1397/09/17

ذرات پرسرعت ایستگاه فضایی بین المللی را سوراخ می کنند

ایستگاه فضایی بین المللی در معرض بمباران انبوهی از ذرات ریز قرار دارد که با سرعت مافوق صوت حرکت می‌کنند. گروهی از محققان دانشگاه MIT متوجه شده‌اند این ذرات میکرو برای ایستگاه خطرناک هستند و دربرخی موارد حتی می‌توانند سوراخ‌هایی در ماده محافظ بدنه ایجاد کنند. محققان در پژوهش خود از قلع استفاده کردند...
ذرات پرسرعت ایستگاه فضایی بین المللی را سوراخ می کنند

ایستگاه فضایی بین المللی در معرض بمباران انبوهی از ذرات ریز قرار دارد که با سرعت مافوق صوت حرکت می‌کنند. گروهی از محققان دانشگاه MIT  متوجه شده‌اند این ذرات میکرو برای ایستگاه خطرناک هستند و دربرخی موارد حتی می‌توانند سوراخ‌هایی در ماده محافظ بدنه ایجاد کنند.
محققان در پژوهش خود از قلع استفاده کردند که دمای ذوب پایینی دارد. این ماده برای تقلید از جنس بدنه ایستگاه به کار گرفته شد. آن‌ها تکه دیگری از فلز قلع را با اشعه لیزر گرم کردند تا ذرات آن با قطر یک صد هزار متر و با سرعت حرکت کنند. این ذرات سطح ماده را بمباران کردند.
دوربین‌هایی با سرعت تصویربرداری ۱۰۰ میلیون فریم در ثانیه نحوه برخورد ذرات با سطح ساخته شده از ماده قلع را نشان دادند. همچنین دانشمندان شرایط مختلف برخورد ذرات با این سطح را بررسی کردند.  علاوه بر آن آن‌ها شرایط مختلفی را بررسی کردند که تحت آن ذرات به ماده می‌چسبند یا آن را ذوب می‌کنند.
طبق تحقیق برخورد ذرات با سرعت ۱۰۰ متر برثانیه با ماده می‌تواند به از بین رفتن آن منجر شود. این درحالی است که ذراتی که با سرعت حدود یک کیلومتر برثانیه حرکت می‌کنند(سه برابر سرعت صوت) احتمالا به سفینه فضایی و ماهواره‌ها خسارت وارد می‌کنند.
هرچند آزمایش‌ها نشان داده ذرات با سرعت خاصی به یک ماده برخورد می‌کنند، محققان تمایل داشتند آزمایش‌های بیشتری درباره نحوه برخورد ذرات به مواد مختلف از جمله آلیاژها را از زاوایای مختلف بررسی کنند.

فضانوردی و سرنشین‌دار | زباله‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

ایستگاه فضایی بین المللی موقتاً بزرگتر می‌شود

1397/09/12
ایستگاه فضایی بین‌المللی به‌طورکلی بزرگ است اما اکنون ساکنین آن موفق شده‌اند با کمک بازوی رباتیک پیشرفته، یک سفینه‌ی باری به نام سیگنوس (Cygnus) را به آن اضافه کنند. این فضاپیما که ۲۶ آبان...

کشف باکتری مقاوم در برابر آنتی‌بیوتیک در ایستگاه فضایی

1397/09/08
محققان ناسا انواعی از باکتری موسوم به انتروباکتر را در سرویس بهداشتی و باشگاه موجود در ایستگاه فضایی بین‌المللی شناسایی کردند که در برابر آنتی‌بیوتیک مقاوم هستند. خوشبختانه باکتری‌های شناسایی‌شده...

پربازدیدکننده ترین خبر

آسگاردیا با ارسال ۱۰۰۰۰ماهواره به فضا، استفاده از اینترنت را رایگان می‌سازد

آسگاردیا (Asgardia) در سال۲۰۱۶ توسط دانشمند روسیه‌ای-آذربایجانی بنام ایگور اشوربیلی (Igor Ashurbeyli) بنیان‌گذاری شد. آسگاردیا در این چند سال از طریق وب‌سایتی که دارد اقدام عضوگیری کرده و اکنون جمعیتی بالغ‌بر یک‌میلیون نفر دارد، هدف آسگاردیا از عضوگیری به رسمیت شناخته شدن از سوی سازمان ملل متحد است. طبق گفته‌های وزیر دارایی آسگاردیا لئون شپلیسکی (Leon Shpilsky)، آن‌ها قصد دارند در این چند سال در حدود ۱۰۰۰۰ماهواره کوچک که از شبکه‌های ماهواره‌ای و فرستنده‌های نوری استفاده می‌کنند را به‌منظور ایجاد اینترنتی جهانی به فضا ارسال کنند. شپلیسکی افزود: «برای رسیدن به این هدف کارهای بسیاری برای انجام وجود دارد، که ما برای رسیدن به آن طبق برنامه پیش‌بینی‌شده در حوزه سرمایه‌گذاری پیش می‌رویم. ما قصد گسترده ساختن آسگاردیا را داریم و این کار را با بودجه پیش‌بینی‌شده ۱۵میلیارد یورو انجام خواهیم داد، قسمتی از هزینه‌ها توسط حق عضویت اعضا که طبق تائید مجلس آسگاردیا برای هر فرد در ماه ۱۰۰یورو است، تأمین می‌شود.»