1397/09/17

ایران با ماهواره پیام امیرکبیر در نمایشگاه 'باکو تل' حضور یافت

ایران امسال با ماهواره پیام امیرکبیر در بیست و چهارمین نمایشگاه ارتباطات، نوآوری و فناوری های پیشرفته باکو تل، حضور یافته و توانمندی خود در عرصه ساخت ماهواره‌های سنجشی را به نمایش گذاشته است. حضور در نمایشگاه‌های بین المللی و معرفی دستاوردهای علمی کشورمان ، گامی در جهت صادرات خدمات فنی و مهندسی و مشارکت...
 ایران با ماهواره پیام امیرکبیر در نمایشگاه 'باکو تل' حضور یافت

ایران امسال با ماهواره پیام امیرکبیر در بیست و چهارمین نمایشگاه ارتباطات، نوآوری و فناوری های پیشرفته باکو تل، حضور یافته و توانمندی خود در عرصه ساخت ماهواره‌های سنجشی را به نمایش گذاشته است.
حضور در نمایشگاه‌های بین المللی و معرفی دستاوردهای علمی کشورمان ، گامی در جهت صادرات خدمات فنی و مهندسی و مشارکت با کشورهای دیگر در اجرای پروژه های دانش بنیان است .
وفا صدقی، مدیر کنترل سامانه پروژه ماهواره پیام دانشگاه صنعتی امیرکبیر، در گفت‌و‌گویی با اشاره به دستاوردهای ایران در حوزه فضا و ساخت ماهواره درباره پروژه پیام امیرکبیر، گفت: «ماهواره پیام، سه ماموریت اصلی شامل تصویر‌برداری از سطح زمین با هدف پایش تغییرات زیست محیطی ، سنجش تشعشات، ذخیره و ارسال پیام کاربران را دارد و همزمان ۲۵۶کاربر را می‌تواند سرویس دهد.»
وی افزود: «تیم ما متشکل از اساتید و دانش آموختگان دانشگاه امیرکبیر هستند و با افتخار بعد از تلاش مداوم، مدل‌های مهندسی ، کیفی و پرواز ماهواره را آماده کردند و الان آماده پرتاب است .»
وی، درباره جایگاه کشورمان در حوزه فضا و در سطح جهانی گفت: «جایگاه ایران در این حوزه بسیار امیدوار کننده و رو به پیشرفت است و ما در حوزه فضا توانستیم ماهواره‌ای به وزن ۱۰۰کیلوگرم بسازیم و امکان ساخت ماهواره سنجشی را پیدا کردیم.»
صدقی افزود: «امیدواریم همه اینها پلی باشد برای ساخت ماهواره‌های ژئو که در مدار زمین آهنگ و با هدف ارسال تصاویر ویدیویی و تلویزیونی قرار می‌گیرند.»
وی افزود: «نکته بسیار امیدوار کننده این است که ما توانستیم این فناوری را بومی کنیم تا مثل دیگر کشورها ماهواره نخریم.»
مدیر کنترل سامانه پروژه ماهواره دانشگاه صنعتی امیر کبیر اظهار داشت : «این ماهواره‌ها در کشورمان ساخته و تست شده، زیر‌ساخت‌های تست ایجاد و دانش و فناوری لازم برای تست ‌ها فراهم شده است و ما می‌توانیم با اعتماد به نفس تیمی از جوانان متخصص و متعهد را تحویل کشور بدهیم .»
نمایشگاه بین‌المللی باکو تل با حضور ۲۰۰شرکت از ۲۰کشور جهان از جمله ۱۴شرکت ایرانی روز سه‌شنبه ۱۳آذر در باکو پایتخت جمهوری آذربایجان گشایش یافت و تا جمعه ۱۶ آذر برپا بود.

داخلی | سنجش از دور |

نظر شما
اخبار مرتبط

دلایل تاخیر پرتاب ماهواره پیام

1397/07/18
مدیر پروژه ماهواره پیام دانشگاه امیرکبیر دلیل تأخیر در پرتاب این ماهواره را سازگاری آن با پرتابگر سیمرغ بیان کرد و گفت: «بر اساس توافقات انجام‌شده قرار شد این ماهواره با پرتابگر سیمرغ در...

پربازدیدکننده ترین خبر

آسگاردیا با ارسال ۱۰۰۰۰ماهواره به فضا، استفاده از اینترنت را رایگان می‌سازد

آسگاردیا (Asgardia) در سال۲۰۱۶ توسط دانشمند روسیه‌ای-آذربایجانی بنام ایگور اشوربیلی (Igor Ashurbeyli) بنیان‌گذاری شد. آسگاردیا در این چند سال از طریق وب‌سایتی که دارد اقدام عضوگیری کرده و اکنون جمعیتی بالغ‌بر یک‌میلیون نفر دارد، هدف آسگاردیا از عضوگیری به رسمیت شناخته شدن از سوی سازمان ملل متحد است. طبق گفته‌های وزیر دارایی آسگاردیا لئون شپلیسکی (Leon Shpilsky)، آن‌ها قصد دارند در این چند سال در حدود ۱۰۰۰۰ماهواره کوچک که از شبکه‌های ماهواره‌ای و فرستنده‌های نوری استفاده می‌کنند را به‌منظور ایجاد اینترنتی جهانی به فضا ارسال کنند. شپلیسکی افزود: «برای رسیدن به این هدف کارهای بسیاری برای انجام وجود دارد، که ما برای رسیدن به آن طبق برنامه پیش‌بینی‌شده در حوزه سرمایه‌گذاری پیش می‌رویم. ما قصد گسترده ساختن آسگاردیا را داریم و این کار را با بودجه پیش‌بینی‌شده ۱۵میلیارد یورو انجام خواهیم داد، قسمتی از هزینه‌ها توسط حق عضویت اعضا که طبق تائید مجلس آسگاردیا برای هر فرد در ماه ۱۰۰یورو است، تأمین می‌شود.»