1397/09/14

مشارکت علمی ایران و آذربایجان برای ساخت ماهواره سنجشی

وزیر ارتباطات ایران در دیدار با رئیس جمهور آذربایجان، پیشنهاد مشارکت علمی دو کشور در ساخت ماهواره سنجش از دور را مطرح کرد. محمد جواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، که به منظور حضور در دومین اجلاس وزرای ارتباطات کشورهای عضو اکو و بازدید از نمایشگاه باکوتل ۲۰۱۸ به آذربایجان سفر کرده، با الهام...
مشارکت علمی ایران و آذربایجان برای ساخت ماهواره سنجشی

وزیر ارتباطات ایران در دیدار با رئیس جمهور آذربایجان، پیشنهاد مشارکت علمی دو کشور در ساخت ماهواره سنجش از دور را مطرح کرد.
محمد جواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، که به منظور حضور در دومین اجلاس وزرای ارتباطات کشورهای عضو اکو و بازدید از نمایشگاه باکوتل ۲۰۱۸ به آذربایجان سفر کرده، با الهام علی اف، رئیس جمهور این کشور، دیدار کرد.
وی در این دیدار با اشاره به روابط خوب دو کشور در زمینه‌های گوناگون، گزارشی از اقدامات و همکاری‌های انجام شده میان وزارت ارتباطات ایران و وزارت ارتباطات آذربایجان در یکسال گذشته ارائه و از حمایت‌های رئیس جمهور آذربایجان برای بسط همکاری‌ها تشکر کرد.
وزیر ارتباطات با اشاره به توافق چهارجانبه ایران، آذربایجان، روسیه و ترکیه برای ایجاد بازار مشترک ICT ، از تصمیم مشترک این کشورها برای حمایت از استارت‌آپ‌ها در سطح منطقه‌ای خبر داد.
وی با اشاره به حضور فعال ایران در نمایشگاه باکوتل، گفت: «تعداد شرکت‌های ایرانی در نمایشگاه امسال باکو، سه برابر سال گذشته است.»
آذری جهرمی همچنین با اشاره به توانایی ایران در ساخت ماهواره سنجشی خواستار انجام یک پروژه مشترک علمی میان ایران و آذربایجان در این زمینه شد.
وی افزود: «ایران در راستای تقویت همکاری‌های منطقه‌ای و بین‌المللی، ارتباط موثر با همسایگان به ویژه آذربایجان را با جدیت دنبال می‌کند.»
الهام علی اف رئیس جمهور آذربایجان نیز در این دیدار با ابراز خرسندی از سطح گسترده همکاری‌های دو کشور تاکید کرد: «برای توسعه روابط دو جانبه و منطقه‌ای چشم انداز بسیار خوبی وجود دارد.»
وی با اشاره به تکمیل پروژه کریدور شمال-جنوب در آینده نزدیک، از اینکه همکاری‌های ایران و آذربایجان علاوه بر حوزه‌های حمل و نقل، ترانزیت و تجارت به همکاری های ICT نیز تسری یافته ابراز خرسندی کرد.
رئیس جمهور آذربایجان همچنین با استقبال از ایده همکاری چهارجانبه ایران، آذربایجان، روسیه و ترکیه، آن را فرمولی مناسب برای توسعه همکاری‌های منطقه‌ای دانست و گفت: «با توجه به روابط سیاسی و اقتصادی مطلوب میان این کشورها، ایده همکاری میان آنها در حوزه ICT ایده موفقی خواهد بود و برای امنیت منطقه‌ای و توسعه منطقه‌ای بسیار موثر واقع می‌شود.»
وی پیشرفت‌های ایران را در حوزه فضایی چشمگیر دانست و از پیشنهاد ایران برای مشارکت در یک پروژه علمی برای ساخت مشترک ماهواره سنجشی استقبال کرد.
علی اف اظهار امیدواری کرد که دو کشور بتوانند در مورد گستره وسیعی از موضوعات مرتبط با حوزه ICT از جمله امنیت سایبری و توسعه زیرساخت شبکه نیز با یکدیگر همکاری کنند.
در پایان این دیدار، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران پیام شفاهی حسن روحانی، رئیس جمهور کشورمان، را به اطلاع رئیس جمهور آذربایجان رساند و الهام علی اف نیز متقابلا سلام گرم خود را به مقامات جمهوری اسلامی ایران ابلاغ کرد.

داخلی | دیپلماسی فضایی | راهبرد |

نظر شما
اخبار مرتبط

ایران آماده مشارکت در پروژه‌های فضایی بین‌المللی است

1397/08/24
دوازدهمین اجلاس شورای سران سازمان همکاری‌های فضایی آسیا - اقیانوسیه با حضور ۸کشور ازجمله جمهوری اسلامی ایران در پکن برگزار شد. در این اجلاس که با حضور روسای سازمان‌های فضایی کشورهای بنگلادش،...

۳۷ دانشجوی ایرانی رشته هوافضا بورسیه چین شدند

1397/09/01
مرتضی براری رییس سازمان فضایی ایران در صفحه اینستاگرام خود، جزئیات حضور ایران در دوازدهمین نشست شورای سازمان همکاری‌های فضایی آسیا - اقیانوسیه را تشریح کرد. وی گفت: «در دوازدهمین نشست شورای...

پربازدیدکننده ترین خبر

موشک پروتون در پایان راه؟

بر اساس خبرهای رسیده از منابع مختلف موشکی در روسیه٬ این کشور مشغول آخرین بررسی‌ها برای بستن پرونده تولید موشک توانمند پروتون (Proton) است. خبرها نشان می‌دهد تولید موشک پروتون از ماه ژوئن ۲۰۱۸ تعطیل شده و سازمان فضایی روسه روسکاسموس (Roscosmos) در نظر دارد قبل از سال ۲۰۳۰ ساخت آن را بکلی متوقف سازد. ظاهرا دولت روسیه در نظر دارد در کنار تولید موشک قدرتمند جدیدی با توانایی بسیار بالا٬ موشک آنگارا (Angara) را به عنوان جانشین پروتون بکار بگیرد.