1397/10/30

موشک‌های ایران برای تقویت امنیت این کشور است

معاون وزیر امور خارجه روسیه تأکید کرد: «معتقدیم ایران با توسعه برنامه موشکی خود به‌دنبال اهدافی، از جمله تقویت امنیت خود است که حق هر کشوری است.» سرگئی ریابکوف (Sergey Ryabkov) معاون وزیر امور خارجه روسیه تأکید کرد که دلیلی برای انتقاد از توسعه برنامه موشکی ایران وجود ندارد و این کشور هیچ ممنوعیتی در...
موشک‌های ایران برای تقویت امنیت این کشور است

معاون وزیر امور خارجه روسیه تأکید کرد: «معتقدیم ایران با توسعه برنامه موشکی خود به‌دنبال اهدافی، از جمله تقویت امنیت خود است که حق هر کشوری است.»
سرگئی ریابکوف (Sergey Ryabkov) معاون وزیر امور خارجه روسیه تأکید کرد که دلیلی برای انتقاد از توسعه برنامه موشکی ایران وجود ندارد و این کشور هیچ ممنوعیتی در این رابطه نداشته و ضوابط بین المللی را نقض نکرده است.
به‌عقیده وی، لازم است تا بین ماهواره‌های فضایی و موشک‌های ماهواره‌ای برای نابودی اهدافی روی زمین فرق قائل شد و فناوری‌های پرتاب ماهواره تفاوت قابل توجهی با یکدیگر دارند.
ریابکوف در ژنو در جمع خبرنگاران در تفسیر اوضاع درباره پرتاب ماهواره فضایی از سوی جمهوری اسلامی ایران تأکید کرد: «من دلیلی برای انتقاد از توسعه برنامه موشکی ایران طی چند ماه اخیر نمی‌بینم. تهران هیچ ضوابط بین المللی یا توافق‌نامه‌ای را که ایران یک طرف آن باشد نقض نکرده است. همه اقدامات ایران در این عرصه با رعایت تمامی ضوابط و تعهدات موجود در این زمینه انجام می‌گیرد. به‌طور کلی انتقاد از ایران به‌خاطر توسعه برنامه موشکی خود به‌بهانه تهدید هسته‌ای از جانب تهران، نادرست و غیرقابل قبول است.»
معاون وزیر خارجه روسیه افزود: «چنین انتقاداتی کاملاً غیرمسئولانه است و به‌طور عمدی جامعه جهانی را به‌اشتباه می‌اندازد. ما (در روسیه) معتقدیم که ایران با توسعه برنامه موشکی خود به دنبال اهدافی، ازجمله تقویت امنیت خود است که حق هر کشوری است. البته ما می‌دانیم که همتایان ما در آمریکا، اسرائیل و برخی کشورهای اروپایی دیدگاه دیگری دراین‌باره دارند.»
ریابکوف یادآور شد که فرانسه زمانی پیشنهاد آغاز مذاکرات برای انعقاد توافقنامه گسترده‌ای درباره برنامه هسته‌ای ایران را مطرح کرده بود که در چارچوب آن و تهدیدات احتمالی در رابطه با برنامه موشکی ایران نیز می‌توانست حل‌وفصل شود، ولی برای انجام چنین مذاکراتی لازم است تا همه طرفین به‌طور واقعی برای گفتگو آماده باشند. در شرایط کنونی که ایران به‌طور کامل تحت تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا قرار داشته و اخیراً تحریم‌های جدیدی هم از سوی اتحادیه اروپا، البته باانگیزه‌های دیگری به آن‌ها اضافه‌شده، من شخصاً نمی‌توانم تصور کنم که چنین مذاکراتی امکان‌پذیر باشد. برای نشستن بر سر مذاکرات باید مسئولانه‌تر عمل شود.

دیپلماسی فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

بازتاب پرتاب ماهواره پیام در رسانه‌های خارجی

1397/10/26
ماهواره پیام امیرکبیر پس از گذشت 13 سال از آغاز طراحی سرانجام بامداد امروز به فضا پرتاب شد اما به علت نرسیدن سرعت ماهواره‌بر سفیر به میزان لازم، قرارگیری ماهواره در مدار با موفقیت همراه...

پربازدیدکننده ترین خبر

کوتاه و خواندنی، نخستین تصاویر از سطح مریخ را چه سفینه‌ای به زمین فرستاد؟

نخستین سفینه‌ای که توانست از سطح مریخ تصاویری به زمین بفرستد، وایکینگ-۱ (Viking 1) بود. تا آن زمان عکس‌های زیادی را سفینه‌های مختلف از مریخ به زمین فرستاده بودند، اما همه آنها را سفینه‌هایی مخابره کرده بودند که یا از چندین کیلومتری مریخ عبور کرده بودند و یا در مداری به ارتفاع چندین کیلومتر، مریخ را دور زده بودند. وایکینگ-۱ در ۲۰ اوت ۱۹۷۵ با یک موشک تایتان-۳ (Titan3) به فضا پرتاب شد. این سفینه در ۱۹ ژوئن ۱۹۷۶ پس از یک سفر ۳۱۰ روزه به مریخ رسید. روز ۲۰ ژوئن بخش فرودی سفینه از بخش مداری جدا شد و ساعاتی بعد بر سطح مریخ نشست و شروع به ارسال تصاویری از اطراف کرد. عکس‌های ارسالی «وایکینگ-۱» بسیار زیبا و باشکوه بود و در میان عکس‌هایی که از کرات و سیاره‌های دیگر منظومه شمسی به زمین رسیده است، ازنظر کیفیت، مقام بالایی دارد.