1397/08/26

دومین ماهواره مخابراتی قطر به فضا پرتاب شد

دومین ماهواره مخابراتی قطر با نام اسهیل ۲ از طریق ماهواره‌بر ماهواره‌بر فالکون۹ (Falcon-9) در تأسیسات اسپیس ایکس (spaceX) واقع در مرکز فضایی جان اف کندی در کیپ کاناورال ایالت فلوریدای آمریکا به فضا پرتاب شد. این مرکز محل پرتاب سفینه‌ها و ماهواره‌برهای فضایی سازمان فضایی آمریکا ( NASA) محسوب می شود...
دومین ماهواره مخابراتی قطر به فضا پرتاب شد

دومین ماهواره مخابراتی قطر با نام اسهیل ۲  (Es’hail 2) از طریق ماهواره‌بر ماهواره‌بر فالکون۹ (Falcon-9) در تأسیسات اسپیس ایکس (spaceX) واقع در مرکز فضایی جان اف کندی در کیپ کاناورال ایالت فلوریدای آمریکا به فضا پرتاب شد.

این ماهواره مکمل ماهواره اسهیل۱ است و در ساخت آن جدیدترین فناوری‌های روز به کار رفته است . قرارداد ساخت ماهواره اسهیل ۲ در سال ۲۰۱۴ میلادی با شرکت میتسوبیشی (Mitsubishi) ژاپن به امضا رسید. در مراسم پرتاب این ماهواره خالد العطیه، معاون نخست وزیر و وزیر دفاع قطر، حضور داشت. اسهیل ۲ که ۲۴ ترانسپاندر باند Ku، ۱۱ ترانسپاندر باند Ka و دو ترانسپاندر باندهای S و X دارد، طی عمر ۱۵ ساله خود در مدار GEO فعالیت خواهد کرد. این ماهواره ۵۳۰۰کیلوگرم وزن داشته و بر اساس باس ماهواره‌ای DS-2000 شرکت میتسوبیشی ساخته شده است.

پرتاب این ماهواره ۱۷ماه بعد از آن انجام می‌شود که عربستان ، امارات ، بحرین و مصر با متهم کردن قطر به حمایت از تروریسم تمامی روابط خود با این کشور را قطع کردند و مرزهای زمینی ، دریایی و هوایی را هم به روی قطر بستند.
اسهیل۱ به عنوان نخستین ماهواره قطر از پایگاه فضایی اروپا در شهر 'کورو' واقع در گویان فرانسه در شمال آمریکای جنوبی و به وسیله ماهواره‌بر آریان ۵ (Arian-5) در اوت سال ۲۰۱۳ به فضا پرتاب شد و همزمان با روز ملی این کشور فعالیت خود را آغاز کرد.
شکل گیری ایده پرتاب ماهواره به فضا در واقع ناشی از تلاش قطر برای تضمین طرح های بلندپروازانه جهت دستیابی به استقلال در زمینه ارائه خدمات رسانه‌ای هدفمند بود.
بعد از آزار و اذیت‌های برخی کشورهای عربی به ویژه عربستان نسبت به موضع‌گیری‌های شبکه خبری الجزیره ، دوحه برای کنترل و در اختیار گرفتن پخش ماهواره‌ای شبکه‌های خود، اقدام به تهیه و پرتاب ماهواره‌های مخابراتی کرد.

ماهواره‌بر و پرتاب | مخابرات ماهواره‌ای | راهبرد |

نظر شما
اخبار مرتبط

رکورد جدید در پرتاب فضایی با سومین پرتاب متوالی فالکون ۹

1397/08/05
شرکت فضایی اسپیس‌ایکس (SpaceX) در حال آماده‌سازی برای پرتاب طراحی نهایی فالکون ۹ (Falcon-9) برای سومین بار و تنها چند ماه پس از استفاده مجدد از آن برای تحویل یک ماهواره به مدار زمین است. این...

پربازدیدکننده ترین خبر

پرتاب ناموفق یک ماهواره چینی از سری ماهواره‌های مرموز یائوگان

چینی‌ها تلاشی ناموفق برای پرتاب یک ماهواره‌ دیگر از سری یائوگان (yaogan) به فضا داشتند. این ماهواره یائوگان-۳۳ (yaogan-33) نام داشت و مانند دیگر ماهواره‌های سری یائوگان ماهواره‌‌ای سنجش‌ از دور، نظامی و با اهدافی نامشخص بود. تا کنون ۳۳ مورد از این سری ماهواره‌ها از سال ۲۰۰۶ ساخته و به فضا پرتاب شده‌اند. چینی‌ها این ماهواره‌ها را یا به رادار‌های روزنه مصنوعی مجهز کرده‌اند یا به دوبین‌های سنجشی نوری قدرتمند. شواهد نشان می‌دهد که چینی‌ها قصد دارند ماهواره‌های یائوگان بیشتری به فضا بفرستند. چینی‌ها تاکنون هیچ گونه اطلاعات دقیقی در مورد وزن، طول عمر و تجهیزات این ماهواره‌ها ارائه نداده‌اند. اما با توجه به این که همه این ماهواره‌ها یا به مدار لئو یا یه مدار خورشید آهنگ فرستاده شده‌اند و ماهواره‌بر لانگ مارچ-۴سی (Longmarch-4C) که حامل اصلی این ماهواره‌ها به فضا است ظرفیتی به ترتیب ۴۲۰۰ کیلوگرم و ۲۸۰۰ کیلوگرم به مدارهای لئو و خورشید-آهنگ دارد میتوان حدود وزن آن‌ها را حدس زد. پرتاب این ماهواره پنجشنبه ۲۳ می (۲ خرداد) ساعت ۶:۴۵ به وقت محلی (۳:۱۵ به وقت ایران) از پایگاه فضایی تای‌یوان انجام شد که ناموفق بود و ماهواره‌بر موفق نشد ماهواره‌ خود را در مدار قرار دهد.