1397/09/17

ذرات پرسرعت ایستگاه فضایی بین المللی را سوراخ می کنند

ایستگاه فضایی بین المللی در معرض بمباران انبوهی از ذرات ریز قرار دارد که با سرعت مافوق صوت حرکت می‌کنند. گروهی از محققان دانشگاه MIT متوجه شده‌اند این ذرات میکرو برای ایستگاه خطرناک هستند و دربرخی موارد حتی می‌توانند سوراخ‌هایی در ماده محافظ بدنه ایجاد کنند. محققان در پژوهش خود از قلع استفاده کردند...
ذرات پرسرعت ایستگاه فضایی بین المللی را سوراخ می کنند

ایستگاه فضایی بین المللی در معرض بمباران انبوهی از ذرات ریز قرار دارد که با سرعت مافوق صوت حرکت می‌کنند. گروهی از محققان دانشگاه MIT  متوجه شده‌اند این ذرات میکرو برای ایستگاه خطرناک هستند و دربرخی موارد حتی می‌توانند سوراخ‌هایی در ماده محافظ بدنه ایجاد کنند.
محققان در پژوهش خود از قلع استفاده کردند که دمای ذوب پایینی دارد. این ماده برای تقلید از جنس بدنه ایستگاه به کار گرفته شد. آن‌ها تکه دیگری از فلز قلع را با اشعه لیزر گرم کردند تا ذرات آن با قطر یک صد هزار متر و با سرعت حرکت کنند. این ذرات سطح ماده را بمباران کردند.
دوربین‌هایی با سرعت تصویربرداری ۱۰۰ میلیون فریم در ثانیه نحوه برخورد ذرات با سطح ساخته شده از ماده قلع را نشان دادند. همچنین دانشمندان شرایط مختلف برخورد ذرات با این سطح را بررسی کردند.  علاوه بر آن آن‌ها شرایط مختلفی را بررسی کردند که تحت آن ذرات به ماده می‌چسبند یا آن را ذوب می‌کنند.
طبق تحقیق برخورد ذرات با سرعت ۱۰۰ متر برثانیه با ماده می‌تواند به از بین رفتن آن منجر شود. این درحالی است که ذراتی که با سرعت حدود یک کیلومتر برثانیه حرکت می‌کنند(سه برابر سرعت صوت) احتمالا به سفینه فضایی و ماهواره‌ها خسارت وارد می‌کنند.
هرچند آزمایش‌ها نشان داده ذرات با سرعت خاصی به یک ماده برخورد می‌کنند، محققان تمایل داشتند آزمایش‌های بیشتری درباره نحوه برخورد ذرات به مواد مختلف از جمله آلیاژها را از زاوایای مختلف بررسی کنند.

فضانوردی و سرنشین‌دار | زباله‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

ایستگاه فضایی بین المللی موقتاً بزرگتر می‌شود

1397/09/12
ایستگاه فضایی بین‌المللی به‌طورکلی بزرگ است اما اکنون ساکنین آن موفق شده‌اند با کمک بازوی رباتیک پیشرفته، یک سفینه‌ی باری به نام سیگنوس (Cygnus) را به آن اضافه کنند. این فضاپیما که ۲۶ آبان...

کشف باکتری مقاوم در برابر آنتی‌بیوتیک در ایستگاه فضایی

1397/09/08
محققان ناسا انواعی از باکتری موسوم به انتروباکتر را در سرویس بهداشتی و باشگاه موجود در ایستگاه فضایی بین‌المللی شناسایی کردند که در برابر آنتی‌بیوتیک مقاوم هستند. خوشبختانه باکتری‌های شناسایی‌شده...

پربازدیدکننده ترین خبر

مرکز ملی فضایی رویایی که تعبیر نشد

عمر کوتاه مرکز ملی فضایی سرانجام پس از فراز و نشیب‌های فراوان با نامه‌ای از سوی رئیس دفتر رئیس جمهور به پایان رسید و کلیه اختیارات این مرکز به جز بخش‌های مرتبط با توسعه فناوری به سازمان فضایی ایران تفویض شد. این تغییر که با عنوان ادغام مرکز ملی فضایی در برخی ستادهای معاونت علمی و تشکیل ستاد توسعه فناوری‌های حوزه فضایی و حمل و نقل پیشرفته در رسانه‌های رسمی بازتاب یافت با توجه به روند عملکرد این نهاد کاملا قابل انتظار بود.