1397/10/26

اولین گیاه روی ماه رشد کرد

گیاهانی که برای اولین بار روی بیوسفر کوچکی از ماه جوانه زدند، راه را برای احداث پایگاه‌هایی روی این سیاره باز خواهند کرد. پایگاه‌هایی که در آنها می‌توان هوا و غذای مخصوص به خود ماه را تولید کرد. تصاویر اولین شاخه‌های کوچک سبز پنبه که توسط محققان مرکز تحقیقات فناوری پیشرفته در دانشگاه چونگ کینگ که در...
اولین گیاه روی ماه رشد کرد

گیاهانی که برای اولین بار روی بیوسفر کوچکی از ماه جوانه زدند، راه را برای احداث پایگاه‌هایی روی این سیاره باز خواهند کرد. پایگاه‌هایی که در آنها می‌توان هوا و غذای مخصوص به خود ماه را تولید کرد.
مطابق تصویر اولین شاخه‌های کوچک سبز پنبه توسط محققان مرکز تحقیقات فناوری پیشرفته در دانشگاه چونگ کینگ که در حال آزمایش روی عرشه ماه پیمای Chang'e-4 هستند.
فضاپیمای آژانس فضایی چین (CNSA) اولین فضاپیمایی است که توانست ماه گذشته بر سطح تاریک ماه فرود بیاید. گیاهان و گل‌ها روی عرشه ایستگاه فضایی بین‌المللی رشد کرده‌اند و فضانوردان چینی موفق شدند که در آزمایشگاه فضایی Tiangong-2 چین، برنج رشد دهند.
این اولین بار است که انسان موفق شده است روی سطح ماه آزمایش‌های رشد بیولوژیکی انجام دهد و موفقیت در این پروژه می‌تواند به معنای این باشد که می‌توان پایگاه پروژه محور Eden را (که کاملاً خودگردان بوده و می‌تواند بدون وابستگی به زمین خود را حفظ کند) بر روی ماه ساخت. از طریق آن پایگاه می‌شود با رشد دادن گیاهان، اکسیژن و غذا را برای فضانوردان فراهم آورد.

منبع: ایسکانیوز

کاوش‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

کاشت گیاه در فضا با تولید خاک مصنوعی ممکن شد

1397/10/17
تهیه غذای تازه برای مصرف فضانوردان یکی از چالش‌های بزرگی است که صنعت فضایی با آن مواجه است. اما پژوهشگران نروژی، ایتالیایی و فرانسوی راه حلی برای این مشکل یافته‌اند. ز این پس فضانوردان...

پربازدیدکننده ترین خبر

چرا آمریکا به فعالیت‌های فضایی صلح‌آمیز دیگر کشورها برچسب نظامیگری می‌زند؟

سیروس برزو: برنامه‌های نظامی زیادی در آمریکا با پوشش‌های علمی انجام‌شده و می‌شود. شاید برای بسیاری این سؤال پیش بیاید که چطور پنتاگون (Pentagon) می‌تواند از یک ماهواره علمی یا کاوشگر دورپرواز یا مدارگرد که به دور ماه می‌چرخد، بهره‌برداری نظامی کند. برای روشن شدن این موضوع مثالی می‌آورم. برنامه لوناراربیتر (Lunar Orbiters) شامل ۵مدارگرد خودکار بود که از ۱۹۶۶تا۱۹۶۷ توسط آمریکا پرتاب شد تا سطح ماه را تصویربرداری کند. قبل از این‌که نیل آرمسترانگ (Neil Armstrong) بتواند اولین قدم خود را بر ماه بگذارد، ناسا سازمان فضایی آمریکا نیاز داشت محلی که آپولو-۱۱ به راحت فرود آید را دقیقاً مشخص کند. هر کاوشگر لوناراربیتر دارای دو دوربین بود و به‌جای فیلم ۳۵میلی‌متری استاندارد ماهواره‌ها، از فیلم ۷۰میلی‌متری استفاده می‌کردند که امروزه برای ساخت فیلم‌های آی‌مکس (IMAX) استفاده می‌شود. در این کاوشگر، فیلم در مقابل اسکنر خاصی قرار می‌گرفت سپس این اطلاعات از طریق امواج رادیویی به مراکز فضای ارتباطی ناسا در اسپانیا، استرالیا و آمریکا فرستاده می‌شد، جایی که داده‌ها روی نوار مغناطیسی ثبت شد. سپس توسط کارشناسان به شکل عکس‌های بسیار دقیق بازسازی می‌شد. این روش بعداً در ماهواره‌های جاسوسی استفاده شد و دیگر نیازی به ارسال فیلم‌ها از مدار زمین نبود.