1397/10/22

ماهواره مخابراتی جدید چین به فضا پرتاب شد

آکادمی فناوری حامل‌فضایی چین (china academy of luanch vehicle technology) ماهواره جدید مخابراتی چایناست-۲دی (chinasat-2D) را برای ارتش آزادی بخش چین (peoples liberation army) به فضا پرتاب کرد. ماهواره چایناست-۲دی آخرین نمونه از خانواده ماهواره‌های چایناست است که با تامین انرژی خود به وسیله دو پنل خورشیدی...
ماهواره مخابراتی جدید چین به فضا پرتاب شد

آکادمی فناوری حامل‌فضایی چین (china academy of luanch vehicle technology) ماهواره جدید مخابراتی چایناست-۲دی (chinasat-2D) را به‌وسیله ماهواره‌بر لانگ‌مارچ-۳بی (longmarch-3B) برای ارتش آزادی بخش چین (peoples liberation army) به فضا پرتاب کرد.
این پرتاب در تاریخ ۱۰ ژانویه ( ۲۰دی) ساعت ۲۰:۴۱ به وقت تهران انجام شد و طی آن جدیدترین ماهواره مخابراتی نظامی چین به مدار ژئو پرتاب شد.
ماهواره چایناست-۲دی آخرین نمونه از خانواده ماهواره‌های چایناست است که با تامین انرژی خود به وسیله دو پنل خورشیدی از مدار ژئو به ارتش آزادی بخش چین خدمات ماهواره‌ای  ارائه می‌دهد.
چایناست نام تجاری خانواده‌ای از ماهواره‌های مخابراتی است که توسط شرکت مخابرات ماهواره‌ای چین (china satellite communications) توسعه داده شده است. اولین نمونه پرتاب شده این خانواده چایناست-۵ای (chinasat_5E) است که در سال ۱۹۹۴ به فضا پرتاب شد.

longmarch-3B ماهواره‌بر سه مرحله‌ای چینی ساخت آکاذمی فناوری حامل‌فضایی چین است که در سال ۱۹۹۶ ساخته شد و قادر است محموله‌هایی تا وزن ۵۱۰۰ کیلوگرم را به مدار ژئو و محموله‌هایی‌ را تا وزن ۱۲۰۰۰ کیلوگرم را به مدار لئو حمل کند.
پیشتر قرار بود این پرتاب در تاریخ ۹ ژانویه انجام شود که به دلیل مشکلات فنی به تعویق افتاد.

 
منبع: rocketlaunch

مخابرات ماهواره‌ای |

نظر شما

پربازدیدکننده ترین خبر

انقلابی در ساخت موتور ماهواره‌بر

یک موتور ماهواره‌بر نوآورانه هواتنفسی به تازگی آزمایش‌های بازبینی طراحی سازمان فضایی اروپا (ESA) را با موفقیت گذرانده و برای تست‌های اصلی طی 18 ماه آینده آماده می‌شود. موتور ماهواره‌بر هواتنفسی سینرژتیک با نام اختصاری سابر (SABRE) که در شرکت بریتانیایی ری‌اکشن انجینز (Reaction Engines) در حال توسعه می‌باشد، قادر خواهد بود که بین دو حالت تغییر وضعیت دهد. در هنگام استفاده به عنوان موتور هواپیما، سابر از اکسیژن داخل اتمسفر استفاده کرده و در حالت استفاده به عنوان موتور ماهواره‌بر، هیدروژن مایع را به عنوان سوخت با یک اکسیدایزر وارد فرایند احتراق کرده و نیروی پیشران تولید می‌کند. این فناوری که مشخصا برای پروازهای فضایی زیرمداری و سفرهای فراصوت بین قاره‌ای کاربرد دارد، ممکن است انقلابی در صنعت حمل و نقل فضایی به وجود آورد.