1397/10/27

نقد و بررسی فصل اول سریال The First ؛ قهرمان‌بازی در فضا

سریال The First ، سریالی فضا محور از شبکه Hulu است که نگاهی دانشمندانه به موضوعی همیشه جذاب می‌اندازد.اگر به دنبال درامی هیجان‌انگیز در رابطه با اولین مأموریت به مریخ هستید، The First برای شما مناسب نیست؛ اما اگر به دنبال سریالی در مورد قهرمانی زخم‌خورده که سعی می‌کند عجیب‌وغریب رفتار کند، هستید، این...
نقد و بررسی فصل اول سریال The First ؛ قهرمان‌بازی در فضا

سریال The First، سریالی فضا محور از شبکه Hulu است که نگاهی دانشمندانه به موضوعی همیشه جذاب می‌اندازد. اما آیا این نگاه به‌اندازه کافی تأثیرگذار است؟
صحبت درباره سریال The First بدون اینکه با تناقض‌های بزرگی همراه شود، بسیار سخت است. این سریال نمونه بارزی از یک پروژه طاقت‌فرساست که با امیدی واهی پخش می‌شود. حتی بینندگان این سریال نیز با یکدیگر در تناقض هستند و به دو دسته کلی تقسیم می‌شوند: آن‌هایی که عاشق این سریال شده‌اند و دسته دیگر که از این سریال تنفر خاصی دارند.
اگر به دنبال درامی هیجان‌انگیز در رابطه با اولین مأموریت به مریخ هستید، The First برای شما مناسب نیست؛ اما اگر به دنبال سریالی در مورد قهرمانی زخم‌خورده که سعی می‌کند عجیب‌وغریب رفتار کند، هستید، این سریال شاید کمی شما را به مقصودتان برساند. شان پن در رزومه خود آثار درخشانی و جوایزی همچون اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد، آن‌هم نه یک بار بلکه دو بار را دارد. اما این بار نتوانسته موفقیت خود را تکرار کند.

داستان این سریال از جایی آغاز می‌شود که گروهی از دانشمندان در آینده‌ای نه‌چندان دور راهی مریخ می‌شوند. هدف این سفر را هم احتمالاً خودتان حدس زده‌اید: بررسی امکان وجود حیات در مریخ. در مریخ دانشمندان با دو عقیده متفاوت روبرو می‌شوند. عده‌ای معتقدند که مریخ برای اسکان اهالی زمین بسیار مناسب است و عده‌ای دیگر بر این باورند که با تغییرات گسترده، مریخ می‌تواند محلی برای زندگی انسان‌ها باشد. خط اصلی داستان از رقابت این دو گروه تشکیل‌شده و اتفاقات مختلف در طول داستان، آن را دستخوش تغییر می‌کنند.

بیشتر بار داستانی را فردی به نام تام هگرتون با بازی‌شان پن حمل می‌کند که تمام سعی کارگردان به کار گرفته‌شده تا مرد غمگین و عجیب‌وغریب دیگری باشد که نجات‌دهنده افراد است. بینندگان دیگر با این قبیل کاراکترها خو گرفته‌اند و اگر داستان چیزی برای گفتن نداشته باشد، آن‌ها محصول نهایی را پروژ‌ه‌ای کسل‌کننده می‌دانند.
تام هگرتی فرمانده پیشین مأموریتی است و به دلایلی نامعلوم کنار گذاشته شده. در ده دقیقه ابتدایی سریال ما شاهد بلند شدن فضاپیما و بروز وضعیتی اورژانسی هستیم. در ادامه با خشم، غم و اندوه و سردرگمی دست‌وپنجه نرم می‌کنیم که همان مزه همیشگی دیگر سریال‌های این ژانر را یادآوری می‌کند.

نقد و بررسی فصل اول سریال The First ؛ قهرمان‌بازی در فضا
تفاوت اصلی این سریال در آنجاست که مشکلات شخصیت اصلی هم روی زمین و هم در فضا ظاهر می‌شوند و راه فراری از آن‌ها وجود ندارد. این فرمول توسط کارگردانی استفاده‌شده که سابقه ساخت سریالی همچون «House of Cards» را در کارنامه دارد. بو ویلیمون در به تصویر کشیدن مشکلات شخصی فردی صاحب قدرت، تبحر دارد. تنها مشکلی که چنین فرمولی را آسیب‌پذیر می‌کند، تکراری شدن است. باوجود تلاش عوامل این سریال، محصول نهایی بعد از مدتی جذابیت خود را از دست می‌دهد.
فضا را بنگر
سریال The First از هر فیلم یا سریالی که توانسته، یک المان گرفته و آن‌ها را به‌طوری منسجم در چند قسمت به مخاطب ارائه می‌دهد. اولین فیلمی که این سریال من را به یاد آن انداخت، «The Martian» بود. بیشتر نماهای این سریال از دل این فیلم بیرون آمده‌اند. اما تعجب می‌کنید اگر بگویم که در طول تماشای این سریال، با عنصرهایی روبرو می‌شوید که آشنا به نظر می‌رسند و در اصل در سریال «The Leftovers» با آن‌ها اولین بار ملاقات کرده‌اید. این الهام گیری از عناوین دیگر به‌خودی‌خود آن‌قدرها هم بد نیست، اما وقتی تبدیل به یک کپی ناقص و آهمند شود، مخاطب را منزجر می‌کند.
هرچند که این سریال از تکراری بودن رنج می‌برد، اما خلاقیت‌های منحصربه‌فردی نیز در آن دیده می‌شوند. در قسمتی که به تام هگرتی و مشکلات شخصی وی پرداخته می‌شود، شاهد پیچش‌ها و داستان‌گویی خاصی هستیم که در دنیای کنونی سریال‌ها کم‌نظیر است. شاید اگر بر روی زاویه دید مخاطب و عمق شخصیت‌پردازی بیشتر کار می‌شد، می‌توانستیم سکانس‌هایی تکان‌دهنده‌تر ببینیم.
در دیگر قسمت‌ها «تام» یا در حال تماشای ستارگان است و یا در تفکری ظاهراً عمیق فرورفته. این صحنه‌ها به‌قدری مصنوعی و بی‌تأثیر است که مخاطب فقط به دید بیشتر کردن مدت‌زمان سریال به آن‌ها نگاه می‌کند. وقت آن رسیده که از قهرمانان زخم‌خورده دست‌برداریم و روی کانسپت‌های دیگر کارکنیم تا شاید تنوعی حاصل شود.

دنیای عجیب بیرون
فیلم‌برداری چنین سریالی پتانسیل زیادی برای به خرج دادن خلاقیت بیشتر دارد اما از این فرصت به‌قدر کافی استفاده‌نشده. نماهای خلاقانه در این فیلم وجود دارند اما تعدادشان انگشت‌شمار است. مشکل بیشتر قاب‌بندی‌ها در سریال The First عدم توجه به جزئیات است.
نماهایی که از فضانوردان گرفته‌شده ازنظر بصری خوب و تأثیرگذار هستند اما چهره بازیگران به‌هیچ‌وجه حس تعلیقی که در چنین موقعیت‌هایی نیاز است را القا نمی‌کنند و چنین به نظر می‌رسد که همه آن‌ها در حال نگاه کردن به لامپ مهتابی جلوی خود هستند.

در بیشتر مواقع یکی از عوامل سریال نقصی دارد و سکانس‌هایی معیوب به وجود آمده. وقتی فیلم‌برداری خوب صورت گرفته، بازیگران مشکلاتی دارند و وقتی بازیگران ازجمله شان پن تأثیرگذار بازی می‌کنند، یا فیلم‌برداری مشکل دارد یا موسیقی به‌درستی و در زمان معین خود همراهی نمی‌کند. کمتر پیش می‌آید که همه این عوامل باهم، همراه باشند؛ اما زمانی که همراهی آن‌ها صورت می‌گیرد، مو به تن مخاطب سیخ می‌شود.

نقد و بررسی فصل اول سریال The First ؛ قهرمان‌بازی در فضا

سریال The First درام دیگری است که شاید مخاطبان زیادی هم داشته باشد، اما ازنظر فنی مشکلات متعددی در بخش‌های مختلف خود دارد که به‌راحتی نمی‌توان از آن‌ها چشم‌پوشی کرد؛ چراکه بسیاری از آن‌ها در ریشه اثر قرار دارند. استیل درام این سریال تکراری‌تر از آن شده که بتوان امید به مشاهده خلاقیت‌هایی در آن داشت، اما اتمسفر فضا محور این سریال پتانسیل زیادی دارد که بیشتر آن‌ها پرداخته نشده است. اگر به دنبال سریالی با قسمت‌های کم هستید تا مدتی خود را با آن سرگرم کنید، سریال The First انتخاب بدی نیست اما انتظارات خود از این سریال را بالا نبرید.

منبع: دیجیاتو

عکس و فیلم و اینفوگرافیک |

نظر شما
اخبار مرتبط

اپیزود نخست سریال اورجین را در یوتیوب تماشا کنید

1397/08/10
گروهی از مهاجران در سفینه‌ای که در مدار سیاره‌ای ناشناخته است گرفتار شده‌اند.مسافران برای ادامه حیات باید با یکدیگر همکاری کنند، در این میان آن‌ها متوجه می‌شوند موجودی ناشناخته در میانشان...

پربازدیدکننده ترین خبر

جزئیات جدیدی از پروژه اینترنت ماهواره‌ای شرکت اسپیس ایکس اعلام شد

جدیدا اطلاعات بیشتری از منظومه استارلینک (Starlink) شامل جزئیات طراحی ماهواره‌ها و تفکر قرارگرفته پشت تعیین تعداد نهایی ماهواره‌های منظومه منتشر شده است. بیشینه تعداد ماهواره‌های منظومه استارلینک، 12000 عدد خواهد بود؛ تقریبا 6 برابر کل تعداد ماهواره‌های فعال در مدار. اولین سری از ماهواره‌های این منظومه در یک دسته 60 عددی به زودی به فضا ارسال خواهند شد و ایلن ماسک (Elon Musk)، مدیر و بنیانگذار اسپیس ایکس می‌گوید هنگامی تعداد ماهواره‌های استارلینک در مدار به 1000 عدد برسد، این پروژه از لحاظ اقتصادی به ثبات خواهد رسید. بعد از انجام 7 پرتاب اول و با قرار دادن 400 ماهواره از منظومه در مدار، بعضی از مناطق تحت پوشش پیوسته اینترنتی قرار خواهند گرفت. مارک جانکوزا (Mark Juncosa) معاون بخش مهندسی وسایل نقلیه اسپیس ایکس می‌گوید پس از انجام 12 پرتاب کل آمریکا، پس از 24 پرتاب اکثر جمعیت جهان و پس از 30 پرتاب کل سیاره زمین تحت پوشش منظومه استارلینک قرار خواهد گرفت. به گفته ماسک با هر پرتاب تقریبا 1 ترابیت به ظرفیت قابل استفاده منظومه اضافه می‌شود. این در حالی است که مجموع ظرفیت قابل استفاده منظومه‌های تله‌ست (Telesat) و وان‌وب به ترتیب 8 و 6 ترابیت خواهد بود.