1397/10/04

زمان پرتاپ ماهواره امیرکبیر- پیام آخر هفته در اتاق تمیز قرار می‌گیرد

مینا بیات دستیار ‌جوان رئیس سازمان فضایی در حاشیه نمایشگاه تستا‌ و در پاسخ به باشگاه خبرنگاران جوان درباره آخرین جزئیات پرتاب ماهواره پیام دانشگاه امیرکبیر‌ گفت: این ماهواره همه تست‌ها را پشت سر گذاشته است. دستیار ‌جوان رئیس سازمان فضایی با بیان اینکه آخرین مراحل تحویل‌گیری این ماهواره در حال انجام است،...
زمان پرتاپ ماهواره امیرکبیر- پیام  آخر هفته در اتاق تمیز قرار می‌گیرد
مینا بیات دستیار ‌جوان رئیس سازمان فضایی در حاشیه نمایشگاه تستا‌ و در پاسخ به باشگاه خبرنگاران جوان درباره آخرین جزئیات پرتاب ماهواره پیام دانشگاه امیرکبیر‌ گفت: این ماهواره همه تست‌ها را پشت سر گذاشته است.

دستیار ‌جوان رئیس سازمان فضایی با بیان اینکه آخرین مراحل تحویل‌گیری این ماهواره در حال انجام است، اظهار کرد: اکنون ماهواره پیام تکمیل شده است و فقط برخی از تست‌های نهایی آن باقی مانده که آنها هم در حال انجام هستند.

بیات با بیان اینکه این ماهواره تا آخر هفته تکمیل خواهد شد، گفت: تکمیل مرحله دریافت ماهواره تا آخر هفته انجام می‌شود و برای پک‌ شدن و قرار گرفتن در اتاق تمیز آماده خواهد شد.

وی با اشاره به زمان پرتاب ماهواره پیام بیان کرد: برای پرتاب ماهواره به اجازه شورای عالی امنیت ملی احتیاج داریم و از سوی دانشگاه و سازمان فضایی تمام مراحل به خوبی پشت سر گذاشته شده است.

داخلی |

نظرات بینندگان
کارشناس فضایی
1397/10/8 13:10:18
با سلام و احترام با توجه به اینکه در قرار داد ماهواره پیام امیر کبیر بر خلاف توسعه استاندارد ECSS و با نظر کارشناسانی مثل خانم مینا بیات ، ساخت کامل مدل کیفی حذف شده است و به همین دلیل هم خیلی از تست‌های مهم و حیاتی ماهواره هم حذف می‌شود. حال این سوال از طرف جامعه فضایی کشور مطرح می‌شود که چگونه بدون ساخت کامل مدل کیفی تست‌های ماهواره پیام تکمیل می‌شود؟؟؟!! و خانم مینا بیات با چه استانداری می‌فرمایند که تست‌های ماهواره پیام در هفته آینده تکمیل می‌شود؟؟؟ در حالی که حدود کمتر از دو هفته از زمان شروع این تست‌ها می‌گذرد؟؟؟؟ در حالیکه می‌دانیم تست‌های یک ماهواره اگر طبق استاندارد ECSS کامل انجام بگیرد به بیش از 3 ماه زمان نیاز دارد. حال این سوال از خانم مینا بیات می‌پرسم که خدای نکرده تست های این ماهواره را هم، همانند ماهواره تدبیر علم و صنعت در سال 92 بصورت صوری و همراه با شکست‌های مختلف و تایید بر خلاف واقع آن تست‌ها، انجام ندهید؟؟؟ با ظاهرسازی خسارت میلیادری به کشور وارد نکنید؟؟؟ هر چند که در آن زمان به دلیل شکست ماهواره‌بر سفیر 1B ، تاییدهای صوری و نظارت خائنانه برخی کارشناسان سازمان فضایی از بین رفت. و ماهواره تدبیر که یک زباله‌ یا آهن پاره‌ای بیش نبود قبل از اینکه به مدار برسد در مسیر منفجر شد. هر چند که امضاء‌های خانم بیات پای تاییدهای صوری و تست‌های شکست خورده و صورتجلسات صوری پاس شده وجود دارد و افکار عمومی و کارشتاسان باید یک روز اینها را ببیند. حال امیدوارم که انشاالله، اولا ماهواره‌بر سیمرغ با موفقعیت ماهواره پیام را در مدار با عمر دوسال خود قرار دهد و این ماهواره که به دلایل مختلف، خیلی از تست‌ها را پاس نکرده و با تایید صوری خانم مینا بیات به میدان پرتاب حمل می‌شود در این مدت دوسال به ماموریت خود عمل کند.
نظر شما
اخبار مرتبط

ایران با ماهواره پیام امیرکبیر در نمایشگاه 'باکو تل' حضور یافت

1397/09/17
ایران امسال با ماهواره پیام امیرکبیر در بیست و چهارمین نمایشگاه ارتباطات، نوآوری و فناوری های پیشرفته باکو تل، حضور یافته و توانمندی خود در عرصه ساخت ماهواره‌های سنجشی را به نمایش گذاشته...

پیام امیرکبیر در مدار قرار می‌گیرد

1397/09/29
محمد‌جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از دانشگاه علم و صنعت بازدید کرد که این بازدید معطوف به مرکز فضایی این دانشگاه بود. وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تصریح کرد: «ماهواره...

پربازدیدکننده ترین خبر

انقلابی در ساخت موتور ماهواره‌بر

یک موتور ماهواره‌بر نوآورانه هواتنفسی به تازگی آزمایش‌های بازبینی طراحی سازمان فضایی اروپا (ESA) را با موفقیت گذرانده و برای تست‌های اصلی طی 18 ماه آینده آماده می‌شود. موتور ماهواره‌بر هواتنفسی سینرژتیک با نام اختصاری سابر (SABRE) که در شرکت بریتانیایی ری‌اکشن انجینز (Reaction Engines) در حال توسعه می‌باشد، قادر خواهد بود که بین دو حالت تغییر وضعیت دهد. در هنگام استفاده به عنوان موتور هواپیما، سابر از اکسیژن داخل اتمسفر استفاده کرده و در حالت استفاده به عنوان موتور ماهواره‌بر، هیدروژن مایع را به عنوان سوخت با یک اکسیدایزر وارد فرایند احتراق کرده و نیروی پیشران تولید می‌کند. این فناوری که مشخصا برای پروازهای فضایی زیرمداری و سفرهای فراصوت بین قاره‌ای کاربرد دارد، ممکن است انقلابی در صنعت حمل و نقل فضایی به وجود آورد.