلا به بهترین عکس با موضوع نجوم

1397/10/22
مراسم اهدای جوایز و گشایش نمایشگاه ششمین جشنواره بین‌المللی عکس خیام جمعه (۲۱ دی ۹۷) برگزار می‌شود مراسم اهدای جوایز و گشایش نمایشگاه ششمین جشنواره بین‌المللی عکس خیام با مشارکت وزارت فرهنگ...

پربازدیدکننده ترین خبر

چرا آمریکا به فعالیت‌های فضایی صلح‌آمیز دیگر کشورها برچسب نظامیگری می‌زند؟

سیروس برزو: برنامه‌های نظامی زیادی در آمریکا با پوشش‌های علمی انجام‌شده و می‌شود. شاید برای بسیاری این سؤال پیش بیاید که چطور پنتاگون (Pentagon) می‌تواند از یک ماهواره علمی یا کاوشگر دورپرواز یا مدارگرد که به دور ماه می‌چرخد، بهره‌برداری نظامی کند. برای روشن شدن این موضوع مثالی می‌آورم. برنامه لوناراربیتر (Lunar Orbiters) شامل ۵مدارگرد خودکار بود که از ۱۹۶۶تا۱۹۶۷ توسط آمریکا پرتاب شد تا سطح ماه را تصویربرداری کند. قبل از این‌که نیل آرمسترانگ (Neil Armstrong) بتواند اولین قدم خود را بر ماه بگذارد، ناسا سازمان فضایی آمریکا نیاز داشت محلی که آپولو-۱۱ به راحت فرود آید را دقیقاً مشخص کند. هر کاوشگر لوناراربیتر دارای دو دوربین بود و به‌جای فیلم ۳۵میلی‌متری استاندارد ماهواره‌ها، از فیلم ۷۰میلی‌متری استفاده می‌کردند که امروزه برای ساخت فیلم‌های آی‌مکس (IMAX) استفاده می‌شود. در این کاوشگر، فیلم در مقابل اسکنر خاصی قرار می‌گرفت سپس این اطلاعات از طریق امواج رادیویی به مراکز فضای ارتباطی ناسا در اسپانیا، استرالیا و آمریکا فرستاده می‌شد، جایی که داده‌ها روی نوار مغناطیسی ثبت شد. سپس توسط کارشناسان به شکل عکس‌های بسیار دقیق بازسازی می‌شد. این روش بعداً در ماهواره‌های جاسوسی استفاده شد و دیگر نیازی به ارسال فیلم‌ها از مدار زمین نبود.