1397/10/26

بازتاب پرتاب ماهواره پیام در رسانه‌های خارجی

ماهواره پیام امیرکبیر پس از گذشت 13 سال از آغاز طراحی سرانجام بامداد امروز به فضا پرتاب شد اما به علت نرسیدن سرعت ماهواره‌بر سفیر به میزان لازم، قرارگیری ماهواره در مدار با موفقیت همراه نبود. به دلیل ظهور منظومه‌های ماهواره‌ای پرتعداد، پرتاب ماهواره‌بر امروزه امری متداول است و حتی شکست در پرتاب ماهواره...
بازتاب پرتاب ماهواره پیام در رسانه‌های خارجی

ماهواره پیام امیرکبیر پس از گذشت 13 سال از آغاز طراحی سرانجام بامداد امروز به فضا پرتاب شد اما به علت نرسیدن سرعت ماهواره‌بر سفیر به میزان لازم، قرارگیری ماهواره در مدار با موفقیت همراه نبود. به دلیل ظهور منظومه‌های ماهواره‌ای پرتعداد، پرتاب ماهواره‌بر امروزه امری متداول است و حتی شکست در پرتاب ماهواره نیز بعضا توسط همه رسانه‌های خبری پوشش داده نمی‌شود. با این وجود پرتاب ماهواره‌بر ایرانی چه موفقیت آمیز باشد و چه نباشد، همیشه به صدر اخبار داغ جهان راه پیدا می‌کند چرا که موضوع ماهواره‌بر ایرانی به یک میدان نبرد سیاسی در سطح جهانی تبدیل شده است. در این مطلب به مرورواکنش برخی رسانه‌های خارجی به پرتاب امروز می‌پردازیم:

بازتاب پرتاب ماهواره پیام در رسانه‌های خارجی

سایت یورونیوز (euronews) به نقل از خبرگزاری رویترز نوشت: واشنگتن به تهران هشدار داده بود که سه پرتاب برنامه‌ریزی‌شده برای این ماه بر خلاف قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل می‌باشد. این وبسایت با اشاره به صحبت‌های دکتر آذری جهرمی از پرتاب قریب‌الوقوع ماهواره دوستی نیز خبر داد و در مورد مشخصات فنی دو ماهواره مطالبی نوشت.

بازتاب پرتاب ماهواره پیام در رسانه‌های خارجی

نیویورک تایمز (New York Times) با رویکردی سیاسی تنها به صحبت‌های اخیر مایک پمپئو (Mike Pompeo) وزیر امور خارجه آمریکا و بنیامین نتانیاهو  (Benjamin Netanyahu) نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی پرداخت و به ماهواره‌های پیام و دوستی نپرداخت.

بازتاب پرتاب ماهواره پیام در رسانه‌های خارجی

وبسایت الجزیره که که نام ماهواره‌بر سفیر را به اشتباه بصیر ذکر کرده است به پوشش صحبت‌های مقامات آمریکایی و پاسخ مقامات ایرانی در مورد صلح‌آمیز بودن فعالیت‌های فضایی ایران پرداخته و نوشته است که هنوز مشخص نیست پرتاب ناموفق ماهواره پیام چه تاثیری در زمانبندی پرتاب ماهواره دوستی خواهد داشت.

سایت‌های خبری دیگر نیز از جمله ان بی سی (nbcnews) و آسوشیتد پرس (Associated Press) با انتشار اخباری مشابه به بازتاب‌های سیاسی این پرتاب بین مقامات آمریکایی و ایرانی پرداختند. سوای از اینکه آیا آمریکا پس از خروج از برجام حق دارد فعالیت‌های فضایی ایران را زیر سوال ببرد یا اینکه واکنش مقامات اروپایی در قبال این پرتاب چه خواهد بود، انتظار می‌رود ماهواره‌های ایرانی از مناسبات سیاسی رهایی یابند و به خدمات و کاربردهای فناورانه و بازدهی اقتصادی آنها توجه شود.

ماهواره‌بر و پرتاب | دیپلماسی فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

پیام امیرکبیر به فضا نرسید

1397/10/25
ماهواره ایرانی پیام امیرکبیر بامداد امروز – سه شنبه- با ماهواره‌بر ایرانی سفیر به فضا پرتاب شد اما بنا به اعلام محمد جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات، این پرتاب با موفقیت همراه نبود و ماهواره...

پربازدیدکننده ترین خبر

پرتاب ماهواره‌بر جدید چین با سه ماهواره به فضا

ماهواره‌بر جدید چین با نام اسمارت دراگون-۱ (Smart Dragon-1) در ساعت ۱۲:۱۱ بعد از ظهر (به وقت پکن) روز ۱۷ اوت (۲۶ مرداد) از مرکز پرتاب جیکوان (Jiuquan) واقع در شمال غربی چین با موفقیت به فضا پرتاب شد. اسمارت دراگون-۱ در این پرواز سه ماهواره را با خود به فضا برد. این ماهواره‌بر توسط آکادمی فناوری پرتابگر چین (CALVT) و برای کاربردهای تجاری طراحی و ساخته شده است.