1397/09/12

آزمایش سامانه فرودی ناو کیهانی فدراتسیا

فدراتسیا(Federatsiya) ناو کیهانی قابل استفاده مجددی است که روسکاسموس(Roscosmos) در حال آماده سازی آن برای جایگزینی سفینه کهنسال سایوز است. ناو جدید می‌تواند تا شش خدمه و تا ۵۰۰کیلوگرم محموله را به فضا ببرد. فرود فدراتسیا با کمک سه چتر نجات و موتورهای موشکی جامد سوز همچنین پایه‌های تلسکوپی صورت می‌گیرد....
آزمایش سامانه فرودی ناو کیهانی فدراتسیا

سیروس برزو: فدراتسیا(Federatsiya)  ناو کیهانی قابل استفاده مجددی است که روسکاسموس(Roscosmos) در حال آماده سازی آن برای جایگزینی سفینه کهنسال سایوز است. ناو جدید می‌تواند تا شش خدمه و تا ۵۰۰کیلوگرم محموله را به فضا ببرد.
فرود فدراتسیا با کمک سه چتر نجات و موتورهای موشکی جامد سوز همچنین پایه‌های تلسکوپی صورت می‌گیرد. در این ناو، پس از ورود سفینه به جو زمین، چتر نجات در ارتفاع حدود یک کیلومتر باز خواهد شد و در ارتفاع حدود ۵۰متر موشک‌های جامدسوز کاهش سرعت فرود، وارد عمل می‌شوند. فرود در مرحله نهایی، بر روی پایه‌های تلسکوپی ویژه انجام می‌شود که سفینه را کاملا آرام بر زمین می‌نشاند. این سفینه با ۴پایه تلسکوپی، فضانوردان را به شکلی بر زمین فرود می‌آورد که پشت‌شان به زمین است و بهترین حالت برای فرود به شمار می‌رود.
مارک سروف،(Mark Serov)  رئیس گروه ارگونومی فدراتسیا، با انتشار یک ویدیو کوتاه، آزمایش موفقیت آمیز مکانیزم باز کردن این پایه‌ها را در مجتمع آزمایشگاهی شرکت فناوری‌های فضایی انرگیا (Energia) که سازنده ناو‌های سرنشین‌دار سایوز و فدراتسیا هست را نشان داد.
در حال حاضر اولین پرواز بدون سرنشین فدراتسیا برای سال ۲۰۲۲ برنامه‌ریزی شده است و اولین پرواز سرنشین‌دار این سفینه قرار است در سال ۲۰۲۴ انجام شود. از این سفینه هم در پروازهای مداری و هم در سفر به ماه قرار است استفاده شود.


ماهواره‌بر و پرتاب | فناوری‌های نوین |

نظر شما
اخبار مرتبط

طراحی سامانه نجات اضطراری برای ناو کیهانی فدراتسیا

1397/07/28
ولادیمیر سوروکین (Vladimir Sorokin)، مدیر کل دفتر طراحی و تولید موتور و تجهیزات موشکی ایسکرا (Iskra) واقع در ناحیه خیمکی (Khimki) مسکو، طی مصاحبه‌ای به خبرنگاران اطلاع داد که این دفتر در...

پربازدیدکننده ترین خبر

مرکز ملی فضایی رویایی که تعبیر نشد

عمر کوتاه مرکز ملی فضایی سرانجام پس از فراز و نشیب‌های فراوان با نامه‌ای از سوی رئیس دفتر رئیس جمهور به پایان رسید و کلیه اختیارات این مرکز به جز بخش‌های مرتبط با توسعه فناوری به سازمان فضایی ایران تفویض شد. این تغییر که با عنوان ادغام مرکز ملی فضایی در برخی ستادهای معاونت علمی و تشکیل ستاد توسعه فناوری‌های حوزه فضایی و حمل و نقل پیشرفته در رسانه‌های رسمی بازتاب یافت با توجه به روند عملکرد این نهاد کاملا قابل انتظار بود.