1397/09/11

هند با ماهواره‌بر بومی ۳۱ ماهواره به فضا فرستاد

هند پس از برنامه‌ریزی‌های فراوان بالاخره موفق شد با ماهواره‌بر بومی ، یک ماهواره برای عکسبرداری از زمین و ۳۰ ماهواره کوچکتر به فضا بفرستد که این ماهواره‌ها به هشت کشور خارجی مختلف نظیر آمریکا، استرالیا، کانادا، کلمبیا، فنلاند، مالزی، اسپانیا و هلند تعلق داشته‌اند. نکته مهم این ماموریت قرار دادن ماهواره‌ها...
هند با ماهواره‌بر بومی ۳۱ ماهواره به فضا فرستاد

هند با ماهواره‌بر بومی خود، یک ماهواره سنجش از دور سنگین و ۳۰ ماهواره کوچک را به فضا فرستاد. این ماهواره‌ها به هشت کشور خارجی مختلف نظیر آمریکا، استرالیا، کانادا، کلمبیا، فنلاند، مالزی، اسپانیا و هلند تعلق داشته‌اند.

ماهواره سنجش از دور ۳۸۰ کیلوگرمی هایسیس (HySIS) که با دوربین‌های خود قابلیت تصویربرداری از سطح زمین با دفت ۴۰ سانتیمتر تا ۲.۵ متر را دارد، توسط سازمان تحقیقاتی فضایی هند یا ISRO تولید شده و طول عمری ۵ ساله دارد. همچنین در این پرتاب ۱ میکروماهواره و ۲۹ نانوماهواره از کشورهای مذکور، هایسیس را همراهی می‌کردند که از این تعداد ۲۳ عدد سهم آمریکا و بقیه کشورها هرکدام یک ماهواره بود. لازم به ذکر است که این ۳۰ ماهواره مجموعا ۲۶۱.۵ کیلوگرم وزن داشتند.

نکته مهم این ماموریت قرار دادن ماهواره‌ها در دو ارتفاع مختلف از سطح زمین بوده و هند با کنترل ماهواره‌بر در مدار زمین، موفق شده این ماهواره‌ها را به ترتیب در ارتفاع لازمه قرار دهد. گفتنی است این ماهواره‌بر ایسرو از سکوی پرتاب سریهاریکوتا واقع در جنوب هند به فضا پرتاب شده است.
جزیره کوچک سریهاریکوتا در صنعت فضایی هند، حکم دماغه کاناورال در ایالت فلوریدای آمریکا را دارد که تاکنون ماهواره‌برهای بسیاری از این جزیره به فضا پرتاب شده‌اند. هزینه‌های پرتاب از این سکو به خاطر نزدیکی به خط استوا به حدی پایین است که حتی رقیبان هند هم قادر به رقابت با چنین هزینه‌ای نیستند.
پیش از این هند برای پرتاب ماهواره‌های خود با وزن بیش از ۲ تن به کشورهای خارجی وابسته بود. حال کی سیوان (Dr K Sivan) رییس سازمان ایسرو درباره پرتاب این ماهواره‌بر و برنامه‌های فضایی آینده این کشور خاطرنشان کرد: «ماهواره‌بر PSLV هند یک ماهواره سنجش از دور (هایسیس) و ۳۰ ماهواره خارجی را در مدار زمین قرار داده است و قرار است ۱۴ آذر سنگین ترین ماهواره کشور هند به وزن ۵ تن نیز راهی آسمان گردد.»
گزارش شده با موفقیت‌آمیز بودن این ماموریت، سازمان تحقیقات فضایی هند موفق شده به رکورد پرتاب ۲۶۹ ماهواره خارجی دست یابد. ماهواره‌بر PSLV هند تاکنون ۵۲ ماهواره هندی و ۲۳۹ ماهواره خارجی متعلق به ۲۸ کشور را به فضا پرتاب کرده است.
هند به دنبال سهم بیشتری از بازار ۳۰۰ میلیارد دلاری صنعت فضایی جهانی بوده است و سعی کرده است خود را به عنوان تامین کننده ارزان خدمات فضایی در جهان معرفی کند.

منبع: دیجیاتو

ماهواره‌بر و پرتاب |

نظر شما
اخبار مرتبط

رقابت فضایی هند و چین در پرتاب‌های ارزان‎قیمت داغ‌تر می‌شود

1397/08/14
سازمان تحقیقات فضایی هند (ISRO) مدتی پیش اعلام کرد که در تلاش برای کاهش هزینه پرتاب ماهواره‌ها به فضا به یک دهم هزینه فعلی می‌باشد. این بیانیه دقیقا بعد از این صادر شد که شرکت علوم و فناوری‌های...

افزایش توان هند در ارسال محموله به فضا

1397/08/27
ماهواره مخابراتی هندی جی ست-29 (GSAT-29) هفته گذشته از پایگاه فضایی ساتیش دهاوان (Satish Dhawan Space Centre) توسط ماهواره‌بر سنگین ​GSLV Mk III به فضا پرتاب شد. این ماهواره پس از ماهواره...

پربازدیدکننده ترین خبر

آسگاردیا با ارسال ۱۰۰۰۰ماهواره به فضا، استفاده از اینترنت را رایگان می‌سازد

آسگاردیا (Asgardia) در سال۲۰۱۶ توسط دانشمند روسیه‌ای-آذربایجانی بنام ایگور اشوربیلی (Igor Ashurbeyli) بنیان‌گذاری شد. آسگاردیا در این چند سال از طریق وب‌سایتی که دارد اقدام عضوگیری کرده و اکنون جمعیتی بالغ‌بر یک‌میلیون نفر دارد، هدف آسگاردیا از عضوگیری به رسمیت شناخته شدن از سوی سازمان ملل متحد است. طبق گفته‌های وزیر دارایی آسگاردیا لئون شپلیسکی (Leon Shpilsky)، آن‌ها قصد دارند در این چند سال در حدود ۱۰۰۰۰ماهواره کوچک که از شبکه‌های ماهواره‌ای و فرستنده‌های نوری استفاده می‌کنند را به‌منظور ایجاد اینترنتی جهانی به فضا ارسال کنند. شپلیسکی افزود: «برای رسیدن به این هدف کارهای بسیاری برای انجام وجود دارد، که ما برای رسیدن به آن طبق برنامه پیش‌بینی‌شده در حوزه سرمایه‌گذاری پیش می‌رویم. ما قصد گسترده ساختن آسگاردیا را داریم و این کار را با بودجه پیش‌بینی‌شده ۱۵میلیارد یورو انجام خواهیم داد، قسمتی از هزینه‌ها توسط حق عضویت اعضا که طبق تائید مجلس آسگاردیا برای هر فرد در ماه ۱۰۰یورو است، تأمین می‌شود.»