1397/09/12

آزمایش سامانه فرودی ناو کیهانی فدراتسیا

فدراتسیا(Federatsiya) ناو کیهانی قابل استفاده مجددی است که روسکاسموس(Roscosmos) در حال آماده سازی آن برای جایگزینی سفینه کهنسال سایوز است. ناو جدید می‌تواند تا شش خدمه و تا ۵۰۰کیلوگرم محموله را به فضا ببرد. فرود فدراتسیا با کمک سه چتر نجات و موتورهای موشکی جامد سوز همچنین پایه‌های تلسکوپی صورت می‌گیرد....
آزمایش سامانه فرودی ناو کیهانی فدراتسیا

سیروس برزو: فدراتسیا(Federatsiya)  ناو کیهانی قابل استفاده مجددی است که روسکاسموس(Roscosmos) در حال آماده سازی آن برای جایگزینی سفینه کهنسال سایوز است. ناو جدید می‌تواند تا شش خدمه و تا ۵۰۰کیلوگرم محموله را به فضا ببرد.
فرود فدراتسیا با کمک سه چتر نجات و موتورهای موشکی جامد سوز همچنین پایه‌های تلسکوپی صورت می‌گیرد. در این ناو، پس از ورود سفینه به جو زمین، چتر نجات در ارتفاع حدود یک کیلومتر باز خواهد شد و در ارتفاع حدود ۵۰متر موشک‌های جامدسوز کاهش سرعت فرود، وارد عمل می‌شوند. فرود در مرحله نهایی، بر روی پایه‌های تلسکوپی ویژه انجام می‌شود که سفینه را کاملا آرام بر زمین می‌نشاند. این سفینه با ۴پایه تلسکوپی، فضانوردان را به شکلی بر زمین فرود می‌آورد که پشت‌شان به زمین است و بهترین حالت برای فرود به شمار می‌رود.
مارک سروف،(Mark Serov)  رئیس گروه ارگونومی فدراتسیا، با انتشار یک ویدیو کوتاه، آزمایش موفقیت آمیز مکانیزم باز کردن این پایه‌ها را در مجتمع آزمایشگاهی شرکت فناوری‌های فضایی انرگیا (Energia) که سازنده ناو‌های سرنشین‌دار سایوز و فدراتسیا هست را نشان داد.
در حال حاضر اولین پرواز بدون سرنشین فدراتسیا برای سال ۲۰۲۲ برنامه‌ریزی شده است و اولین پرواز سرنشین‌دار این سفینه قرار است در سال ۲۰۲۴ انجام شود. از این سفینه هم در پروازهای مداری و هم در سفر به ماه قرار است استفاده شود.


ماهواره‌بر و پرتاب | فناوری‌های نوین |

نظر شما
اخبار مرتبط

طراحی سامانه نجات اضطراری برای ناو کیهانی فدراتسیا

1397/07/28
ولادیمیر سوروکین (Vladimir Sorokin)، مدیر کل دفتر طراحی و تولید موتور و تجهیزات موشکی ایسکرا (Iskra) واقع در ناحیه خیمکی (Khimki) مسکو، طی مصاحبه‌ای به خبرنگاران اطلاع داد که این دفتر در...

پربازدیدکننده ترین خبر

آسگاردیا با ارسال ۱۰۰۰۰ماهواره به فضا، استفاده از اینترنت را رایگان می‌سازد

آسگاردیا (Asgardia) در سال۲۰۱۶ توسط دانشمند روسیه‌ای-آذربایجانی بنام ایگور اشوربیلی (Igor Ashurbeyli) بنیان‌گذاری شد. آسگاردیا در این چند سال از طریق وب‌سایتی که دارد اقدام عضوگیری کرده و اکنون جمعیتی بالغ‌بر یک‌میلیون نفر دارد، هدف آسگاردیا از عضوگیری به رسمیت شناخته شدن از سوی سازمان ملل متحد است. طبق گفته‌های وزیر دارایی آسگاردیا لئون شپلیسکی (Leon Shpilsky)، آن‌ها قصد دارند در این چند سال در حدود ۱۰۰۰۰ماهواره کوچک که از شبکه‌های ماهواره‌ای و فرستنده‌های نوری استفاده می‌کنند را به‌منظور ایجاد اینترنتی جهانی به فضا ارسال کنند. شپلیسکی افزود: «برای رسیدن به این هدف کارهای بسیاری برای انجام وجود دارد، که ما برای رسیدن به آن طبق برنامه پیش‌بینی‌شده در حوزه سرمایه‌گذاری پیش می‌رویم. ما قصد گسترده ساختن آسگاردیا را داریم و این کار را با بودجه پیش‌بینی‌شده ۱۵میلیارد یورو انجام خواهیم داد، قسمتی از هزینه‌ها توسط حق عضویت اعضا که طبق تائید مجلس آسگاردیا برای هر فرد در ماه ۱۰۰یورو است، تأمین می‌شود.»