1397/08/28

بالون‌های استراتوسفری جایگزین ارزان‌قیمت ماهواره‌ها

ارتش آمریکا مشغول آزمایش بالون‌هایی است که به نقطه خاصی از لایه استراتوسفر جو می‌روند و جایگزین ارزان قیمت برای ماهواره به‌حساب می‌آیند. سازمان دارپا (DARPA) آزمایش این بالون‌ها را آغاز کرده است. به گفته محققان این بالون‌ها جایگزین ارزان‌قیمت برای ماهواره به‌حساب می‌آیند. موارد استفاده این بالون‌ها...
بالون‌های استراتوسفری جایگزین ارزان‌قیمت ماهواره‌ها

ارتش آمریکا مشغول آزمایش بالون‌هایی است که به نقطه خاصی از لایه استراتوسفر جو می‌روند و جایگزین ارزان قیمت برای ماهواره به‌حساب می‌آیند.
 سازمان دارپا (DARPA) آزمایش این بالون‌ها را آغاز کرده است. به گفته محققان این بالون‌ها جایگزین ارزان‌قیمت برای ماهواره به‌حساب می‌آیند.
موارد استفاده این بالون‌ها شامل برقراری ارتباط با مناطق دورافتاده یا منطقه حادثه‌دیده و انجام مأموریت‌های نظارتی است. این ابزار باانرژی خورشیدی کار می‌کند و با کمک حسگرهای مختلف می‌تواند موقعیت خود را بیابد و تغییرات در باد را پیش‌بینی کند. 
این ابزار نظامی می‌تواند حداکثر در ارتفاع ۲۰ هزار متری زمین قرار گیرد. این در حالی است که بالون‌های مشابه می‌توانند تا ارتفاع ۲۷ هزار متری بالا روند.
در حال حاضر بالون‌هایی که به استراتوسفر ارسال می‌شوند فقط چند روز می‌توانند در یک نقطه بمانند زیرا باد در جهت‌های غیرمنتظره‌ای می‌وزد. در همین راستا دارپا مشغول آزمایش حسگرهای  باد است. این بدان معناست که با پیش‌بینی بادها می‌توان موقعیت بالون را در زمان موردنیاز تغییر داد. حسگر مذکور  Strat-OAWL نامیده می‌شود.
این بالون‌ها توسط شرکت ریون ائرواستار ( Raven Aerostar) ساخته‌شده‌اند که پیش‌ازاین بالون‌های Loon را برای آلفابت تهیه‌کرده بود.

فناوری‌های نوین | مخابرات ماهواره‌ای | اقتصاد فضایی | راهبرد |

نظر شما
اخبار مرتبط

بالون مخابراتی الگوی موفقی از تعامل مراکز دولتی و خصوصی است

1397/08/07
حسین صمیمی رئیس پژوهشگاه فضایی ایران طی بازدید از بالن مخابراتی اربعین در مرز مهران و دیدار با کارکنان پژوهشگاه فضایی مستقر گفت: «در توسعه این بالن تعامل بسیار خوبی با شرکت‌های دانش‌بنیان...

استفاده از بالون اینترنت برای شرایط بحران تائید شد

1397/08/13
در مانور مدیریت ارتباطات بی‌سیم از طریق بالون که با محوریت بالون مخابراتی و با پیش‌فرض وقوع یک بحران برای زیرساخت‌های منطقه فرضی صورت گرفت، کاربران ویژه قادر شدند از ظرفیت خدمات‌رسانی...

بالون اینترنت در ۳۱ استان نصب می‌شود

1397/08/13
رئیس سازمان فضایی ایران با اشاره به کاربرد بالون مخابراتی برای مدیریت ارتباطات در مواقع بحران، از نصب این بالون در ۳۱ استان کشور خبر داد. مرتضی براری در گفت‌وگویی با اشاره به نصب و استفاده...

پربازدیدکننده ترین خبر

موشک پروتون در پایان راه؟

بر اساس خبرهای رسیده از منابع مختلف موشکی در روسیه٬ این کشور مشغول آخرین بررسی‌ها برای بستن پرونده تولید موشک توانمند پروتون (Proton) است. خبرها نشان می‌دهد تولید موشک پروتون از ماه ژوئن ۲۰۱۸ تعطیل شده و سازمان فضایی روسه روسکاسموس (Roscosmos) در نظر دارد قبل از سال ۲۰۳۰ ساخت آن را بکلی متوقف سازد. ظاهرا دولت روسیه در نظر دارد در کنار تولید موشک قدرتمند جدیدی با توانایی بسیار بالا٬ موشک آنگارا (Angara) را به عنوان جانشین پروتون بکار بگیرد.