1397/09/14

پرتاب دو ماهواره قزاقستان توسط اسپیس ایکس

دو ماهواره قزاقستان که توسط مهندسان این کشور و شرکت‌های خارجی ساخته شده‌اند، امروز توسط ماهواره‌بر فالکون ۹ (Falcon-9) به فضا پرتاب شدند. این دو ماهواره که یکی در سایز میکرو با نام کاز-اس تی ست (KazSTSat) و دیگری با نام کاز-سای ست-1 (KazSciSat-1) در سایز نانو برای استفاده در امور علمی و تکنولوژیک هستند...
پرتاب دو ماهواره قزاقستان توسط اسپیس ایکس

دو ماهواره قزاقستان که توسط مهندسان این کشور و شرکت‌های خارجی ساخته شده‌اند، امروز توسط ماهواره‌بر فالکون ۹ (Falcon-9) به فضا پرتاب شدند.
این دو ماهواره که یکی در سایز میکرو با نام کاز-اس تی ست (KazSTSat) و دیگری با نام کاز-سای ست-1 (KazSciSat-1) در سایز نانو برای استفاده در امور علمی و تکنولوژیک هستند از طریق ماهواره‌بر فالکون ۹ به فضا پرتاب شدند.

کاز اس تی ست یک ماهواره سنجشی 50 کیلوگرمی است که توسط شرکت بریتانیایی سوری (SSTL) و بر اساس قراردادی که در سال 2013 به امضا رسید برای قزاقستان تولید شده است. در فرایند توسعه این ماهواره 14 مهندس قزاق نیز با شرکت سوری همکاری داشته‌اند. دوربین نصب‌شده بر روی کاز اس تی ست قابلیت تصویربرداری با دقت 22 متر را دارد.

اما کاز سای ست-1 که یک ماهواره مکعبی 3 واحدی است به صورت بومی توسط مهندسین شرکت قزاقستانی قلم (Ghalam LLP) تولید شده است. این ماهواره 4.5 کیلوگرمی در واقع ماموریت آزمایش فناوری دارد و برای آزمایش یک مگنتومتر (ابزاری برای سنجش میدان مغناطیسی زمین) به فضا پرتاب شده است.

متخصصان و کارشناسانی از شرکت قلم، گروه گاریش ساپارای قزاقستان، کمیته فضایی وزارت دفاع و صنایع فضایی قزاقستان و موسسه تجهیزات و فناوری‌های فضایی در مرکز ملی تحقیقات و تکنولوژی فضایی کمیته فضایی قزاقستان برای نخستین بار در طراحی این ماهواره‌ها مشارکت کرده‌اند.
 

منبع: skyrocket

سنجش از دور |

نظر شما
اخبار مرتبط

رکورد جدید در پرتاب فضایی با سومین پرتاب متوالی فالکون ۹

1397/08/05
شرکت فضایی اسپیس‌ایکس (SpaceX) در حال آماده‌سازی برای پرتاب طراحی نهایی فالکون ۹ (Falcon-9) برای سومین بار و تنها چند ماه پس از استفاده مجدد از آن برای تحویل یک ماهواره به مدار زمین است. این...

پربازدیدکننده ترین خبر

آسگاردیا با ارسال ۱۰۰۰۰ماهواره به فضا، استفاده از اینترنت را رایگان می‌سازد

آسگاردیا (Asgardia) در سال۲۰۱۶ توسط دانشمند روسیه‌ای-آذربایجانی بنام ایگور اشوربیلی (Igor Ashurbeyli) بنیان‌گذاری شد. آسگاردیا در این چند سال از طریق وب‌سایتی که دارد اقدام عضوگیری کرده و اکنون جمعیتی بالغ‌بر یک‌میلیون نفر دارد، هدف آسگاردیا از عضوگیری به رسمیت شناخته شدن از سوی سازمان ملل متحد است. طبق گفته‌های وزیر دارایی آسگاردیا لئون شپلیسکی (Leon Shpilsky)، آن‌ها قصد دارند در این چند سال در حدود ۱۰۰۰۰ماهواره کوچک که از شبکه‌های ماهواره‌ای و فرستنده‌های نوری استفاده می‌کنند را به‌منظور ایجاد اینترنتی جهانی به فضا ارسال کنند. شپلیسکی افزود: «برای رسیدن به این هدف کارهای بسیاری برای انجام وجود دارد، که ما برای رسیدن به آن طبق برنامه پیش‌بینی‌شده در حوزه سرمایه‌گذاری پیش می‌رویم. ما قصد گسترده ساختن آسگاردیا را داریم و این کار را با بودجه پیش‌بینی‌شده ۱۵میلیارد یورو انجام خواهیم داد، قسمتی از هزینه‌ها توسط حق عضویت اعضا که طبق تائید مجلس آسگاردیا برای هر فرد در ماه ۱۰۰یورو است، تأمین می‌شود.»