1397/11/11

با چهار برنامه جذاب، اجرام سماوی و ماهواره‌ها را رصد کنید

رصد و مطالعه اجرام آسمانی به مدت طولانی یک فعالیت پرهزینه محسوب می‌شد. اما با انتشار فن‌آوری‌های جدید رصد آسمان، بیشتر مردم توانستند به کمک نرم‌افزارهای کاربردی، آسمان بالای سر را بشناسند و از رصد لذت ببرند. اکنون شما می توانید بدون هیچ زحمتی با یک ضربه روی صفحه نمایش گوشی همراهتان از هر رویدادی که...
با چهار برنامه جذاب، اجرام سماوی و ماهواره‌ها را رصد کنید

رصد و مطالعه  اجرام آسمانی به مدت طولانی یک فعالیت پرهزینه محسوب می‌شد. اما با انتشار فن‌آوری‌های جدید رصد  آسمان، بیشتر مردم توانستند به کمک نرم‌افزارهای کاربردی، آسمان بالای سر را بشناسند و از رصد لذت ببرند. اکنون شما می توانید بدون هیچ زحمتی با یک ضربه روی صفحه نمایش گوشی همراهتان از هر رویدادی که در آسمان شب می‌گذرد مطلع شوید. چه چیزی بهتر از این؟ در این یادداشت با 4 برنامه کاربردی نجوم و فضا آشنا می‌شوید.

Distant Suns

با چهار برنامه جذاب، اجرام سماوی و ماهواره‌ها را رصد کنید
Distant Suns، نرم افزار کاربردی نجوم و سازگار با سیستم عامل آندروید و iOS است. با این برنامه می‌توانید از اطلاعات نجومی درباره 13000 ستاره، صورت‌فلکی، خوشه‌های ستاره‌ای و 8 سیاره بدست آورید. این برنامه جادویی بیش از 200 کهکشان را نمایش می‌دهد، و می توانید منظومه شمسی و کهکشان‌های دور را بشناسید. دیستنت‌سانز، بهترین دوست شما برای افشای اسرار افسانه‌ای آسمان شب خواهد بود.

NASA App

با چهار برنامه جذاب، اجرام سماوی و ماهواره‌ها را رصد کنید
اگر به دنبال آخرین رویدادهای و ماموریت‌های فضایی آینده ناسا هستید، می توانید با این اپلیکیشن،از برنامه‌های ناسا مطلع شوید. این برنامه نجومی که می‌تواند بر روی گوشی‌های اندروید یا آیفون نصب شود، اطلاعات ارزشمندی در مورد آخرین پیشرفت‌های ناسا به همراه مجموعه‌ای از تصاویر فضایی شگفت‌انگیز و دیده نشده ارائه می دهد که شما را فراتر ازحد تصورتان هیجان زده می‌کند.
این اپ، به عنوان یک برنامه آموزنده و آموزشی که دانشجویان نجوم و دوستداران فضایی را به علم آموزی ترغیب می‌کند شناخته می‌شود. این برنامه از سال 2018 خلاصه‌ای از جدیدترین اخبار، داستان‌های علمی‌تخیلی، فیلم‌ها و توییت‌های مربوط به آژانس فضایی جهانی را ارائه می‌دهد.

Pocket Universe

با چهار برنامه جذاب، اجرام سماوی و ماهواره‌ها را رصد کنید

برنامه کاربردی Pocket Universe، یک برنامه نجومی است که بر بستر iOS طراحی شده است.اغراق نیست اگر ادعا شود بهترین برنامه برای رصدگران آماتور است که دوست دارند جهان بالای سر را همراه خود داشته باشند. شما با استفاده از این برنامه می‌توانید نام تمام اجرام آسمانی،صورت‌های فلکی، سیاره‌ها و ستاره‌های کهکشان راه‌شیری را یاد بگیرید.
این برنامه دارای قطب نمای داخلی است و هنگامی که کاربر گوشی آیفون خود را به سمت آسمان شب می‌گیرد، عمل می‌کند. از طریق قطب نما قادرید موقعیت و نام سیارات و ستاره‌ها را مشاهده کنید. این برنامه همراه با یک مسابقه سرگرم کننده که دانش نجومی کاربر را می‌سنجد ارائه شده است.

ISS Detector

با چهار برنامه جذاب، اجرام سماوی و ماهواره‌ها را رصد کنید
آشکارساز آی‌اس‌اس یک برنامه نجومی قابل توجه دیگر است که با گوشی‌های آندروید سازگار است. بعد از دانلود و اجرای این برنامه، خواهید دید که در کنار رصد گذر ایستگاه فضایی بین‌المللی، می‌توان ایستگاه فضایی  Tiangong 2  چین را با چشم غیرمسلح در آسمان شب رویت کرد.
یک آسمان بدون ابر و تاریک برای دیدن درخشش ماهواره های ارتباطی ایریدیوم نیز کافی است. همچنین می توانید تصاویر تعدادی از ماهواره‌های هواشناسی را از طریق رسانه‌های اجتماعی.

منبع: redbytes

نجوم | معرفی نرم افزار و اپلیکیشن |

نظر شما
اخبار مرتبط

سازمان فضایی اروپا نرم‌افزاری کاربردی برای مکان‌یابی فضانوردان روی ماه طراحی می‌کند

1397/10/04
سازمان فضایی اروپا اسا (ESA) در حال توسعه نرم‌افزاری کاربردی است که با استفاده از آن فضانوردان می‌توانند روی ماه مکان‌یابی کنند. این نرم‌افزار نمایی ۳۶۰ درجه‌ای از محیط اطراف با اطلاعات...

آرلون سولار سیستم، یک بازی تعاملی مناسب برای کودکان و دانش‌آموزان

1397/10/20
بازی آرلون سولار سیستم، به دانش آموزان اجازه می دهد تا جزئیات خورشید، زمین، ماه و سیارات همسایه را کشف کنند. بچه ها از تکنولوژی تعاملی برای کنترل بخش‌هایی از منظومه شمسی استفاده می‌کنند...

پربازدیدکننده ترین خبر

چرا آمریکا به فعالیت‌های فضایی صلح‌آمیز دیگر کشورها برچسب نظامیگری می‌زند؟

سیروس برزو: برنامه‌های نظامی زیادی در آمریکا با پوشش‌های علمی انجام‌شده و می‌شود. شاید برای بسیاری این سؤال پیش بیاید که چطور پنتاگون (Pentagon) می‌تواند از یک ماهواره علمی یا کاوشگر دورپرواز یا مدارگرد که به دور ماه می‌چرخد، بهره‌برداری نظامی کند. برای روشن شدن این موضوع مثالی می‌آورم. برنامه لوناراربیتر (Lunar Orbiters) شامل ۵مدارگرد خودکار بود که از ۱۹۶۶تا۱۹۶۷ توسط آمریکا پرتاب شد تا سطح ماه را تصویربرداری کند. قبل از این‌که نیل آرمسترانگ (Neil Armstrong) بتواند اولین قدم خود را بر ماه بگذارد، ناسا سازمان فضایی آمریکا نیاز داشت محلی که آپولو-۱۱ به راحت فرود آید را دقیقاً مشخص کند. هر کاوشگر لوناراربیتر دارای دو دوربین بود و به‌جای فیلم ۳۵میلی‌متری استاندارد ماهواره‌ها، از فیلم ۷۰میلی‌متری استفاده می‌کردند که امروزه برای ساخت فیلم‌های آی‌مکس (IMAX) استفاده می‌شود. در این کاوشگر، فیلم در مقابل اسکنر خاصی قرار می‌گرفت سپس این اطلاعات از طریق امواج رادیویی به مراکز فضای ارتباطی ناسا در اسپانیا، استرالیا و آمریکا فرستاده می‌شد، جایی که داده‌ها روی نوار مغناطیسی ثبت شد. سپس توسط کارشناسان به شکل عکس‌های بسیار دقیق بازسازی می‌شد. این روش بعداً در ماهواره‌های جاسوسی استفاده شد و دیگر نیازی به ارسال فیلم‌ها از مدار زمین نبود.