1397/09/12

آزمایش سامانه فرودی ناو کیهانی فدراتسیا

فدراتسیا(Federatsiya) ناو کیهانی قابل استفاده مجددی است که روسکاسموس(Roscosmos) در حال آماده سازی آن برای جایگزینی سفینه کهنسال سایوز است. ناو جدید می‌تواند تا شش خدمه و تا ۵۰۰کیلوگرم محموله را به فضا ببرد. فرود فدراتسیا با کمک سه چتر نجات و موتورهای موشکی جامد سوز همچنین پایه‌های تلسکوپی صورت می‌گیرد....
آزمایش سامانه فرودی ناو کیهانی فدراتسیا

سیروس برزو: فدراتسیا(Federatsiya)  ناو کیهانی قابل استفاده مجددی است که روسکاسموس(Roscosmos) در حال آماده سازی آن برای جایگزینی سفینه کهنسال سایوز است. ناو جدید می‌تواند تا شش خدمه و تا ۵۰۰کیلوگرم محموله را به فضا ببرد.
فرود فدراتسیا با کمک سه چتر نجات و موتورهای موشکی جامد سوز همچنین پایه‌های تلسکوپی صورت می‌گیرد. در این ناو، پس از ورود سفینه به جو زمین، چتر نجات در ارتفاع حدود یک کیلومتر باز خواهد شد و در ارتفاع حدود ۵۰متر موشک‌های جامدسوز کاهش سرعت فرود، وارد عمل می‌شوند. فرود در مرحله نهایی، بر روی پایه‌های تلسکوپی ویژه انجام می‌شود که سفینه را کاملا آرام بر زمین می‌نشاند. این سفینه با ۴پایه تلسکوپی، فضانوردان را به شکلی بر زمین فرود می‌آورد که پشت‌شان به زمین است و بهترین حالت برای فرود به شمار می‌رود.
مارک سروف،(Mark Serov)  رئیس گروه ارگونومی فدراتسیا، با انتشار یک ویدیو کوتاه، آزمایش موفقیت آمیز مکانیزم باز کردن این پایه‌ها را در مجتمع آزمایشگاهی شرکت فناوری‌های فضایی انرگیا (Energia) که سازنده ناو‌های سرنشین‌دار سایوز و فدراتسیا هست را نشان داد.
در حال حاضر اولین پرواز بدون سرنشین فدراتسیا برای سال ۲۰۲۲ برنامه‌ریزی شده است و اولین پرواز سرنشین‌دار این سفینه قرار است در سال ۲۰۲۴ انجام شود. از این سفینه هم در پروازهای مداری و هم در سفر به ماه قرار است استفاده شود.


ماهواره‌بر و پرتاب | فناوری‌های نوین |

نظر شما
اخبار مرتبط

طراحی سامانه نجات اضطراری برای ناو کیهانی فدراتسیا

1397/07/28
ولادیمیر سوروکین (Vladimir Sorokin)، مدیر کل دفتر طراحی و تولید موتور و تجهیزات موشکی ایسکرا (Iskra) واقع در ناحیه خیمکی (Khimki) مسکو، طی مصاحبه‌ای به خبرنگاران اطلاع داد که این دفتر در...

پربازدیدکننده ترین خبر

موشک پروتون در پایان راه؟

بر اساس خبرهای رسیده از منابع مختلف موشکی در روسیه٬ این کشور مشغول آخرین بررسی‌ها برای بستن پرونده تولید موشک توانمند پروتون (Proton) است. خبرها نشان می‌دهد تولید موشک پروتون از ماه ژوئن ۲۰۱۸ تعطیل شده و سازمان فضایی روسه روسکاسموس (Roscosmos) در نظر دارد قبل از سال ۲۰۳۰ ساخت آن را بکلی متوقف سازد. ظاهرا دولت روسیه در نظر دارد در کنار تولید موشک قدرتمند جدیدی با توانایی بسیار بالا٬ موشک آنگارا (Angara) را به عنوان جانشین پروتون بکار بگیرد.