1397/09/12

ایستگاه فضایی بین المللی موقتاً بزرگتر می‌شود

ایستگاه فضایی بین‌المللی به‌طورکلی بزرگ است اما اکنون ساکنین آن موفق شده‌اند با کمک بازوی رباتیک پیشرفته، یک سفینه‌ی باری به نام سیگنوس (Cygnus) را به آن اضافه کنند. این فضاپیما که ۲۶ آبان ماه با ماهواره‌بر آنتریاس (Antares) به آسمان فرستاده‌شده بود، قرار است چندین ماه کنار ایستگاه فضایی بین‌المللی مستقرشده...
ایستگاه فضایی بین المللی موقتاً بزرگتر می‌شود

ایستگاه فضایی بین‌المللی به‌طورکلی بزرگ است اما اکنون ساکنین آن موفق شده‌اند با کمک بازوی رباتیک پیشرفته، یک سفینه‌ی باری به نام سیگنوس (Cygnus) را به آن اضافه کنند. این فضاپیما که ۲۶ آبان ماه با ماهواره‌بر آنتارس (Antares) به آسمان فرستاده‌شده بود، قرار است چندین ماه کنار ایستگاه فضایی بین‌المللی مستقرشده و اندازه‌ آن را قدری بزرگ‌تر از قبل کند.

به‌طور مرتب برای ایستگاه فضایی، محموله‌های باری از راه می‌رسد تا کالاهای حیاتی ساکنین آن نظیر غذا، آب و اکسیژن را فراهم آورد. طی این مأموریت‌ها اصولاً ابزارآلات موردنیاز و آزمایشی نیز برای فضانوردان ارسال می‌شود اما انتقال تجهیزات و کالاها به‌آسانی خرید از فروشگاه‌ها نیست. به همین خاطر است که معمولاً فضاپیما‌های باری مدتی کنار این ایستگاه مستقر می‌شوند.

ایستگاه فضایی بین المللی موقتاً بزرگتر می‌شود

درمجموع طی هر مأموریت تجهیز کالا، ۳۳۵۶ کیلوگرم جنس به ایستگاه فضایی بین‌المللی انتقال داده می‌شود اما سفینه‌ سیگنوس یک نقش بسیار مهم دیگر نیز طی ماه‌های آینده ایفا خواهد کرد.

پس از انتقال تمامی تجهیزات به این ایستگاه، فضانوردان می‌توانند از فضاپیمای یادشده به‌عنوان یک سطل آشغال بزرگ استفاده کنند. به‌ طور معمول سرویس زباله در فضا وجود ندارد و فضانوردان از هر موقعیت ممکنی برای دور ریختن چیز‌هایی که دیگر استفاده‌‌ای برایشان وجود ندارد، بهره می‌برد.

بدین ترتیب سفینه‌ یادشده با آشغال و زباله‌های فضانوردان پر خواهد شد و پس از اتمام ظرفیت که احتمالاً چند ماه طول می‌کشد، از ایستگاه فضایی بین‌المللی جداشده و این زباله‌ها را به اتمسفر زمین انتقال خواهد داد. در این منطقه، اصطکاک شدید موجب می‌شود که سفینه یادشده آتش بگیرد و تمامی زباله‌های ریخته شده در آن بسوزد.

البته بر اساس گزارش آژانس فضایی ناسا، این سفینه پس از جدا شدن آخرین وظیفه‌ خود را به اتمام خواهد رساند و یک ماهواره‌ مکعبی کوچک را به مدار زمین انتقال خواهد داد.

منبع: دیجیاتو

فضانوردی و سرنشین‌دار |

نظر شما
اخبار مرتبط

بررسی گزینه‌های روی میز برای ادامه کار در ایستگاه فضایی بین‌المللی

1397/08/01
کارشناسان شرکت صنایع موشکی و فضایی انرگیا (Energia) و متخصصان مرکز هدایت پرواز سه طرح را برای ادامه برنامه‌های ایستگاه فضایی بین‌المللی (ISS) در ماه‌های آینده آماده کرده‌اند. یک منبع مطلع...

کپسول فضایی باری ژاپن از ایستگاه فضایی بین المللی جدا شد

1397/08/20
فضانوردان حاضر در ایستگاه کپسول فضایی HTV-7 را به‌وسیله یک بازوی رباتیک از ایستگاه فضایی به سمت زمین فرستادند. سازمان فضایی ژاپن در اواخر سپتامبر یک محموله ۵ تنی شامل مواد غذایی تازه، تجهیزات...

ایستگاه فضایی بین المللی ۲۰ ساله شد

1397/08/30
۲۰ سال قبل یکی از بلندپروازانه ترین پروژه های ساخت و ساز تاریخ بشر با ارسال ماهواره‌بر روسی پرتون به مدار زمین آغاز شد. این وسیله نقلیه رباتیک در تاریخ ۲۰ نوامبر ۱۹۹۸ یک ماژول کنترل به...

پربازدیدکننده ترین خبر

آسگاردیا با ارسال ۱۰۰۰۰ماهواره به فضا، استفاده از اینترنت را رایگان می‌سازد

آسگاردیا (Asgardia) در سال۲۰۱۶ توسط دانشمند روسیه‌ای-آذربایجانی بنام ایگور اشوربیلی (Igor Ashurbeyli) بنیان‌گذاری شد. آسگاردیا در این چند سال از طریق وب‌سایتی که دارد اقدام عضوگیری کرده و اکنون جمعیتی بالغ‌بر یک‌میلیون نفر دارد، هدف آسگاردیا از عضوگیری به رسمیت شناخته شدن از سوی سازمان ملل متحد است. طبق گفته‌های وزیر دارایی آسگاردیا لئون شپلیسکی (Leon Shpilsky)، آن‌ها قصد دارند در این چند سال در حدود ۱۰۰۰۰ماهواره کوچک که از شبکه‌های ماهواره‌ای و فرستنده‌های نوری استفاده می‌کنند را به‌منظور ایجاد اینترنتی جهانی به فضا ارسال کنند. شپلیسکی افزود: «برای رسیدن به این هدف کارهای بسیاری برای انجام وجود دارد، که ما برای رسیدن به آن طبق برنامه پیش‌بینی‌شده در حوزه سرمایه‌گذاری پیش می‌رویم. ما قصد گسترده ساختن آسگاردیا را داریم و این کار را با بودجه پیش‌بینی‌شده ۱۵میلیارد یورو انجام خواهیم داد، قسمتی از هزینه‌ها توسط حق عضویت اعضا که طبق تائید مجلس آسگاردیا برای هر فرد در ماه ۱۰۰یورو است، تأمین می‌شود.»