1397/08/26

دومین ماهواره مخابراتی قطر به فضا پرتاب شد

دومین ماهواره مخابراتی قطر با نام اسهیل ۲ از طریق ماهواره‌بر ماهواره‌بر فالکون۹ (Falcon-9) در تأسیسات اسپیس ایکس (spaceX) واقع در مرکز فضایی جان اف کندی در کیپ کاناورال ایالت فلوریدای آمریکا به فضا پرتاب شد. این مرکز محل پرتاب سفینه‌ها و ماهواره‌برهای فضایی سازمان فضایی آمریکا ( NASA) محسوب می شود...
دومین ماهواره مخابراتی قطر به فضا پرتاب شد

دومین ماهواره مخابراتی قطر با نام اسهیل ۲  (Es’hail 2) از طریق ماهواره‌بر ماهواره‌بر فالکون۹ (Falcon-9) در تأسیسات اسپیس ایکس (spaceX) واقع در مرکز فضایی جان اف کندی در کیپ کاناورال ایالت فلوریدای آمریکا به فضا پرتاب شد.

این ماهواره مکمل ماهواره اسهیل۱ است و در ساخت آن جدیدترین فناوری‌های روز به کار رفته است . قرارداد ساخت ماهواره اسهیل ۲ در سال ۲۰۱۴ میلادی با شرکت میتسوبیشی (Mitsubishi) ژاپن به امضا رسید. در مراسم پرتاب این ماهواره خالد العطیه، معاون نخست وزیر و وزیر دفاع قطر، حضور داشت. اسهیل ۲ که ۲۴ ترانسپاندر باند Ku، ۱۱ ترانسپاندر باند Ka و دو ترانسپاندر باندهای S و X دارد، طی عمر ۱۵ ساله خود در مدار GEO فعالیت خواهد کرد. این ماهواره ۵۳۰۰کیلوگرم وزن داشته و بر اساس باس ماهواره‌ای DS-2000 شرکت میتسوبیشی ساخته شده است.

پرتاب این ماهواره ۱۷ماه بعد از آن انجام می‌شود که عربستان ، امارات ، بحرین و مصر با متهم کردن قطر به حمایت از تروریسم تمامی روابط خود با این کشور را قطع کردند و مرزهای زمینی ، دریایی و هوایی را هم به روی قطر بستند.
اسهیل۱ به عنوان نخستین ماهواره قطر از پایگاه فضایی اروپا در شهر 'کورو' واقع در گویان فرانسه در شمال آمریکای جنوبی و به وسیله ماهواره‌بر آریان ۵ (Arian-5) در اوت سال ۲۰۱۳ به فضا پرتاب شد و همزمان با روز ملی این کشور فعالیت خود را آغاز کرد.
شکل گیری ایده پرتاب ماهواره به فضا در واقع ناشی از تلاش قطر برای تضمین طرح های بلندپروازانه جهت دستیابی به استقلال در زمینه ارائه خدمات رسانه‌ای هدفمند بود.
بعد از آزار و اذیت‌های برخی کشورهای عربی به ویژه عربستان نسبت به موضع‌گیری‌های شبکه خبری الجزیره ، دوحه برای کنترل و در اختیار گرفتن پخش ماهواره‌ای شبکه‌های خود، اقدام به تهیه و پرتاب ماهواره‌های مخابراتی کرد.

ماهواره‌بر و پرتاب | مخابرات ماهواره‌ای | راهبرد |

نظر شما
اخبار مرتبط

رکورد جدید در پرتاب فضایی با سومین پرتاب متوالی فالکون ۹

1397/08/05
شرکت فضایی اسپیس‌ایکس (SpaceX) در حال آماده‌سازی برای پرتاب طراحی نهایی فالکون ۹ (Falcon-9) برای سومین بار و تنها چند ماه پس از استفاده مجدد از آن برای تحویل یک ماهواره به مدار زمین است. این...

پربازدیدکننده ترین خبر

احتمال خرابکاری آمریکا در پرتاب‌ ماهواره‌برهای ایران

در حالی که تقریبا یک هفته از انتشار اخبار ضد و نقیض در مورد پرتاب ماهواره دوستی توسط رسانه‌های خارجی و داخلی می‌گذرد و هیچ‌یک از مقامات مربوطه زحمت تایید و یا تکذیب را به خود نداده‌اند؛ روز گذشته محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه، در مصاحبه با شبکه NBC شکست در پرتاب این ماهواره را تایید نمود. وی علاوه بر این یک فرضیه مهم را نیز مطرح کرد: احتمال خرابکاری آمریکا در ایجاد اختلال در این پرتاب. ظریف با اشاره به مقاله‌ای که اخیرا در نیویورک تایمز منتشر شده گفت بررسی دلایل شکست بلافاصله بعد از پرتاب آغاز شده اما اکنون و پس از انتشار مقاله مذکور بررسی‌ها به صورت جزئی‌تر و با شدت بیشتری صورت خواهند گرفت. وی با بیان اینکه هنوز نمی‌توان با اطمینان از این موضوع صحبت کرد، آن را کاملا امکان‌پذیر دانست.