1397/09/12

سازمان فضایی ژاپن آماده همکاری با ناسا در برنامه ایستگاه مداری نزدیک ماه

دولت ژاپن آماده است تا در برنامه بین‌المللی برای ایجاد ایستگاه تحقیقاتی در مدار ماه با آمریکا همکاری کند. این تصمیم توسط کمیته اکتشافات فضایی دولت ژاپن گرفته شده است. توکیو علاوه بر مشارکت در برنامه ایستگاه مداری ماه، آماده به‌کارگیری وسیله‌ای است که بتواند برای حمل انسان و بار به سطح قمر زمین از آن...
 سازمان فضایی ژاپن آماده همکاری با ناسا در برنامه ایستگاه مداری نزدیک ماه

دولت ژاپن آماده است تا در برنامه بین‌المللی برای ایجاد ایستگاه تحقیقاتی در مدار ماه با آمریکا همکاری کند. این تصمیم توسط کمیته اکتشافات فضایی دولت ژاپن گرفته شده است.
توکیو علاوه بر مشارکت در برنامه ایستگاه مداری ماه، آماده به‌کارگیری وسیله‌ای است که بتواند برای حمل انسان و بار به سطح قمر زمین از آن بهره گرفت و دولت ژاپن در نظر دارد  طی سال‌های دهه ۲۰۲۰ در زمینه فعالیت‌های سرنشین‌دار در سطح ماه با آمریکا همراه و شریک شود.
البته ظاهرا توکیو نمی‌خواهد میزان بودجه تخصیص یافته خود را برای طرح‌های فضایی افزایش دهد. این کشور در حال حاضر حدود ۴۰میلیارد ین(حدود ۳۵۲میلیون دلار) برای استفاده از ایستگاه فضایی بین‌المللی صرف می‌کند. هزینه برنامه تحقیقات در ماه، آنطور که توسط کمیته دولتی پیش‌بینی شده، نباید از نظر کیفی از این میزان تجاوز کند.
گرچه نخستین شهروند ژاپن در سال ۱۹۹۰ به عنوان یک گردشگر با ناو سایوز (Soyuz) به مجتمع مداری میر (Mir) سفر کرد اما از سال ۱۹۹۲ و در چارچوب یک همکاری مستمر تاکنون ۱۱ تبعه این کشور به عنوان متخصص و فضانوردان حرفه‌ای یا با کیهان‌پیماهای آمریکایی شاتل و یا به عنوان یکی از شرکای اصلی آمریکا در برنامه ایستگاه فضایی بین‌المللی با سفینه‌های سایوز به مدار زمین سفر کرده‌اند.
آزمایشگاه فضایی کیبو (Kibo laboratory module) که توسط سازمان پژوهش‌های هوافضای ژاپن طراحی و ساخته شد و در سال ۲۰۰۸  به فضا پرتاب و به ایستگاه فضایی بین‌المللی متصل گردید، یکی از بزرگترین قطعات طراحی شده برای ایستگاه فضایی بین‌المللی به‌شمار می‌رود.

فضانوردی و سرنشین‌دار | دیپلماسی فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

مدیر سابق ناسا طرح ایستگاه فضایی در مدار ماه را احمقانه خواند

1397/08/29
در هفته‌های اخیر، مقامات ناسا سعی کرده‌اند به‌طور فعال طرح دروازه‌ای به‌سوی ماه را مطرح کنند. در این برنامه ایجاد یک ایستگاه فضایی در مداری بین زمین و ماه پیشنهادشده که بیشتر به ماه نزدیک...

روسیه فرود آمریکایی‌ها روی ماه را راستی آزمایی می‌کند

1397/09/05
دیمیتری راگوزین (Dmitry Rogozin) رئیس سازمان فضایی روسیه با اشاره به پروژه سازمان متبوعش برای سفر به ماه گفت : «مأموریتی تعریف کرده‌ایم تا حضور فضانوردان آمریکایی در ماه ،در جریان پروژه...

پربازدیدکننده ترین خبر

آسگاردیا با ارسال ۱۰۰۰۰ماهواره به فضا، استفاده از اینترنت را رایگان می‌سازد

آسگاردیا (Asgardia) در سال۲۰۱۶ توسط دانشمند روسیه‌ای-آذربایجانی بنام ایگور اشوربیلی (Igor Ashurbeyli) بنیان‌گذاری شد. آسگاردیا در این چند سال از طریق وب‌سایتی که دارد اقدام عضوگیری کرده و اکنون جمعیتی بالغ‌بر یک‌میلیون نفر دارد، هدف آسگاردیا از عضوگیری به رسمیت شناخته شدن از سوی سازمان ملل متحد است. طبق گفته‌های وزیر دارایی آسگاردیا لئون شپلیسکی (Leon Shpilsky)، آن‌ها قصد دارند در این چند سال در حدود ۱۰۰۰۰ماهواره کوچک که از شبکه‌های ماهواره‌ای و فرستنده‌های نوری استفاده می‌کنند را به‌منظور ایجاد اینترنتی جهانی به فضا ارسال کنند. شپلیسکی افزود: «برای رسیدن به این هدف کارهای بسیاری برای انجام وجود دارد، که ما برای رسیدن به آن طبق برنامه پیش‌بینی‌شده در حوزه سرمایه‌گذاری پیش می‌رویم. ما قصد گسترده ساختن آسگاردیا را داریم و این کار را با بودجه پیش‌بینی‌شده ۱۵میلیارد یورو انجام خواهیم داد، قسمتی از هزینه‌ها توسط حق عضویت اعضا که طبق تائید مجلس آسگاردیا برای هر فرد در ماه ۱۰۰یورو است، تأمین می‌شود.»