1397/10/04

زمان پرتاپ ماهواره امیرکبیر- پیام آخر هفته در اتاق تمیز قرار می‌گیرد

مینا بیات دستیار ‌جوان رئیس سازمان فضایی در حاشیه نمایشگاه تستا‌ و در پاسخ به باشگاه خبرنگاران جوان درباره آخرین جزئیات پرتاب ماهواره پیام دانشگاه امیرکبیر‌ گفت: این ماهواره همه تست‌ها را پشت سر گذاشته است. دستیار ‌جوان رئیس سازمان فضایی با بیان اینکه آخرین مراحل تحویل‌گیری این ماهواره در حال انجام است،...
زمان پرتاپ ماهواره امیرکبیر- پیام  آخر هفته در اتاق تمیز قرار می‌گیرد
مینا بیات دستیار ‌جوان رئیس سازمان فضایی در حاشیه نمایشگاه تستا‌ و در پاسخ به باشگاه خبرنگاران جوان درباره آخرین جزئیات پرتاب ماهواره پیام دانشگاه امیرکبیر‌ گفت: این ماهواره همه تست‌ها را پشت سر گذاشته است.

دستیار ‌جوان رئیس سازمان فضایی با بیان اینکه آخرین مراحل تحویل‌گیری این ماهواره در حال انجام است، اظهار کرد: اکنون ماهواره پیام تکمیل شده است و فقط برخی از تست‌های نهایی آن باقی مانده که آنها هم در حال انجام هستند.

بیات با بیان اینکه این ماهواره تا آخر هفته تکمیل خواهد شد، گفت: تکمیل مرحله دریافت ماهواره تا آخر هفته انجام می‌شود و برای پک‌ شدن و قرار گرفتن در اتاق تمیز آماده خواهد شد.

وی با اشاره به زمان پرتاب ماهواره پیام بیان کرد: برای پرتاب ماهواره به اجازه شورای عالی امنیت ملی احتیاج داریم و از سوی دانشگاه و سازمان فضایی تمام مراحل به خوبی پشت سر گذاشته شده است.

داخلی |

نظرات بینندگان
کارشناس فضایی
1397/10/8 13:10:18
با سلام و احترام با توجه به اینکه در قرار داد ماهواره پیام امیر کبیر بر خلاف توسعه استاندارد ECSS و با نظر کارشناسانی مثل خانم مینا بیات ، ساخت کامل مدل کیفی حذف شده است و به همین دلیل هم خیلی از تست‌های مهم و حیاتی ماهواره هم حذف می‌شود. حال این سوال از طرف جامعه فضایی کشور مطرح می‌شود که چگونه بدون ساخت کامل مدل کیفی تست‌های ماهواره پیام تکمیل می‌شود؟؟؟!! و خانم مینا بیات با چه استانداری می‌فرمایند که تست‌های ماهواره پیام در هفته آینده تکمیل می‌شود؟؟؟ در حالی که حدود کمتر از دو هفته از زمان شروع این تست‌ها می‌گذرد؟؟؟؟ در حالیکه می‌دانیم تست‌های یک ماهواره اگر طبق استاندارد ECSS کامل انجام بگیرد به بیش از 3 ماه زمان نیاز دارد. حال این سوال از خانم مینا بیات می‌پرسم که خدای نکرده تست های این ماهواره را هم، همانند ماهواره تدبیر علم و صنعت در سال 92 بصورت صوری و همراه با شکست‌های مختلف و تایید بر خلاف واقع آن تست‌ها، انجام ندهید؟؟؟ با ظاهرسازی خسارت میلیادری به کشور وارد نکنید؟؟؟ هر چند که در آن زمان به دلیل شکست ماهواره‌بر سفیر 1B ، تاییدهای صوری و نظارت خائنانه برخی کارشناسان سازمان فضایی از بین رفت. و ماهواره تدبیر که یک زباله‌ یا آهن پاره‌ای بیش نبود قبل از اینکه به مدار برسد در مسیر منفجر شد. هر چند که امضاء‌های خانم بیات پای تاییدهای صوری و تست‌های شکست خورده و صورتجلسات صوری پاس شده وجود دارد و افکار عمومی و کارشتاسان باید یک روز اینها را ببیند. حال امیدوارم که انشاالله، اولا ماهواره‌بر سیمرغ با موفقعیت ماهواره پیام را در مدار با عمر دوسال خود قرار دهد و این ماهواره که به دلایل مختلف، خیلی از تست‌ها را پاس نکرده و با تایید صوری خانم مینا بیات به میدان پرتاب حمل می‌شود در این مدت دوسال به ماموریت خود عمل کند.
نظر شما
اخبار مرتبط

ایران با ماهواره پیام امیرکبیر در نمایشگاه 'باکو تل' حضور یافت

1397/09/17
ایران امسال با ماهواره پیام امیرکبیر در بیست و چهارمین نمایشگاه ارتباطات، نوآوری و فناوری های پیشرفته باکو تل، حضور یافته و توانمندی خود در عرصه ساخت ماهواره‌های سنجشی را به نمایش گذاشته...

پیام امیرکبیر در مدار قرار می‌گیرد

1397/09/29
محمد‌جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از دانشگاه علم و صنعت بازدید کرد که این بازدید معطوف به مرکز فضایی این دانشگاه بود. وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تصریح کرد: «ماهواره...

پربازدیدکننده ترین خبر

گرفتاری‌های سیاسی برای ماهواره‌بر ایرانی

ماهواره‌بر ایرانی بالاخره بعد از ماه‌ها انتظار برای پرتاب ماهواره‌‌ دانشگاه امیرکبیر از سوی عالی‌ترین مقامات کشور مجوز پرتاب گرفت. خبری که صرف نظر از موفقیت یا عدم موفقیت در پرتاب، دنیای سیاست را در ابعاد بین‌المللی تکان داد اما در دنیای فناوری شاید بیش از یک خبر پرتاب ناموفق ماهواره‌ سبک به مدار نزدیک‌ به زمین نبود اتفاقی که برای کشورهای نوظهور فضایی چندان هم غیر طبیعی نیست. با وجود آنکه تنها ۲۵ کشور به همراه اتحادیه اروپا توانایی پرتاب‌های فضایی را دارند، پرتاب ماهواره‌بر، امری متداول است که امروزه نه تنها دولت‌ها بلکه شرکت‌های خصوصی نیز آن را انجام می‌دهند. علاقه سرمایه‌داران به منظومه‌های پرتعداد ماهواره‌های کوچک نیز باعث شده تا هر روز بر تعداد پرتاب‌های فضایی اضافه شود. به همین دلیل اخبار پرتاب ماهواره‌بر در حال از دست دادن جذابیت خود برای رسانه‌هاست. با این وجود پرتاب ماهواره‌بر ایرانی همیشه به صدر اخبار داغ جهان راه پیدا می‌کند چرا که موضوع ماهواره‌بر ایرانی به یک میدان نبرد سیاسی در سطح جهانی تبدیل شده است که به اقتضا حال و روز دنیای سیاست برخوردهای متفاوتی از سوی دولت‌ها با این موضوع صورت می‌گیرد.