1397/10/19

سازمان فضایی اروپا برندگان ایده‌های خدمات حمل‌ونقل فضایی نوین را اعلام کرد

سازمان فضایی اروپا یا به‌اختصار اسا (ESA) ایده‌های خدمات حمل‌ونقل فضایی نوین را که در رقابت انتخاب ایده برتر برنده شده‌اند اعلام کرد. این رقابت در سه بخش برگزار شد: خدمات در مدار، بازگشت از مدار و دسترسی ماهواره‌های سبک به فضا. در هر بخش یک طرح برگزیده شده است. متخصصان سازمان فضایی اروپا به همه طرح‌های...
سازمان فضایی اروپا برندگان ایده‌های خدمات حمل‌ونقل فضایی نوین را اعلام کرد

سازمان فضایی اروپا (ESA) ایده‌های خدمات حمل‌ونقل فضایی نوین را که در رقابت انتخاب ایده برتر برنده شده‌اند اعلام کرد. این رقابت در سه بخش برگزار شد: خدمات در مدار، بازگشت از مدار و دسترسی ماهواره‌های سبک به فضا. در هر بخش یک طرح برگزیده شده است. متخصصان سازمان فضایی اروپا به همه طرح‌های شرکت‌کننده در این رقابت بازخوردهایی درباره طرح پیشنهادی ارائه کرده‌اند. هدف از برگزاری این رقابت تشویق ایده‌های نو در بخش خصوصی صنعت فضایی اعلام شده است. همچنین با برگزاری این رقابت سازمان فضایی اروپا نیز بینش خوبی به طرح‌های نوین حمل‌ونقل فضایی داده است که در تصمیم‌گیری‌های آینده این سازمان درباره حمل‌ونقل فضایی به کار گرفته می‌شوند.

برنده بخش خدمات در مدار طرحی مفهومی موسوم به SpaceTug است که با بهره‌گیری از پیشرانش الکتریکی به ماهواره‌ها خدمات افزایش ارتفاع مدار (orbit-raising services) ارائه می‌کند. این طرح را شش کارشناس ارشد مهندسی فرانسوی  از دانشگاه  صنعتی ISAE Supaero در شهر تولوز (Toulouse) در فرانسه ارائه کردند.

در بخش بازگشت از مدار طرحی برای یک ماهواره که می‌تواند چندین ماهواره را در پایان عمرشان از مدار خارج کند برگزیده شده است. این طرح را شرکت بریتانیایی آسترواسکیل (Astroscale) ارائه کرده است. در این طرح پیشنهاد شده است که یک سامانه الحاق استاندارد پیش از پرتاب روی ماهواره‌ها نصب شود که در زمان پایان عمر آن‌ها گرفته شدن را با یک ماهواره تعقیب‌کننده یا چیسر (chaser) بهینه‌تر انجام شود. این ماهواره  تعقیب‌کننده با دو یا شاید تعداد بیش‌تری ماهواره از یک منظومه الحاق می‌شود و آن‌ها را از مدار خارج می‌کند.

در بخش دسترسی ماهواره‌های سبک به فضا، پرتابگر بسیار کوچک میورا ۵ (Miura 5) که پیش‌تر با نام آریون ۲ (Arion 2) شناخته می‌شد و شرکت اسپانیایی پی‌ال‌دی اسپیس (PLD Space) آن را ساخته برگزیده شده است.

برای تقدیر از دستاوردهای برندگان این رقابت، آن‌ها برای تماشای یک پرتاب فضایی که از پایگاه پرتاب سازمان فضایی اروپا در گویان فرانسه در سال ۲۰۱۹ انجام می شود دعوت شده اند.

منبع: spacedaily

ماهواره‌بر و پرتاب | فناوری‌های نوین | خدمات و کاربردها |

نظر شما
اخبار مرتبط

سازمان فضایی اروپا طرح ماهواره تعمیرکار را بازطراحی می‌کند

1397/10/09
سازمان فضایی اروپا اسا (ESA) قصد دارد برنامه e.Deorbit را که در ابتدا برای خارج کردن ماهواره از مدار طراحی‌شده بود برای جذاب‌تر شدن طرح و کشش بیش‌تر به اجرای آن از سوی کشورهای عضو و صنعت...

مأموریت بزرگ‌ترین تاسواره سازمان فضایی اروپا با موفقیت انجام شد

1397/10/10
مأموریت ماهواره مکعبی GomX-4B، که بزرگ‌ترین تاسواره متعلق به سازمان فضایی اروپا اسا (ESA) است که تاکنون در مدار زمین قرار گرفته، با موفقیت انجام شد. سازمان اسا با انجام موفقیت‌آمیز این مأموریت...

پربازدیدکننده ترین خبر

انقلابی در ساخت موتور ماهواره‌بر

یک موتور ماهواره‌بر نوآورانه هواتنفسی به تازگی آزمایش‌های بازبینی طراحی سازمان فضایی اروپا (ESA) را با موفقیت گذرانده و برای تست‌های اصلی طی 18 ماه آینده آماده می‌شود. موتور ماهواره‌بر هواتنفسی سینرژتیک با نام اختصاری سابر (SABRE) که در شرکت بریتانیایی ری‌اکشن انجینز (Reaction Engines) در حال توسعه می‌باشد، قادر خواهد بود که بین دو حالت تغییر وضعیت دهد. در هنگام استفاده به عنوان موتور هواپیما، سابر از اکسیژن داخل اتمسفر استفاده کرده و در حالت استفاده به عنوان موتور ماهواره‌بر، هیدروژن مایع را به عنوان سوخت با یک اکسیدایزر وارد فرایند احتراق کرده و نیروی پیشران تولید می‌کند. این فناوری که مشخصا برای پروازهای فضایی زیرمداری و سفرهای فراصوت بین قاره‌ای کاربرد دارد، ممکن است انقلابی در صنعت حمل و نقل فضایی به وجود آورد.