1397/09/13

سه‌گانه فالکون ۹ تکمیل شد

ماهواره‌بر پیشرفته و قابل بازیابی فالکون۹ (Falcon-9) متعلق به شرکت فضایی خصوصی اسپیس‌ایکس (SpaceX) موفق شد برای سومین بار متوالی در سال ۲۰۱۸ به فضا پرتاب شود و به سلامت فرود بیاید. هنگامی که ایلان ماسک (Elon musk) مدیر عامل شرکت فضایی خصوصی اسپیس‌ایکس، درباره ماهواره‌برهای قابل استفاده مجدد صحبت می‌کند،...
 سه‌گانه فالکون ۹ تکمیل شد

ماهواره‌بر پیشرفته و قابل بازیابی فالکون۹ (Falcon-9) متعلق به شرکت فضایی خصوصی اسپیس‌ایکس (SpaceX) موفق شد برای سومین بار متوالی در سال ۲۰۱۸ به فضا پرتاب شود و به سلامت فرود بیاید.
هنگامی که ایلان ماسک (Elon musk) مدیر عامل شرکت فضایی خصوصی اسپیس‌ایکس، درباره ماهواره‌برهای قابل استفاده مجدد صحبت می‌کند، آنها را مانند هواپیماها تصور می‌کند که به زمین بیایند، تمیز شوند و سپس دوباره پرواز کنند.
این شرکت فضایی گام مهمی در جهت این آینده ایفا کرده است و برای اولین بار یک ماهواره‌بر را که قبلا دو بار پرواز کرده بود، برای سومین بار متوالی به پرواز درآورد.
اسپیس‌ایکس تاکنون هیچ‌گاه فالکون ۹ را بیش از دو بار متوالی پرتاب نکرده بود.
اسپیس‌ایکس از ماه مارس سال ۲۰۱۷ که به این فناوری دست پیدا کرده، تاکنون چندین ماموریت را با استفاده از ماهواره‌برهای قابل بازیابی انجام داده است.
فالکون۹ پیش از این در سال ۲۰۱۸ در ماه‌های مه و اوت پرتاب شده و با موفقیت فرود آمده بود.
همچنین ممکن است اسپیس‌ایکس این ماهواره‌بر را برای بار چهارم هم به پرواز دربیاورد.
توانایی فرود آوردن ماهواره‌برها و به پرواز درآوردن دوباره آنها یک پیشرفت بزرگ در فناوری فضایی است و اکنون ایده این است که این چرخه، یک‌بار مصرف نباشد، بلکه بتوان آن را دوباره و دوباره تکرار کرد.
ماهواره‌بر فالکون ۹ که دو بار در سال جاری پرتاب شده و به سلامت فرود آمده بود، امروز نیز برای سومین بار، ماموریت "SSO-A" را به مدار رساند.
این ماموریت شامل در مدار قرار دادن ۶۴ماهواره کوچک متعلق به شرکت‌ها و کشورهای گوناگون است که یکی از بزرگترین ماموریت‌های فضایی اشتراکی تاریخ است.
پیشران ماهواره‌بر فالکون۹ مثل همیشه پس از گذشت چند دقیقه از پرتاب، روی شناور اسپیس‌ایکس در اقیانوس آرام فرود آمد.
همچنین اسپیس‌ایکس از یک قایق دارای یک تور بزرگ برای گرفتن قطعات جدا شده احتمالی موشک استفاده می‌کند. حتی اگر موفق به گرفتن این قطعات با تور نشود، آنها را از سطح آب جمع می‌کند و ضمن خشک کردن، آنها را برای ماموریت بعدی آماده می‌کند.
اسپیس‌ایکس با این پرتاب چند رکورد را جابه‌جا کرد. علاوه بر اینکه بزرگترین پرتاب از خاک آمریکا شد، به نوزدهمین پرتاب اسپیس‌ایکس در سال ۲۰۱۸ تبدیل شد که بی‌سابقه بوده است.

از آنجایی که پیش‌بینی می‌شود اسپیس‌ایکس در ماه جاری که ماه پایانی سال ۲۰۱۸ است، چند پرتاب دیگر نیز داشته باشد، احتمالا امسال را با ۲۲ پرتاب به پایان خواهد رساند.

 

ماهواره‌بر و پرتاب |

نظر شما
اخبار مرتبط

رکورد جدید در پرتاب فضایی با سومین پرتاب متوالی فالکون ۹

1397/08/05
شرکت فضایی اسپیس‌ایکس (SpaceX) در حال آماده‌سازی برای پرتاب طراحی نهایی فالکون ۹ (Falcon-9) برای سومین بار و تنها چند ماه پس از استفاده مجدد از آن برای تحویل یک ماهواره به مدار زمین است. این...

پربازدیدکننده ترین خبر

موشک پروتون در پایان راه؟

بر اساس خبرهای رسیده از منابع مختلف موشکی در روسیه٬ این کشور مشغول آخرین بررسی‌ها برای بستن پرونده تولید موشک توانمند پروتون (Proton) است. خبرها نشان می‌دهد تولید موشک پروتون از ماه ژوئن ۲۰۱۸ تعطیل شده و سازمان فضایی روسه روسکاسموس (Roscosmos) در نظر دارد قبل از سال ۲۰۳۰ ساخت آن را بکلی متوقف سازد. ظاهرا دولت روسیه در نظر دارد در کنار تولید موشک قدرتمند جدیدی با توانایی بسیار بالا٬ موشک آنگارا (Angara) را به عنوان جانشین پروتون بکار بگیرد.