1397/09/11

مشکل ادامه‌دار زباله‌های فضایی

زباله‌های فضایی که در حال گردش به دور زمین هستند، مانعی بر سر راه ماموریت‌های انسان در فضا محسوب می‌شوند. آسیب‌های ناشی از زباله‌های فضایی در حال گردش و صدمات آنها به تجهیزات و افراد حاضر در ماموریت‌ها، غیر قابل انکار است. زباله‌های فضایی در هر اندازه‌ای که باشند، برای انسان و فضاپیماها، خطرناک و حتی...
مشکل ادامه‌دار زباله‌های فضایی

متخصصان سیاست‌های فضایی معتقدند که شاید مشکل زباله‌های فضایی، به نظامی شدن فناوری‌های مربوط و نهایتا جنگ منجر شود.
متخصصان قوانین و سیاست‌های فضا باور دارند که مشکل زباله‌های فضایی، بیش از اینکه یک مشکل فنی باشد، به معضلی برای امنیت ملی تبدیل شده است.
زباله‌های فضایی که در حال گردش به دور زمین هستند، مانعی بر سر راه ماموریت‌های انسان در فضا محسوب می‌شوند. به نظر متخصصان، از آنجا که فعالیت‌های فضایی، در سیاست‌های جغرافیایی زمین ریشه دارند، چالش زباله‌های فضایی، در گرو نظامی‌سازی فناوری‌های فضایی است.
زباله‌های فضایی، اشیای ساخت انسان هستند که از فعالیت‌های آنها در فضا به جا مانده‌اند. به مرور زمان، این اصطلاح، اشیای بزرگتری از جمله ماهواره‌های از کار افتاده، قطعات به جا مانده از فضاپیماها و ابزار مورد استفاده فضانوردان را نیز در بر گرفت.
آسیب‌های ناشی از زباله‌های فضایی در حال گردش و صدمات آنها به تجهیزات و افراد حاضر در ماموریت‌ها، غیر قابل انکار است. زباله‌های فضایی در هر اندازه‌ای که باشند، برای انسان و فضاپیماها، خطرناک و حتی کشنده هستند.
آژانس فضایی اروپا (ESA) در سال ۲۰۱۸ تخمین زد که به خاطر وجود زباله‌های فضایی، حدود ۵۰۰مورد شکستگی، برخورد، انفجار و یا قطعه قطعه شدن فضاپیماها رخ داده‌ است.
گفتنی است که برخی از این اتفاقات، ناشی از تصادف‌های فضایی هستند و هر تصادف فضایی، بیش از ۲۳۰۰ قطعه زباله از خود به جا می‌گذارد. به گزارش ناسا، نخستین تصادف فضایی در سال ۱۹۹۶ و با برخورد یک موشک تقویت‌کننده اروپایی و یک فضاپیمای فرانسوی پیش آمد. همین تصادف، زباله‌های فضایی بسیاری را به جا گذاشت و تصادفات بعد نیز تاثیر بزرگی بر افزایش زباله‌ها داشت.
به گفته متخصصان، با نظامی‌سازی فناوری‌های مربوط به این زمینه، ممکن است پاکسازی زباله‌های فضایی، به شکل‌گیری جنگ منجر شود.

دیپلماسی فضایی | زباله‌های فضایی | حقوق فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

زباله فضایی در کالیفرنیا فرود آمد

1397/07/30
کشاورزی هنگام پیاده روی در هانفورد واقع در ایالت کالیفرنیا در باغ گردوی خود با یک زباله فضایی روبرو شد. لابه لای درختان باغ این مرد یک تکه فلز درهم پیچیده وجود داشت که بخش‌هایی از آن سوخته...

شرکت بریتانیایی که قصد پاکسازی رباتیک زباله‌های فضایی را دارد

1397/08/02
شعبه بریتانیای شرکت بین‌المللی آسترواسکیل (Astroscale) ​که قصد دارد با پاکسازی زباله‌های فضایی در بلندمدت، امنیت ماموریت‌های فضایی را افزایش دهد، از دولت بریتانیا بودجه‌ای ۴ میلیون یورویی...

پربازدیدکننده ترین خبر

مرکز ملی فضایی رویایی که تعبیر نشد

عمر کوتاه مرکز ملی فضایی سرانجام پس از فراز و نشیب‌های فراوان با نامه‌ای از سوی رئیس دفتر رئیس جمهور به پایان رسید و کلیه اختیارات این مرکز به جز بخش‌های مرتبط با توسعه فناوری به سازمان فضایی ایران تفویض شد. این تغییر که با عنوان ادغام مرکز ملی فضایی در برخی ستادهای معاونت علمی و تشکیل ستاد توسعه فناوری‌های حوزه فضایی و حمل و نقل پیشرفته در رسانه‌های رسمی بازتاب یافت با توجه به روند عملکرد این نهاد کاملا قابل انتظار بود.