1397/08/21

طرح نیروی فضایی آمریکا از دستورکار خارج می‌شود

قدرت گرفتن دموکرات‌ها در مجلس نمایندگان آمریکا تصویب طرح ترامپ برای تشکیل نیروی فضایی را نامحتمل کرده است. چند ماهی هست که دولت آمریکا طرح ایجاد یک نیروی فضایی را در دست بررسی دارد و هیچ‌کس به‌اندازه دونالد ترامپ (Donald Trump)، رئیس‌جمهوری این کشور، که نخستین بار این ایده را مطرح کرد، دراین‌باره ذوق...
طرح نیروی فضایی آمریکا از دستورکار خارج می‌شود

قدرت گرفتن دموکرات‌ها در مجلس نمایندگان آمریکا تصویب طرح ترامپ برای تشکیل نیروی فضایی را نامحتمل کرده است.
 چند ماهی هست که دولت آمریکا طرح ایجاد یک نیروی فضایی را در دست بررسی دارد و هیچ‌کس به‌اندازه دونالد ترامپ (Donald Trump)، رئیس‌جمهوری این کشور، که نخستین بار این ایده را مطرح کرد، دراین‌باره ذوق و شوق ندارد. 
اما نتیجه انتخابات میان‌دوره‌ای تلاش‌های دولت را از بین برد. کاخ سفید برای تشکیل این نیرو به مجوز کنگره نیاز دارد و نمی‌تواند به‌تنهایی و به‌طور مستقل آن را عملی کند. نخست، قانون‌گذاران آمریکایی باید از این طرح حمایت کرده و این حمایت را در قالب قانونی تصویب کنند که منابع مالی و قدرت را در اختیار مقام‌های دولتی قرار می‌دهد. 
باقدرت گرفتن دموکرات‌ها در مجلس نمایندگان و بروز دودستگی در کنگره، احتمالاً نیروی فضایی ترامپ هیچ‌گاه زمین را ترک نخواهد کرد.کمیته نیروهای مسلح مجلس نمایندگان آمریکا که اخیراً پنتاگون را به بررسی تشکیل نیروی فضایی گماشته بود، به دست دموکرات‌ها می‌افتد و نماینده‌ای که ریاست این کمیته را به دست خواهد گرفت، حامی این طرح نیست.
در انتخابات میان‌دوره‌ای آمریکا که در روز ۱۵ آبان در ایالت‌های این کشور برگزار شد، دموکرات‌ها اکثریت کرسی‌های مجلس نمایندگان را کسب کرده و جمهوری‌خواهان کنترل سنا را حفظ کردند. 
آدام اسمیت (Adam Smith)، نماینده ایالت واشنگتن، در بیانیه‌ای گفت: «من با طرح رئیس‌جمهور ترامپ برای تشکیل نیروی فضایی مخالفم. نگران آن هستم که طرح پیشنهادی وی درزمانی که با محدودیت در منابع لازم دفاعی و اولویت‌های مهم داخلی روبه‌رو هستیم،یک بروکراسی نظامی پرهزینه به کشور تحمیل کند. این طرح را در راستای منافع ملی آمریکا نمی‌دانم.» 
حتی پیش از انتخابات میان‌دوره‌ای نیز طرح نیروی فضایی در میان نمایندگان آمریکایی ازجمله جمهوری‌خواهان از حمایت چندانی برخوردار نبود. مک تورن بری (Mac Thornberry)، رئیس جمهوری‌خواه کنونی کمیته نیروهای مسلح، از موضع‌گیری دراین‌باره امتناع کرد و گفت که ترجیح می‌دهد تا زمان انتشار جزئیات بیشتر از سوی پنتاگون صبر کند. مجلس سنا نیز موضع مشابهی اتخاذ کرده بود.
 بااین‌وجود، کاخ سفید می‌گوید حتی اگر مجلس نمایندگان با طرح تشکیل نیروی فضایی مخالفت کنند این طرح را از دستور کار خود خارج نخواهد کرد. 
آلیسا فرح (Alyssa Farah،) سخنگوی مایک پنس (Michael Pence)، وزیر دفاع آمریکا، گفت :«دولت با اعضای مجلس نمایندگان و سنا برای ایجاد مسیری قانونی و مالی برای دستیابی به این شاخه جدید از نیروهای مسلح، همکاری می‌کند. به راه خود ادامه داده و ایده نیروی فضایی آمریکا را به حقیقت تبدیل می‌کنیم.»
دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا در ۱۸ژوئن سال ۲۰۱۸ (۲۸ خرداد ۹۷)، به وزارت دفاع این کشور دستور داد تا در اسرع وقت روند ایجاد نیروی فضایی را به‌عنوان شاخه ششم نیروهای مسلح آغاز کند.

دیپلماسی فضایی | جنگ‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

نیروی فضایی آمریکا و احتمال ایجاد رقابت تسلیحاتی در فضا

1397/06/13
اواخر خرداد دونالد ترامپ، به پنتاگون دستور داد، شاخه‌ جدیدی از نیروهای مسلح ایالات متحده به نام «نیروی فضایی» را تشکیل دهد. شاخه‌ جدید نیروی فضایی جدا از نیروی هوایی، اما برابر با آن خواهد...

نیروی فضایی مدنظر ترامپ ۱۳ میلیارد دلار هزینه خواهد داشت

1397/07/01
نیروی فضایی پیشنهادی ترامپ در پنج سال اول ۱۲.۹ میلیارد دلار هزینه به همراه خواهد داشت. ایجاد یک نیروی فضایی به‌عنوان یکی از نهادهای جداگانه ارتش توسط ترامپ پیشنهاد شد که این خبر واکنش چین...

روسیه و چین نیروی فضایی دارند آمریکا هم باید داشته باشد

1397/07/24
رئیس جمهور آمریکا در اظهاراتی جدید با بیان اینکه روسیه و چین هر دو دارای نیروی فضایی هستند، بار دیگر بر تشکیل این نیرو در ایالات متحده تأکید کرد. دونالد ترامپ (Donald Trump) در یک سخنرانی...

نیروی فضایی آمریکا؛ رقابت با رقیبان یا ایجاد بازار تسلیحاتی جدید

1397/07/29
با دستور تشکیل نیروی فضایی، این نخستین بار پس از تصویب لایحه امنیت ملی در سال ۱۹۴۷ است که یک شاخه‌جدید به نیروهای مسلح آمریکا افزوده می‌شود. بر اساس گزارش رسانه‌ها، شاخه‌ جدید نیروی فضایی...

سازمان نیروی فضایی با حمایت کنگره تشکیل می شود

1397/08/06
مايک پنس (Mike Pence)، معاون رياست جمهوری آمريکا، اعلام کرد که به زودی با حمايت و تأييد کنگره آمريکا نيروی فضايی ايالات متحده به یک واقعيت تبديل می‌شود. معاون رئیس جمهوری آمريکا روز سه‌شنبه،...

پربازدیدکننده ترین خبر

موشک پروتون در پایان راه؟

بر اساس خبرهای رسیده از منابع مختلف موشکی در روسیه٬ این کشور مشغول آخرین بررسی‌ها برای بستن پرونده تولید موشک توانمند پروتون (Proton) است. خبرها نشان می‌دهد تولید موشک پروتون از ماه ژوئن ۲۰۱۸ تعطیل شده و سازمان فضایی روسه روسکاسموس (Roscosmos) در نظر دارد قبل از سال ۲۰۳۰ ساخت آن را بکلی متوقف سازد. ظاهرا دولت روسیه در نظر دارد در کنار تولید موشک قدرتمند جدیدی با توانایی بسیار بالا٬ موشک آنگارا (Angara) را به عنوان جانشین پروتون بکار بگیرد.