1397/09/17

۸ دسامبر؛ سالروز درگذشت مردی که کل کائنات را به یک‌چشم می‌دید

پاتریک آلفرد پاتریک مور (Patrick Alfred Caldwell-Moore) که در دنیای نجوم با اسم پاتریک مور و لقب پدر ترویج اخترشناسی غیرحرفه‌ای شناخته می‌شود در ۴ مارس ۱۹۲۳ در شهر پینر (Pinner) انگلیس به دنیا آمد. از دوران کودکی با مشکلات سلامتی روبرو بود هنوز چند سالی بیش نداشت که معلوم شد دچار بیماری قلبی است این...
۸ دسامبر؛ سالروز درگذشت مردی که کل کائنات را به یک‌چشم می‌دید

پاتریک آلفرد پاتریک مور  (Patrick Alfred Caldwell-Moore) که در دنیای نجوم با اسم پاتریک مور و لقب پدر ترویج اخترشناسی غیرحرفه‌ای  شناخته می‌شود در ۴ مارس ۱۹۲۳ در شهر پینر (Pinner) انگلیس به دنیا آمد. از دوران کودکی با مشکلات سلامتی روبرو بود هنوز چند سالی بیش نداشت که معلوم شد دچار بیماری قلبی است این ناراحتی باعث گردید نتواند به مدرسه برود و در خانه تحصیل کرد. شش‌ساله بود که با خواندن کتاب داستان منظومه شمسی به نجوم علاقه مند شد. در سن یازده‌سالگی به انجمن نجوم بریتانیا پیوست. در ۱۴ سالگی یک رصدخانه کوچک در شرق گرونستد (Grinstead) از او دعوت کرد تا آنجا را اداره کند. در سن ۱۶ سالگی متوجه شد چشم راستش ضعیف‌تر از چپش است و سه سال بعد به دلیل مشکل در لثه، مجبور شد از دندان مصنوعی استفاده کند. در همین زمان بود که نخستین مقاله‌اش درباره دهانه‌های ماه را منتشر کرد.
در طول جنگ جهانی دوم، مور به ارتش در شرق گرونستد پیوست. در سال ۱۹۴۰ در سن ۱۶ سالگی به نیروی هوایی سلطنتی پیوست در ژوئیه ۱۹۴۲ پس از آموزش پایه در پایگاه‌های مختلف نیرو هوایی در انگلیس، به کانادا رفت و در پایگاه هوایی نیوبرانزویک (New Brunswick ) به‌عنوان ناوبر و خلبان مشغول به کار شد.
پس از جنگ، مور بورس تحصیلی در دانشگاه کمبریج را رد کرد چون اعتقاد داشت باید روی پای خودش بیاستد. اولین کتاب خود بانام راهنمای ماه را در سال ۱۹۵۲ نوشت و یک سال بعد منتشر کرد. کتاب دوم او ترجمه یک اثر از ستاره‌شناس فرانسوی جرالد دو واوکولیور (Gérard de Vaucouleurs) بود. پس‌ازاین او کتاب‌های دیگری هم منتشر کرد که هرکدام از آن‌ها توانستند جایگاه خوبی به دست آورند.
چند سال بعد از او برای ارائه یک برنامه زنده نجوم دعوت شد نخستین بخش این برنامه به نام آسمان شب از شبکه رادیو تلویزیونی تایمز از ۲۴ آوریل ۱۹۵۷ با موضوع ستاره دنباله دارارند- رولاند (Arend–Roland) پخش شد. برنامه نقشه آسمان شب برای علاقه‌مندان غیرحرفه‌ای اخترشناسی تا حرفه‌ای‌ها پخش می‌شد. مور همه قسمت این برنامه ماهیانه را اجرا کرد به‌جز یک‌بار در ماه ژوئیه ۲۰۰۴ هنگامی‌که براثر مسمومیت غذایی نزدیک به مرگ قرار گرفت که این قسمت توسط کریس لینتوت (Chris Lintott) ارائه گردید. از سال ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۲ به دلیل آرتروز توان حرکتی خود را از دست داد اما برنامه را در خانه خود اجرا می‌کرد. برنامه آسمان شب مور در کتاب رکوردهای جهانی گینس به‌عنوان طولانی‌ترین برنامه نمایش تلویزیونی جهان که از سال ۱۹۵۷ مرتباً پخش‌شده به ثبت رسید. این برنامه بسیار محبوب شد به‌طوری‌که او پیشنهادهای سودآور بسیاری را برای اجرای این برنامه روی شبکه‌های دیگر به وی دادند اما او آن‌ها را رد کرد. در سال ۲۰۱۱ پاتریک مور هفت‌صدمین اجرای آسمان شب را جشن گرفت. یک سال بعد در ۹ دسامبر ۲۰۱۲ جهان فانی را بدرود گفت. 

 

رویدادها |

نظر شما
اخبار مرتبط

تشویق کودکان به یادگیری علوم و نجوم

1397/07/18
مهتاب خورشیدی، مسؤول غرفه علمی غرفه نمایشگاه هفته ملی کودک، با اشاره به فعالیت‌های کانون پروش فکری کوپدک و نوجوان در این حوزه گفت: «ما در مراکز فرهنگی هنری کانون فعالیت‌های علمی انجام می‌دهیم،...

حدود ۲ هزار نفر با برنامه علمی نجوم کرج آشنا شدند

1397/07/24
رئیس مرکز علمی آسمان‌نما و رصد‌خانه خواجه نصیرالدین طوسی شهرداری کرج اعلام کرد که از ابتدای سال جاری تا کنون حدود۲هزار نفر از این مرکز بازدید و با فعالیت‌های علمی و آموزشی نجوم شناسی آشنا...

پربازدیدکننده ترین خبر

آسگاردیا با ارسال ۱۰۰۰۰ماهواره به فضا، استفاده از اینترنت را رایگان می‌سازد

آسگاردیا (Asgardia) در سال۲۰۱۶ توسط دانشمند روسیه‌ای-آذربایجانی بنام ایگور اشوربیلی (Igor Ashurbeyli) بنیان‌گذاری شد. آسگاردیا در این چند سال از طریق وب‌سایتی که دارد اقدام عضوگیری کرده و اکنون جمعیتی بالغ‌بر یک‌میلیون نفر دارد، هدف آسگاردیا از عضوگیری به رسمیت شناخته شدن از سوی سازمان ملل متحد است. طبق گفته‌های وزیر دارایی آسگاردیا لئون شپلیسکی (Leon Shpilsky)، آن‌ها قصد دارند در این چند سال در حدود ۱۰۰۰۰ماهواره کوچک که از شبکه‌های ماهواره‌ای و فرستنده‌های نوری استفاده می‌کنند را به‌منظور ایجاد اینترنتی جهانی به فضا ارسال کنند. شپلیسکی افزود: «برای رسیدن به این هدف کارهای بسیاری برای انجام وجود دارد، که ما برای رسیدن به آن طبق برنامه پیش‌بینی‌شده در حوزه سرمایه‌گذاری پیش می‌رویم. ما قصد گسترده ساختن آسگاردیا را داریم و این کار را با بودجه پیش‌بینی‌شده ۱۵میلیارد یورو انجام خواهیم داد، قسمتی از هزینه‌ها توسط حق عضویت اعضا که طبق تائید مجلس آسگاردیا برای هر فرد در ماه ۱۰۰یورو است، تأمین می‌شود.»