1397/09/15

هند بزرگترین ماهواره خود را با موفقیت به فضا پرتاب کرد

هند روز چهارشنبه، ۱۴ آذر، بزرگترین و سنگین‌ترین ماهواره ساخت این کشور را با موفقیت از گینه فرانسه در آمریکای جنوبی به فضا پرتاب کرد. کی سیوان، رییس سازمان تحقیقات فضایی هند (ISRO) گفت: «این ماهواره با ماهواره‌بر آریان۵ (Arian-5) به فضا پرتاب شد.» این ماهواره به ارائه بهتر خدمات اینترنتی در هند کمک...
 هند بزرگترین ماهواره خود را با موفقیت به فضا پرتاب کرد

هند روز چهارشنبه، ۱۴ آذر،  بزرگترین و سنگین‌ترین ماهواره ساخت این کشور را با موفقیت از گویان فرانسه در آمریکای جنوبی به فضا پرتاب کرد.
کی سیوان (K. Sivan)، رییس سازمان تحقیقات فضایی هند (ISRO) گفت: «این ماهواره با ماهواره‌بر آریان۵ (Arian-5) به فضا پرتاب شد.»
این ماهواره به ارائه بهتر خدمات اینترنتی در هند کمک خواهد کرد. وی افزود: «ماهواره‌بر آریان۵ پس از ۳۳دقیقه از پرتاب، ماهواره مخابراتی جی ست ۱۱ (Gsat-11) هند را در مدار زمین قرار داد.»
رییس سازمان ایسرو توضیح داد: ماهواره جی ست ۱۱ با وزن 5854 کیلوگرم،سومین ماهواره‌ای است که در راستای برنامه دولت هند موسوم به هند دیجیتالی برای ارائه خدمات اینترنت پر سرعت در سرتاسر این کشور، به فضا پرتاب می‌شود. این ماهواره در مجموع 40 ترانسپاندر باندهای Ka و Ku دارد و طی مدت 15 سال در مدار GEO به انجام ماموریت خواهد پرداخت.
دهلی نو بر اساس طرح هند دیجیتالی خود قصد دارد خدمات اینترنت پر سرعت را در روستاهای دور افتاده این کشور نیز ارائه دهد.
این درحالی است که سازمان تحقیقات هوا و فضای هند هفته گذشته یک ماهواره نظارت زمینی خود به همراه ۳۰ماهواره کوچک کشور‌های خارجی را با استفاده از یک ماهواره‌بر به فضا پرتاب کرد.
سازمان تحقیقات فضایی هند به رکورد پرتاب موفقیت آمیز ۲۶۹ماهواره خارجی دست یافته است. ماهواره‌بر پی اس ال وی هند تاکنون ۵۲ ماهواره هندی و ۲۳۹ماهواره خارجی متعلق به ۲۸کشور را به فضا پرتاب کرده است. هند قصد دارد تا سال ۲۰۲۲،نخستین فضانورد خود را به فضا اعزام کند.
ماموریت قرار دادن سه هندی در فضا کمی بیش از ۱.۴میلیارد دلار هزینه خواهد داشت که این نشان دهنده هزینه پایین تر ماموریت فضایی هند در مقایسه با کشورهایی همچون آمریکا و چین است.
سازمان ایسرو همچنین سنگین‌ترین ماهواره‌بر ساخت این کشور را با موفقیت به فضا پرتاب کرده است.
پیش از این هند برای پرتاب ماهواره‌های خود با وزن بیش از ۲تن به کشور های خارجی وابسته بود.
سازمان تحقیقات هوا و فضای هند(ایسرو) در سال گذشته با ثبت رکود بی سابقه پرتاب ۱۰۴ماهواره با یک ماهواره‌بر به فضا از جزیره کوچک سریهاریکوتا در جنوب هند با پشت سرگذاشتن رقبای بزرگی همچون روسیه و آمریکا، تاریخ ساز شد.

مخابرات ماهواره‌ای |

نظر شما
اخبار مرتبط

هند با ماهواره‌بر بومی ۳۱ ماهواره به فضا فرستاد

1397/09/11
هند پس از برنامه‌ریزی‌های فراوان بالاخره موفق شد با ماهواره‌بر بومی ، یک ماهواره برای عکسبرداری از زمین و ۳۰ ماهواره کوچکتر به فضا بفرستد که این ماهواره‌ها به هشت کشور خارجی مختلف نظیر آمریکا،...

پربازدیدکننده ترین خبر

احتمال خرابکاری آمریکا در پرتاب‌ ماهواره‌برهای ایران

در حالی که تقریبا یک هفته از انتشار اخبار ضد و نقیض در مورد پرتاب ماهواره دوستی توسط رسانه‌های خارجی و داخلی می‌گذرد و هیچ‌یک از مقامات مربوطه زحمت تایید و یا تکذیب را به خود نداده‌اند؛ روز گذشته محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه، در مصاحبه با شبکه NBC شکست در پرتاب این ماهواره را تایید نمود. وی علاوه بر این یک فرضیه مهم را نیز مطرح کرد: احتمال خرابکاری آمریکا در ایجاد اختلال در این پرتاب. ظریف با اشاره به مقاله‌ای که اخیرا در نیویورک تایمز منتشر شده گفت بررسی دلایل شکست بلافاصله بعد از پرتاب آغاز شده اما اکنون و پس از انتشار مقاله مذکور بررسی‌ها به صورت جزئی‌تر و با شدت بیشتری صورت خواهند گرفت. وی با بیان اینکه هنوز نمی‌توان با اطمینان از این موضوع صحبت کرد، آن را کاملا امکان‌پذیر دانست.