1397/10/04

جریمه 900000 دلاری برای پرتاب بی اجازه ماهواره

کمیسیون مخابراتی فدرال آمریکا ​(FCC)مقدار جریمه استارت‌آپ فضایی سوارم (Swarm Technologies) را به مبلغ 900 هزار دلار تعیین کرد. این استارت‌آپ در ژانویه سال 2018 به کمک ماهواره‌بر هندی PSLV و در جریان یک پرتاب جمعی 31 ماهواره‌ای، ۴ ماهواره به فضا فرستاد که به دلیل کوچک بودن بیش از حد، امکان ردیابی آن‌ها...
جریمه 900000 دلاری برای پرتاب بی اجازه ماهواره

کمیسیون مخابراتی فدرال آمریکا  (FCC)مقدار جریمه استارت‌آپ فضایی سوارم (Swarm Technologies) را به مبلغ 900 هزار دلار تعیین کرد. این استارت‌آپ در ژانویه سال 2018 به کمک ماهواره‌بر هندی PSLV و در جریان یک پرتاب جمعی 31 ماهواره‌ای، 4 ماهواره به فضا فرستاد که به دلیل کوچک بودن بیش از حد، امکان ردیابی آن‌ها وجود نداشت و از این رو FCC اجازه پرتاب آن‌ها را به این استارت‌آپ نداده بود. البته این جریمه 900 هزار دلاری در مقایسه با اصل مبلغ جریمه پرتاب بی‌اجازه ماهواره به فضا که 120 میلیون دلار می‌باشد، بسیار ناچیز است اما FCC با زهر چشم گرفتن از سوارم به شرکت‌های دیگر نشان داد که در این مورد با کسی شوخی ندارد.

ماهواره‌های سوارم که از ماهواره‌های مکعبی یک واحدی هم کوچکتر هستند، برای آزمایش سامانه مخابراتی تجربی این شرکت طراحی شده‌اند و FCC صدور اجازه پرتاب را منوط به افزایش ابعاد این ماهواره‌ها دانسته بود. شبکه ارتباطی این ماهواره‌ها مبتنی بر اینترنت اشیا است و به نظر می‌رسد پرتاب آن‌ها به فضا برای امکان سنجی ارائه خدمات اینترنت اشیا در فضای خارج از کره زمین صورت گرفته است. شرکت سازنده می‌گوید می‌توان از این ماهواره‌ها برای تقویت شبکه‌های ارتباطی در حوزه‌هایی همچون حمل و نقل و کشاورزی استفاده کرد.

منبع: Space

حقوق فضایی |

نظر شما

پربازدیدکننده ترین خبر

ایرباس خدمات کشاورزی دقیق بر پایه داده‌های ماهواره‌ای را توسعه می‌دهد

شرکت ایرباس دیفنس اند اسپیس (Airbus Defence and Space) خدمتی نوین به نام ورده (Verde) را که تحلیل‌هایی بر پایه داده‌های ماهواره‌ای برای پرورش محصولات کشاورزی ارائه می‌کند به سبد محصولات کشاورزی دقیق (Precision Farming) خود اضافه کرده است. برای این منظور از تصاویر ماهواره‌ای که به دقت بر زمین‌های کشاورزی منطبق و همچنین کاملاً ابر زدایی شده استفاده می‌شود. ورده قابلیت پایش فصلی را برای تشخیص ناهنجاری‌ها و همچنین بهینه‌سازی بازرسی میدانی زمین‌های کشاورزی، آبیاری، کاشت، کود دهی و حفاظت محصول فراهم می‌کند. همچنین با این خدمت نوین می‌توان تحلیل‌های طولانی مدت و چندساله برای انتخاب استراتژی‌های کشاورزی و مدیریت بر پایه توسعه پایدار انجام داد. ورده می‌تواند به همه مشاوران کشاورزی دقیق خدمات ارائه دهد، از کوچک‌ترین استارت‌آپ‌ها تا بزرگ‌ترین شرکت‌های تولید کود و بذر وماشین‌های کشاورزی.