1397/09/08

رکوردداران بیشترین تعداد پروازهای فضایی چه کسانی هستند؟

جری راس (Jerry Lynn Ross) و فرانک چانگ دیاز (Franklin Chang Díaz)، کیهان‌نوردان آمریکایی صاحب بیشترین تعداد پروازهای فضایی هستند. هر دو آنها تاکنون ۷ بار به فضا سفرکرده‌اند. جری راس که در۲۰ ژانویه ۱۹۴۸‏ در کراون پونیت در ایالت ایندیانا به دنیا آمد در سال ‏۱۹۸۰‏ به‌عنوان متخصص مأموریت به جرگه کیهان‌نوردان...
رکوردداران بیشترین تعداد پروازهای فضایی چه کسانی هستند؟

جری راس (Jerry Lynn Ross)  و فرانک چانگ دیاز (Franklin Chang Díaz)، کیهان‌نوردان آمریکایی صاحب بیشترین تعداد پروازهای فضایی هستند. هر دو آنها تاکنون ۷ بار به فضا سفرکرده‌اند.
جری راس که در۲۰ ژانویه ۱۹۴۸‏ در کراون پونیت در ایالت ایندیانا به دنیا آمد در سال ‏۱۹۸۰‏ به‌عنوان متخصص مأموریت به جرگه کیهان‌نوردان ناسا- سازمان فضایی آمریکا پیوست. نخستین پرواز فضایی را در ۲۷ نوامبر ۱۹۸۵ به مدت ۶ روز و ۲۱ ساعت و ۴ ‏دقیقه با کیهان پیمای آتلانتیس انجام داد و نام خود را به‌عنوان صد و نود و چهارمین فضانورد جهان، صد و ‏شانزدهمین فضانورد آمریکا در تاریخ فضانوردی به ثبت رساند.

رکوردداران بیشترین تعداد پروازهای فضایی چه کسانی هستند؟

سفرهای بعدی او به مدار زمین عبارت بود از:‏
پرواز شماره ۲۷ شاتل فضایی‏ در ‏۲ دسامبر ۱۹۸۸ به مدت ۴ روز و ۹ ساعت و  ۵ دقیقه‏
پرواز شماره ۳۷ شاتل فضایی‏ در ‏۵ آوریل ۱۹۹۱ به مدت ۵ روز و ۲۳ ساعت و ۳۲ ‏دقیقه
پرواز شماره ۵۵ شاتل فضایی ‏در ‏۲۶ آوریل ۱۹۹۳ به مدت ۹ روز و ۲۳ ساعت و ۴۰ ‏دقیقه
پرواز شماره ۷۴ شاتل فضایی ‏در ‏۱۲ نوامبر ۱۹۹۵ به مدت ۸ روز و ۴ ساعت و ۳۱ ‏دقیقه
پرواز شماره ۸۸ شاتل فضایی ‏در ۴ دسامبر ۱۹۹۸ به مدت ۱۱ روز و ۱۹ ساعت و ۱۸ ‏دقیقه
پرواز شماره ۱۱۰ شاتل فضایی‏ در ۴ آوریل ۲۰۰۲ به مدت ۱۰ روز و ۱۹ ساعت و ۴۲ ‏دقیقه.
جری رأس جمعاً ‏۸۴ روز و ۵۲ دقیقه‏ از زندگی خود را در فضا گذرانده و طی این ۷ مأموریت ۹ بار به مدت ۵۸ ساعت و ۳۲ دقیقه‏ در فضا راهپیمایی کرده است.
وی در سال ۲۰۱۲ از فضانوردی کناره گرفت اما همچنان در سازمان فضایی آمریکا ناسا فعالیت دارد.
فرانکلین چانگ دیاز نیز با شرکت در ۷ پرواز و به دست  آوردن رکوردی به مدت ۶۶ روز و ۱۸ ساعت و ۱۶ دقیقه ‏اقامت در فضا نام خود را ازنظر تعداد پروازهای فضایی هم‌ردیف جری رأس قرارداد. چانگ دیاز صد و نود و هفتمین فضانورد جهان، صد و هجدهمین ‏فضانورد آمریکا است.
مأموریت‌های فضایی او عبارت‌اند از:
پرواز شماره ۶۱-سی شاتل فضایی‏ در ‏۱۲ ژانویه ۱۹۸۶ به مدت ۶ روز و ۲ ساعت و۳ دقیقه‏
پرواز شماره ۳۴ شاتل فضایی‏ در ‏۱۸ اکتبر ۱۹۸۹ به مدت ۴ روز و ۲۳ ساعت و ۳۹ ‏دقیقه
پرواز شماره ۴۶ شاتل فضایی‏ در ‏۳۱ ژوئیه ۱۹۹۲ به مدت ۷ روز و ۲۳ ساعت و ۱۵ ‏دقیقه
پرواز شماره ۶۰ شاتل فضایی‏ در ‏۳ فوریه ۱۹۹۴ به مدت ۸ روز و ۷ ساعت و ۹ ‏دقیقه
پرواز شماره ۷۵ شاتل فضایی ‏در ‏۲۲ فوریه ۱۹۹۶ به مدت ۱۵ روز و ۱۷ ساعت و ۴۰ ‏دقیقه
پرواز شماره ۹۱ شاتل فضایی‏ در ۲ ژوئن ۱۹۹۸ به مدت ۹ روز و ۱۹ ساعت و ۵۴ ‏دقیقه.
پرواز شماره ۱۱۱ شاتل فضایی‏ در ۵ ژوئن ۲۰۰۲ به مدت ۱۳ روز و ۲۰ ساعت و ۳۵ ‏دقیقه
فرانکلین چانگ دیاز در جریان آخرین سفر فضایی خود در سال ۲۰۰۲ برای نصب و تعمیر سامانه‌های ایستگاه فضایی بین‌المللی سه بار در فضا راهپیمایی کرد و مدت ۱۹ ساعت و ۳۰ دقیقه در بیرون ایستگاه و فضای آزاد کیهانی فعالیت داشت. وی در سال ۲۰۰۵ از ادامه فعالیت در ناسا به‌عنوان فضانورد کناره‌گیری کرد و در یک شرکت خصوصی مرتبط با فناوری‌های فضایی مشغول به کار شد.

منبع: خبرآنلاین

فضانوردی و سرنشین‌دار |

نظر شما
اخبار مرتبط

هیس! فضانوردان آزمایش می‌شوند

1397/08/14
یکی از دشوارترین آزمایش و تمرین‌های فضانوردان زندگی در اتاقک‌های انزوا است. در این اتاقک میزان تحمل فضانورد در شرایط سکوت و تنهایی سنجیده می‌شود. این اتاقک‌ها که کاملاً کیپ هستند و راهی...

داستان غم‌انگیز نخستین فضانورد دنیا

1397/08/19
برگ جدید روسیه برای ضربه به آمریکا فرستادن یک موجود زنده به فضا بود. نتیجه مدت‌ها تحقیق و پژوهش در سازمان فضایی فدرال شوروی، انتخاب سگی ماده و بدون صاحب به نام لایکا برای انجام این مأموریت...

فضانوردان سایوز ام اس۱۱ برای سفر آماده می‌شوند

1397/08/23
یکی از آزمون‌های سه فضانورد سایوز ام.اس-۱۱ (Soyuz MS-11) برگزار شد. اولگ کانوننکو (Oleg Kononenko) از سازمان فضایی روسیه، دیوید سن ژاک (David Saint-Jacques) از سازمان فضایی کانادا و آنه...

پربازدیدکننده ترین خبر

آسگاردیا با ارسال ۱۰۰۰۰ماهواره به فضا، استفاده از اینترنت را رایگان می‌سازد

آسگاردیا (Asgardia) در سال۲۰۱۶ توسط دانشمند روسیه‌ای-آذربایجانی بنام ایگور اشوربیلی (Igor Ashurbeyli) بنیان‌گذاری شد. آسگاردیا در این چند سال از طریق وب‌سایتی که دارد اقدام عضوگیری کرده و اکنون جمعیتی بالغ‌بر یک‌میلیون نفر دارد، هدف آسگاردیا از عضوگیری به رسمیت شناخته شدن از سوی سازمان ملل متحد است. طبق گفته‌های وزیر دارایی آسگاردیا لئون شپلیسکی (Leon Shpilsky)، آن‌ها قصد دارند در این چند سال در حدود ۱۰۰۰۰ماهواره کوچک که از شبکه‌های ماهواره‌ای و فرستنده‌های نوری استفاده می‌کنند را به‌منظور ایجاد اینترنتی جهانی به فضا ارسال کنند. شپلیسکی افزود: «برای رسیدن به این هدف کارهای بسیاری برای انجام وجود دارد، که ما برای رسیدن به آن طبق برنامه پیش‌بینی‌شده در حوزه سرمایه‌گذاری پیش می‌رویم. ما قصد گسترده ساختن آسگاردیا را داریم و این کار را با بودجه پیش‌بینی‌شده ۱۵میلیارد یورو انجام خواهیم داد، قسمتی از هزینه‌ها توسط حق عضویت اعضا که طبق تائید مجلس آسگاردیا برای هر فرد در ماه ۱۰۰یورو است، تأمین می‌شود.»