1397/08/28

بالون‌های استراتوسفری جایگزین ارزان‌قیمت ماهواره‌ها

ارتش آمریکا مشغول آزمایش بالون‌هایی است که به نقطه خاصی از لایه استراتوسفر جو می‌روند و جایگزین ارزان قیمت برای ماهواره به‌حساب می‌آیند. سازمان دارپا (DARPA) آزمایش این بالون‌ها را آغاز کرده است. به گفته محققان این بالون‌ها جایگزین ارزان‌قیمت برای ماهواره به‌حساب می‌آیند. موارد استفاده این بالون‌ها...
بالون‌های استراتوسفری جایگزین ارزان‌قیمت ماهواره‌ها

ارتش آمریکا مشغول آزمایش بالون‌هایی است که به نقطه خاصی از لایه استراتوسفر جو می‌روند و جایگزین ارزان قیمت برای ماهواره به‌حساب می‌آیند.
 سازمان دارپا (DARPA) آزمایش این بالون‌ها را آغاز کرده است. به گفته محققان این بالون‌ها جایگزین ارزان‌قیمت برای ماهواره به‌حساب می‌آیند.
موارد استفاده این بالون‌ها شامل برقراری ارتباط با مناطق دورافتاده یا منطقه حادثه‌دیده و انجام مأموریت‌های نظارتی است. این ابزار باانرژی خورشیدی کار می‌کند و با کمک حسگرهای مختلف می‌تواند موقعیت خود را بیابد و تغییرات در باد را پیش‌بینی کند. 
این ابزار نظامی می‌تواند حداکثر در ارتفاع ۲۰ هزار متری زمین قرار گیرد. این در حالی است که بالون‌های مشابه می‌توانند تا ارتفاع ۲۷ هزار متری بالا روند.
در حال حاضر بالون‌هایی که به استراتوسفر ارسال می‌شوند فقط چند روز می‌توانند در یک نقطه بمانند زیرا باد در جهت‌های غیرمنتظره‌ای می‌وزد. در همین راستا دارپا مشغول آزمایش حسگرهای  باد است. این بدان معناست که با پیش‌بینی بادها می‌توان موقعیت بالون را در زمان موردنیاز تغییر داد. حسگر مذکور  Strat-OAWL نامیده می‌شود.
این بالون‌ها توسط شرکت ریون ائرواستار ( Raven Aerostar) ساخته‌شده‌اند که پیش‌ازاین بالون‌های Loon را برای آلفابت تهیه‌کرده بود.

فناوری‌های نوین | مخابرات ماهواره‌ای | اقتصاد فضایی | راهبرد |

نظر شما
اخبار مرتبط

بالون مخابراتی الگوی موفقی از تعامل مراکز دولتی و خصوصی است

1397/08/07
حسین صمیمی رئیس پژوهشگاه فضایی ایران طی بازدید از بالن مخابراتی اربعین در مرز مهران و دیدار با کارکنان پژوهشگاه فضایی مستقر گفت: «در توسعه این بالن تعامل بسیار خوبی با شرکت‌های دانش‌بنیان...

استفاده از بالون اینترنت برای شرایط بحران تائید شد

1397/08/13
در مانور مدیریت ارتباطات بی‌سیم از طریق بالون که با محوریت بالون مخابراتی و با پیش‌فرض وقوع یک بحران برای زیرساخت‌های منطقه فرضی صورت گرفت، کاربران ویژه قادر شدند از ظرفیت خدمات‌رسانی...

بالون اینترنت در ۳۱ استان نصب می‌شود

1397/08/13
رئیس سازمان فضایی ایران با اشاره به کاربرد بالون مخابراتی برای مدیریت ارتباطات در مواقع بحران، از نصب این بالون در ۳۱ استان کشور خبر داد. مرتضی براری در گفت‌وگویی با اشاره به نصب و استفاده...

پربازدیدکننده ترین خبر

مرکز ملی فضایی رویایی که تعبیر نشد

عمر کوتاه مرکز ملی فضایی سرانجام پس از فراز و نشیب‌های فراوان با نامه‌ای از سوی رئیس دفتر رئیس جمهور به پایان رسید و کلیه اختیارات این مرکز به جز بخش‌های مرتبط با توسعه فناوری به سازمان فضایی ایران تفویض شد. این تغییر که با عنوان ادغام مرکز ملی فضایی در برخی ستادهای معاونت علمی و تشکیل ستاد توسعه فناوری‌های حوزه فضایی و حمل و نقل پیشرفته در رسانه‌های رسمی بازتاب یافت با توجه به روند عملکرد این نهاد کاملا قابل انتظار بود.