1397/09/13

عصر فضا این‌گونه آغاز شد!

این روزها شما می‌توانید به‌راحتی محاسبه کنید که چه مقدار سوخت برای سفر به ماه و بازگشت به زمین لازم است و اگر یک برنامه گوشی هوشمند دارید به‌آسانی آخرین عکس و اطلاعات از کره ماه، مریخ و حتی فراتر از آن نپتون را با یک جستجو در گوگل به دست آورید اما در سال ۱۹۵۷ زمانی که ماشین‌حساب الکترونیکی حتی اختراع...
عصر فضا این‌گونه آغاز شد!

این روزها شما می‌توانید به‌راحتی محاسبه کنید که چه مقدار سوخت برای سفر به ماه و بازگشت به زمین لازم است و اگر یک برنامه گوشی هوشمند دارید به‌آسانی آخرین عکس و اطلاعات از کره ماه، مریخ و حتی فراتر از آن نپتون را با یک جستجو در گوگل به دست آورید اما در سال ۱۹۵۷ زمانی که ماشین‌حساب الکترونیکی حتی اختراع نشده بود دانشمندان فضایی مجبور بودند با یک‌تکه گچ و تخته‌سیاه خیلی از محاسبه‌ها را انجام دهند.
 امروز برای ما بسیار سخت است بپذیریم بسیاری از محاسبات پرتاب ماهواره و یا سفر به فضا با گچ و تخته‌سیاه انجام‌شده است اما این واقعیت دارد.
در دهه ۱۹۵۰ و حتی تا نخستین سال‌های دهه ۱۹۶۰ ریاضیدان‌هایی که باید محاسبات مربوط به ماهواره‌برها و پرتاب‌ها را انجام می‌دادند از گچ و تخته‌سیاه استفاده می‌کردند.
آن‌هم نه تخته‌سیاه معمولی بلکه تخته‌سیاهی در ابعاد حدود ۳ در ۴ متر چون لازم بود برخی از این محاسبات هم‌زمان دیده شوند و به هم ارتباط داشتند. به همین دلیل از نردبان‌هایی با ارتفاع مختلف هم استفاده می‌کردند.
این عکس‌ها را آیرمن عکاس مجله لایف از دانشمندان فضایی آن زمان گرفته است و نشان می‌دهد عصر فضا چگونه آغاز شد و چطور گچ و تخته‌سیاه به دانشمندان کمک کرد تا راه فضا و به دنبال آن سفر به ماه را ترسیم کنند. 

 

عصر فضا این‌گونه آغاز شد!

عصر فضا این‌گونه آغاز شد!

 

 

 

تاریخ و فرهنگ فضایی جهان | عکس و فیلم و اینفوگرافیک |

نظر شما
اخبار مرتبط

گنادی استرکالف، یکی از مردان افسانه‌ای تاریخ فضانوردی

1397/08/09
۲۶اکتبر سالروز تولد گنادي استرکالف (Gennadi Strekalov)، یکی از مردان افسانه‌ای تاریخ فضانوردی، است. او را می‌توان یکی از قهرمانان به‌یادماندنی فضانوردی دانست که زمان زیادی از عمرش را صرف...

مرکوری؛ ناراحت‌ترین سفینه سرنشین‌دار تاریخ فضانوردی

1397/08/15
سفینه فضایی مرکوری (Mercury) را می‌توان پر عذاب‌ترین ناو سرنشین‌دار در تاریخ فضانوردی نامید. از دل آرزوی تلافی پرتاب اولین ماهواره توسط روس‌ها, این ناو مخروطی شکل ۱۴۰۰ کیلوگرمی با ابعادی...

پربازدیدکننده ترین خبر

موشک پروتون در پایان راه؟

بر اساس خبرهای رسیده از منابع مختلف موشکی در روسیه٬ این کشور مشغول آخرین بررسی‌ها برای بستن پرونده تولید موشک توانمند پروتون (Proton) است. خبرها نشان می‌دهد تولید موشک پروتون از ماه ژوئن ۲۰۱۸ تعطیل شده و سازمان فضایی روسه روسکاسموس (Roscosmos) در نظر دارد قبل از سال ۲۰۳۰ ساخت آن را بکلی متوقف سازد. ظاهرا دولت روسیه در نظر دارد در کنار تولید موشک قدرتمند جدیدی با توانایی بسیار بالا٬ موشک آنگارا (Angara) را به عنوان جانشین پروتون بکار بگیرد.