1397/09/11

نقش عنکبوت در تحقیقات فضایی

یکی از آزمایش‌هایی که در آزمایشگاه مداری اسکای لب (Sky lab) و ایستگاه فضایی بین‌المللی انجام شد، مطالعه بر روی چگونگی تنیدن تار توسط عنکبوت بود. انجام این آزمایش اولین بار توسط یک دانش‌آموز دبیرستانی به نام جودیت مایلز (Judith Miles) در سال ۱۹۷۲ به ناسا پیشنهاد شد. او پیشنهاد داد عنکبوتی به فضا فرستاده...
نقش عنکبوت در تحقیقات فضایی
یکی از آزمایش‌هایی که در آزمایشگاه مداری اسکای لب (Sky lab) و ایستگاه فضایی بین‌المللی انجام شد، مطالعه بر روی چگونگی تنیدن تار توسط عنکبوت است. انجام این آزمایش اولین بار توسط یک دانش‌آموز دبیرستانی به نام جودیت مایلز (Judith Miles) در سال۱۹۷۲ به ناسا پیشنهاد شد.
جودیت مایلز دانش‌آموز دبیرستانی در شهر لکسینگتون ایالت ماساچوست، پس از خواندن یک مقاله در مجله نشنال جئوگرافی (National Geographic) پیرامون رفتارعنکبوت که در آن گفته‌شده بود عنکبوت برای تعیین ضخامت تار از وزن خود استفاده می‌کند، پیشنهاد داد عنکبوتی به فضا فرستاده شود تا عکس‌العمل او در برابر بی‌وزنی موردمطالعه قرار گیرد.
کارشناسان سازمان فضایی آمریکا ،ناسا، از این پیشنهاد به‌عنوان یک پروژه مطالعاتی دانش‌آموزی استقبال کردند تا چگونگی تأثیر بی‌وزنی را بر روی تشکیل تارهای عنکبوت همچنین بعضی موارد دیگر را موردبررسی قرار دهند.
آن‌ها دو عنکبوت ماده از نژاد آرانوس دیادیماتوس (Araneus diadematus) را انتخاب کردند و نام‌های آنیتا و آرابلا را بر روی آن‌ها گذاشتند. این دو عنکبوت در محفظه ویژه‌ای به ایستگاه فضایی اسکای لب فرستاده شدند. هدف علمی این آزمایش بررسی‌های مختلفی ازجمله تحقیق در مورد مکانیسم ساعت بیولوژیک بود. ازآنجاکه عنکبوت‌ها می‌توانند مدت طولانی بدون آب و غذا زندگی کنند مدل حیوانی خوبی برای این آزمایش هم بشمار می‌رفتند.
سه روز قبل از پرتاب هر عنکبوت در یک اتاقک مخصوص قرار گرفتند. در اسکای لب آزمایش زیر نظر اوون گاریوت (Owen Garriott) فضانورد محقق ایستگاه فضایی صورت گرفت و حرکات آن‌ها توسط یک دوربین فیلم‌برداری می‌شد. به نظر می‌رسد که آرابلا کاملاً به محیط بی‌وزن خو گرفته همچنین فشارهای ناشی از پرتاب بر توانایی عنکبوت جهت تنیدن تار تأثیر منفی نمی‌گذارد البته ساختار فیزیکی تارها تنیدن شده در فضا به‌طور قابل‌توجهی ازآنچه بر روی زمین می‌ساختند تفاوت داشت. درمجموع نازک‌تر بود و درعین‌حال تغییر ضخامت داشت به‌طوری‌که در بعضی از نقاط نازک‌تر و در برخی دیگر ضخیم‌تر بود درصورتی‌که تارعنکبوت بر روی زمین، یکنواخت است.
آزمایش جودیت مایلز موردتوجه زیاد کارشناسان ناسا و مطبوعات جهان قرار گرفت و نشان داد علاقه شدید به آزمایش‌های فضایی بر روی موجودات زنده وجود دارد.
آزمایش بر روی رفتارعنکبوت بعدها در جریان سفرهای مداری کیهان پیمای شاتل همچنین در ایستگاه فضایی بین‌المللی ادامه یافت زیرا به‌طورکلی دانشمندان معتقدند تارعنکبوت یک فیبر سبک اما درعین‌حال با توانایی کشش زیاد است و می‌تواند بدون پاره شدن تا ۴۰درصد طول خود کشیده شود.

فضانوردی و سرنشین‌دار | تاریخ و فرهنگ فضایی جهان |

نظر شما
اخبار مرتبط

داستان غم‌انگیز نخستین فضانورد دنیا

1397/08/19
برگ جدید روسیه برای ضربه به آمریکا فرستادن یک موجود زنده به فضا بود. نتیجه مدت‌ها تحقیق و پژوهش در سازمان فضایی فدرال شوروی، انتخاب سگی ماده و بدون صاحب به نام لایکا برای انجام این مأموریت...

خنده‌ای از ته دل پس از یک پرواز فضایی!

1397/09/03
هام در سال۱۹۵۷ در کامرون به دنیا آمد و توسط دامپزشکان شکار و به باغ‌وحشی در میامی ایالت فلوریدا در آمریکا فرستاده شد. او یکی از ۴۰شامپانزه‌ای بود که توسط نیروی هوایی برای فضانوردی آموزش‌دیده...

پربازدیدکننده ترین خبر

آسگاردیا با ارسال ۱۰۰۰۰ماهواره به فضا، استفاده از اینترنت را رایگان می‌سازد

آسگاردیا (Asgardia) در سال۲۰۱۶ توسط دانشمند روسیه‌ای-آذربایجانی بنام ایگور اشوربیلی (Igor Ashurbeyli) بنیان‌گذاری شد. آسگاردیا در این چند سال از طریق وب‌سایتی که دارد اقدام عضوگیری کرده و اکنون جمعیتی بالغ‌بر یک‌میلیون نفر دارد، هدف آسگاردیا از عضوگیری به رسمیت شناخته شدن از سوی سازمان ملل متحد است. طبق گفته‌های وزیر دارایی آسگاردیا لئون شپلیسکی (Leon Shpilsky)، آن‌ها قصد دارند در این چند سال در حدود ۱۰۰۰۰ماهواره کوچک که از شبکه‌های ماهواره‌ای و فرستنده‌های نوری استفاده می‌کنند را به‌منظور ایجاد اینترنتی جهانی به فضا ارسال کنند. شپلیسکی افزود: «برای رسیدن به این هدف کارهای بسیاری برای انجام وجود دارد، که ما برای رسیدن به آن طبق برنامه پیش‌بینی‌شده در حوزه سرمایه‌گذاری پیش می‌رویم. ما قصد گسترده ساختن آسگاردیا را داریم و این کار را با بودجه پیش‌بینی‌شده ۱۵میلیارد یورو انجام خواهیم داد، قسمتی از هزینه‌ها توسط حق عضویت اعضا که طبق تائید مجلس آسگاردیا برای هر فرد در ماه ۱۰۰یورو است، تأمین می‌شود.»