1397/10/30

بازدید مشاور فرماندهی کل قوا از دستاوردهای پژوهشگران پژوهشگاه فضایی

سردار حسین دهقان مشاور فرماندهی کل قوا در حوزه صنایع دفاعی از نمایشگاه دستاوردهای پژوهشگران حوزه فضایی در پژوهشگاه فضایی ایران بازدید کرد. وزیر پیشین دفاع با عرض تبریک به فعالان حوزه فضا و آرزوی توفیق برای این عزیزان گفت: «در دنیای امروز کارکردهای عرصه فضا در دنیا در حال تغییر و دگرگون شدن است. این...
بازدید مشاور فرماندهی کل قوا از دستاوردهای پژوهشگران پژوهشگاه فضایی

سردار حسین دهقان مشاور فرماندهی کل قوا در حوزه صنایع دفاعی از نمایشگاه دستاوردهای پژوهشگران حوزه فضایی در پژوهشگاه فضایی ایران بازدید کرد.
وزیر پیشین دفاع با عرض تبریک به فعالان حوزه فضا و آرزوی توفیق برای این عزیزان گفت: «در دنیای امروز کارکردهای عرصه فضا در دنیا در حال تغییر و دگرگون شدن است. این تغییر رویکرد و دگرگونی رقم خورده در این حوزه، به ما القا می‌کند که لازمه حضورمان در فضا، و فضایی شدنمان داشتن زیرساخت‌های فضایی جدی است.»
 وی افزود: «رتبه‌ای که هم‌اکنون در سطح جهانی در حوزه فضا دارا هستیم، نشان از به وجود آمدن یک عزم، اراده، توان و تلاش جدی و خاص در کل کشور است که توانست ما را به این سطح و رتبه غرورآفرین برساند.»
 مشاور فرماندهی کل قوا در حوزه صنایع دفاعی با اشاره به اینکه خود در بخش‌هایی از صنعت فضایی از نزدیک با موضوعات و چالش‌های این عرصه دست‌به‌گریبان بوده است، خاطرنشان کرد: «قرار بود ما از سال ۸۵ در طول ۱۰ سال خود را به بالاترین سطح حوزه فضایی برسانیم که در عمل در پایان این مدت تقریباً به میزان ۴ سال پیش رفته بودیم که البته نتیجه‌ای که از ترسیم این افق در عرصه فناوری‌های فضایی حاصل شد این بود که جوانان، پژوهشگران و صنعتگران با همان نگاه بلند پیش رفته و پتانسیل بسیار توانمندی در سطح دانشگاه و صنعت شکل گرفت که به دنبال آن، هم‌اکنون شاهد این هستیم که دانشگاهیان ما می‌توانند با دستیابی به فناوری روز دنیا،  توانمندی فنی و مدیریتی طراحی و ساخت ماهواره کسب کرده و پروژه پیچیده ساخت ماهواره را طراحی و مدیریت کنند.»
 سردار دهقان تصریح کرد: «به هر ترتیب کندی و رخوت پیش‌آمده به همت وزیر جوان کابینه و تصمیم سازان حوزه فضایی، کنار زده شد و پتانسیل و توان علمی و تخصصی موجود در صنعت و دانشگاه، در حال احیا شدن است.
 وزیر سابق دفاع با تأکید بر اینکه اگر روند موجود را بتوانیم به شکلی هماهنگ هدایت و مدیریت کنیم به‌زودی به نقطه آرمانی که فاصله زیادی از آن نداریم می‌رسیم.»
در ادامه این بازدید سردار دهقان از مرکز آزمون، تجمیع و یکپارچه‌سازی پژوهشگاه و آزمایشگاه‌ها و تجهیزات زیرساختی فضایی پژوهشگاه نیز بازدید کرد.

داخلی |

نظر شما
اخبار مرتبط

آغاز نمایشگاه عکس خیام/اهدای مدال طلا به بهترین عکس با موضوع نجوم

1397/10/22
مراسم اهدای جوایز و گشایش نمایشگاه ششمین جشنواره بین‌المللی عکس خیام جمعه (۲۱ دی ۹۷) برگزار می‌شود مراسم اهدای جوایز و گشایش نمایشگاه ششمین جشنواره بین‌المللی عکس خیام با مشارکت وزارت فرهنگ...

پربازدیدکننده ترین خبر

همکاری عشق‌آباد و پاریس برای ساخت دومین ماهواره ترکمنی

نمایندگان شرکت‌های فرانسوی تولیدکننده تجهیزات هوا و فضا Airbus Defence and Space و تالس آلینا اسپیس (Thales Alenia Space) در سومین اجلاس گروه همکاری‌های مشترک ترکمنستان و فرانسه که در شهر «عشق‌آباد» برگزار شد، شرکت کردند. یکی از موضوعات موردبحث و بررسی این اجلاس، چشم‌انداز همکاری‌های دو کشور درزمینهٔ ساخت دومین ماهواره ترکمنی بود. ترکمنستان و فرانسه از تجربه همکاری در این زمینه برخوردار می‌باشند. شرکت تالس آلینا اسپیس از شرکای عشق‌آباد در بخش صنایع هوا و فضا بوده و نخستین ماهواره ترکمنی را ساخته است که در سال ۲۰۱۵ به مدار فرستاده شد. نخستین ماهواره ترکمنی موسوم به «TürkmenÄlem 52°E» بوده و پخش شبکه‌های تلویزیونی اچ‌دی و چندرسانه‌ای را انجام می‌دهد. تفاوت سیستم دومین ماهواره ترکمنی این است که در مدار پائین تر قرارگرفته و برای حوزه‌های اقتصاد ملی این کشور مانیتورینگ وضعیت کشاورزی، صنایع نفت و محیط‌زیست را انجام خواهد داد. علاوه بر توسعه تعاملات در بخش هوا و فضا و ازجمله ارائه خدمات، آموزش مهندسین فنی همچنین دو طرف در خصوص همکاری‌های متقابل درزمینهٔ های سوخت و انرژی، ساخت‌وساز، حمل‌ونقل و ... گفت‌وگو و تبادل‌نظر کردند. ​