1397/10/22

ماهواره مخابراتی جدید چین به فضا پرتاب شد

آکادمی فناوری حامل‌فضایی چین (china academy of luanch vehicle technology) ماهواره جدید مخابراتی چایناست-۲دی (chinasat-2D) را برای ارتش آزادی بخش چین (peoples liberation army) به فضا پرتاب کرد. ماهواره چایناست-۲دی آخرین نمونه از خانواده ماهواره‌های چایناست است که با تامین انرژی خود به وسیله دو پنل خورشیدی...
ماهواره مخابراتی جدید چین به فضا پرتاب شد

آکادمی فناوری حامل‌فضایی چین (china academy of luanch vehicle technology) ماهواره جدید مخابراتی چایناست-۲دی (chinasat-2D) را به‌وسیله ماهواره‌بر لانگ‌مارچ-۳بی (longmarch-3B) برای ارتش آزادی بخش چین (peoples liberation army) به فضا پرتاب کرد.
این پرتاب در تاریخ ۱۰ ژانویه ( ۲۰دی) ساعت ۲۰:۴۱ به وقت تهران انجام شد و طی آن جدیدترین ماهواره مخابراتی نظامی چین به مدار ژئو پرتاب شد.
ماهواره چایناست-۲دی آخرین نمونه از خانواده ماهواره‌های چایناست است که با تامین انرژی خود به وسیله دو پنل خورشیدی از مدار ژئو به ارتش آزادی بخش چین خدمات ماهواره‌ای  ارائه می‌دهد.
چایناست نام تجاری خانواده‌ای از ماهواره‌های مخابراتی است که توسط شرکت مخابرات ماهواره‌ای چین (china satellite communications) توسعه داده شده است. اولین نمونه پرتاب شده این خانواده چایناست-۵ای (chinasat_5E) است که در سال ۱۹۹۴ به فضا پرتاب شد.

longmarch-3B ماهواره‌بر سه مرحله‌ای چینی ساخت آکاذمی فناوری حامل‌فضایی چین است که در سال ۱۹۹۶ ساخته شد و قادر است محموله‌هایی تا وزن ۵۱۰۰ کیلوگرم را به مدار ژئو و محموله‌هایی‌ را تا وزن ۱۲۰۰۰ کیلوگرم را به مدار لئو حمل کند.
پیشتر قرار بود این پرتاب در تاریخ ۹ ژانویه انجام شود که به دلیل مشکلات فنی به تعویق افتاد.

 
منبع: rocketlaunch

مخابرات ماهواره‌ای |

نظر شما

پربازدیدکننده ترین خبر

گرفتاری‌های سیاسی برای ماهواره‌بر ایرانی

ماهواره‌بر ایرانی بالاخره بعد از ماه‌ها انتظار برای پرتاب ماهواره‌‌ دانشگاه امیرکبیر از سوی عالی‌ترین مقامات کشور مجوز پرتاب گرفت. خبری که صرف نظر از موفقیت یا عدم موفقیت در پرتاب، دنیای سیاست را در ابعاد بین‌المللی تکان داد اما در دنیای فناوری شاید بیش از یک خبر پرتاب ناموفق ماهواره‌ سبک به مدار نزدیک‌ به زمین نبود اتفاقی که برای کشورهای نوظهور فضایی چندان هم غیر طبیعی نیست. با وجود آنکه تنها ۲۵ کشور به همراه اتحادیه اروپا توانایی پرتاب‌های فضایی را دارند، پرتاب ماهواره‌بر، امری متداول است که امروزه نه تنها دولت‌ها بلکه شرکت‌های خصوصی نیز آن را انجام می‌دهند. علاقه سرمایه‌داران به منظومه‌های پرتعداد ماهواره‌های کوچک نیز باعث شده تا هر روز بر تعداد پرتاب‌های فضایی اضافه شود. به همین دلیل اخبار پرتاب ماهواره‌بر در حال از دست دادن جذابیت خود برای رسانه‌هاست. با این وجود پرتاب ماهواره‌بر ایرانی همیشه به صدر اخبار داغ جهان راه پیدا می‌کند چرا که موضوع ماهواره‌بر ایرانی به یک میدان نبرد سیاسی در سطح جهانی تبدیل شده است که به اقتضا حال و روز دنیای سیاست برخوردهای متفاوتی از سوی دولت‌ها با این موضوع صورت می‌گیرد.