1397/08/26

دومین ماهواره مخابراتی قطر به فضا پرتاب شد

دومین ماهواره مخابراتی قطر با نام اسهیل ۲ از طریق ماهواره‌بر ماهواره‌بر فالکون۹ (Falcon-9) در تأسیسات اسپیس ایکس (spaceX) واقع در مرکز فضایی جان اف کندی در کیپ کاناورال ایالت فلوریدای آمریکا به فضا پرتاب شد. این مرکز محل پرتاب سفینه‌ها و ماهواره‌برهای فضایی سازمان فضایی آمریکا ( NASA) محسوب می شود...
دومین ماهواره مخابراتی قطر به فضا پرتاب شد

دومین ماهواره مخابراتی قطر با نام اسهیل ۲  (Es’hail 2) از طریق ماهواره‌بر ماهواره‌بر فالکون۹ (Falcon-9) در تأسیسات اسپیس ایکس (spaceX) واقع در مرکز فضایی جان اف کندی در کیپ کاناورال ایالت فلوریدای آمریکا به فضا پرتاب شد.

این ماهواره مکمل ماهواره اسهیل۱ است و در ساخت آن جدیدترین فناوری‌های روز به کار رفته است . قرارداد ساخت ماهواره اسهیل ۲ در سال ۲۰۱۴ میلادی با شرکت میتسوبیشی (Mitsubishi) ژاپن به امضا رسید. در مراسم پرتاب این ماهواره خالد العطیه، معاون نخست وزیر و وزیر دفاع قطر، حضور داشت. اسهیل ۲ که ۲۴ ترانسپاندر باند Ku، ۱۱ ترانسپاندر باند Ka و دو ترانسپاندر باندهای S و X دارد، طی عمر ۱۵ ساله خود در مدار GEO فعالیت خواهد کرد. این ماهواره ۵۳۰۰کیلوگرم وزن داشته و بر اساس باس ماهواره‌ای DS-2000 شرکت میتسوبیشی ساخته شده است.

پرتاب این ماهواره ۱۷ماه بعد از آن انجام می‌شود که عربستان ، امارات ، بحرین و مصر با متهم کردن قطر به حمایت از تروریسم تمامی روابط خود با این کشور را قطع کردند و مرزهای زمینی ، دریایی و هوایی را هم به روی قطر بستند.
اسهیل۱ به عنوان نخستین ماهواره قطر از پایگاه فضایی اروپا در شهر 'کورو' واقع در گویان فرانسه در شمال آمریکای جنوبی و به وسیله ماهواره‌بر آریان ۵ (Arian-5) در اوت سال ۲۰۱۳ به فضا پرتاب شد و همزمان با روز ملی این کشور فعالیت خود را آغاز کرد.
شکل گیری ایده پرتاب ماهواره به فضا در واقع ناشی از تلاش قطر برای تضمین طرح های بلندپروازانه جهت دستیابی به استقلال در زمینه ارائه خدمات رسانه‌ای هدفمند بود.
بعد از آزار و اذیت‌های برخی کشورهای عربی به ویژه عربستان نسبت به موضع‌گیری‌های شبکه خبری الجزیره ، دوحه برای کنترل و در اختیار گرفتن پخش ماهواره‌ای شبکه‌های خود، اقدام به تهیه و پرتاب ماهواره‌های مخابراتی کرد.

ماهواره‌بر و پرتاب | مخابرات ماهواره‌ای | راهبرد |

نظر شما
اخبار مرتبط

رکورد جدید در پرتاب فضایی با سومین پرتاب متوالی فالکون ۹

1397/08/05
شرکت فضایی اسپیس‌ایکس (SpaceX) در حال آماده‌سازی برای پرتاب طراحی نهایی فالکون ۹ (Falcon-9) برای سومین بار و تنها چند ماه پس از استفاده مجدد از آن برای تحویل یک ماهواره به مدار زمین است. این...

پربازدیدکننده ترین خبر

فضانورد امارات در سال ۲۰۱۹ به فضا خواهد رفت

با اعلام جایگزینی آلکسی اووچینین (Alexey Ovchinin) و نیکلاس هیگ (Nicholas Hague) با الگ اسکریپوچکا (Oleg Scripochocka) و فضانورد اماراتی کرده در پرواز ۱ مارس ۲۰۱۸ با ناو سایوز ام.اس-۱۲ (Soyuz MS-12) این سوال پیش آمد که تکلیف فضانورد اماراتی چه خواهد شد و آیا شهروند اماراتی شانس پرواز در سال جدید میلادی را از دست خواهد داد؟ به‌ویژه که تنها چند روزی از انتشار عکس جلسه آموزش خدمه ناو کیهانی سایوز ام.اس-۱۲ در شبیه‌ساز سایوز می‌گذشت و در آن هزازا المنصوری در کنار اولگ اسکریپوچکا و کریستینا کخ (Christina Koch) می گذشت. اما مصاحبه اخیر دیمیتری راگوزین (Dmitry Rugozin) ثابت کرد که روس‌ها هیچ علاقه‌ای به از دست دادن این شریک پولدار ندارند و به هر شکل که شده فضانورد اماراتی را به ایستگاه فضایی بین‌‌المللی خواهند فرستاد. راگوزین در این مصاحبه گفت: «کار ما با شرکای اماراتی ادامه دارد و فضانورد امارات در سال ۲۰۱۹ به فضا خواهد رفت. او اضافه کرد در آموزش فضانوردان شهروند امارات هیچ تغییری حاصل نشده و آنها همچنان آموزش و تمرین‌ها را با همکاران خود مرتبا ادامه می‌دهند.» بر اساس آخرین خبرها از مرکز آموزش فضانوردان روسیه, هزاز المنصوری به عنوان فضانورد اصلی که راهی ایستگاه فضایی بین‌المللی خواهد شد انتخاب شده و شهروند دیگر امارات سلطان سیف النیادی در دوران آموزش و تمرین سمت جانشین را خواهد داشت تا اگر اتفاق غیر منتظره‌ای برای المنصوری رخ داد از وی به عنوان جایگزین استفاده شود. هزازا المنصوری و سلطان سیف النیادی و شهروند اماراتی هستند که بعد از طی مجموعه‌ای از معاینات پزشکی، روانی، مصاحبه‌های شخصی و غیره از بین ۴۰۲۲ داوطلب انتخاب شدند. هزازا المنصوری خلبان و افسر نیروی هوایی امارات است و سلطان سیف النیادی دکترای فناوری اطلاعات دارد.