1397/08/19

کاوشگر پارکر رکورد سریع ترین ساخته دست بشر را شکست

کاوشگر پارکر که با هزینه ۱ و نیم میلیارد دلاری ساخته‌شده است با سرعت ۲۱۳۲۰۰ متر بر ساعت به خورشید نزدیک می‌شود و البته سرعت یادشده بالاترین سرعتی نیست که این کاوشگر تجربه خواهد کرد. سرعت این کاوشگر به‌تدریج به ۲۱۳۲۹۹ متر بر ساعت خواهد رسید.
کاوشگر پارکر رکورد سریع ترین ساخته دست بشر را شکست

ناسا با کاوشگر پارکر که اخیراً و به‌منظور تحقیق در خصوص برخی از پدیده‌های خورشیدی به فضا پرتاب شد، توانست رکورد سریع‌ترین ساخته دست بشر را بشکند.

کاوشگر پارکر که با هزینه ۱.۵میلیارد دلاری ساخته‌شده است با سرعت ۲۱۳۲۰۰متر بر ساعت به خورشید نزدیک می‌شود و البته سرعت یادشده بالاترین سرعتی نیست که این کاوشگر تجربه خواهد کرد.

پرتاب کاوشگر پارکر به فضا در ماه اوت صورت گرفت و سرعت این کاوشگر به‌تدریج به ۲۱۳۲۹۹ متر بر ساعت خواهد رسید. این سرعت را پارکر زمانی خواهد داشت که وارد پلاسمای خورشید شود که حرارت آن ۳ میلیون ۶۰۰ هزار درجه است.

یک سپر حرارتی از پارکر در مقابل این گرمای جهنمی دفاع خواهد کرد. زمانی به‌سرعت بالای کاوشگر پارکر پی خواهید برد که آن را با سرعت فضاپیمای جونو مقایسه کنید که با سرعت ۱۳۰هزار متر بر ساعت از فراز ابرهای مشتری گذشت.

کاوشگر پارکر رکورد سریع ترین ساخته دست بشر را شکست

اندازه پارکر را می‌توان با یک اتومبیل مقایسه کرد، اما بااین‌وجود رکوردی جدید از سرعت را به ثبت رسانده است. این فناوری پیچیده تاکنون قادر بوده تا از منحصربه‌فردترین چالش‌ها و مشکلات منظومه شمسی جان سالم بدر ببرد. البته انتظار می‌رود پارکر چالش جدید خود که پرواز در نزدیک خورشید با درجه حرارت باورنکردنی است را پشت سر بگذارد.

نزدیک‌ترین فاصله‌ای که پارکر با خورشید خواهد داشت ۱۵ میلیون مایل خواهد بود که یک‌ششم فاصله زمین تا خورشید است. ظرف ۷ سال آینده این ربات پیشرفته به خورشید نزدیک و نزدیک‌تر خواهد شد و با هر قدم که به خورشید نزدیک‌تر می‌شود شرایط جهنمی وحشتناک‌تری را تجربه خواهد نمود.

کاوشگر پارکر در سال ۲۰۲۴ به نزدیک‌ترین فاصله با خورشید می‌رسد

در سال ۲۰۲۴ که کاوشگر پارکر به نزدیک‌ترین فاصله به خورشید می‌رسد سرعت خود را تا ۴۳۰ هزار متر در ساعت افزایش خواهد داد و می‌تواند به تحقیق در خصوص اتمسفر مرموز خورشید و بادهای خورشیدی بپردازد.

تحقیق در خصوص کرونا (اتمسفر خورشید) و بادهای خورشیدی راز فهم طوفان‌های خورشیدی خواهد بود که آسیب‌های جدی به زمین و فناوری‌های ساخت دست بشر وارد می‌کند.

بالاترین سرعت قابل پیش بینی برای پارکر ۱۲۰مایل بر ثانیه خواهد بود که بر این اساس فاصله بین نیویورک و توکیو را ظرف ۱ دقیقه طی خواهد کرد. یادمان نرود که سپر حرارتی پارکر نقش بسیار ارزشمندی در بقا این کاوشگر خواهد داشت و  عامل اصلی ثبات دما در پارکر همین فناوری پیشرفته است.

سپر حرارتی کاوشگر پارکر

وظیفه این سپر تغییر دادن جهت با توجه به تغییر جهت حرارت خورشید و محافظت از پارکر است. این سپر حرارتی هم نور را بلوکه می‌کند و هم پارکر را از شر بادهای خورشیدی محافظت می‌نماید که می‌تواند سیستم برق پارکر را مختل کند.

این محافظ حرارتی  که ۸ فوت پهنا دارد از فوم کربنی ساخته‌شده که در میان دولایه کامپوزیت کربنی جای‌داده شده است. یک سیستم خنک‌کننده آبی نیز در پارکر وجود دارد که مانع از کباب شدن پنل های خورشیدی می‌شود و درجه حرارت ۸۵ فارنهایتی را در پارکر ثابت نگاه می‌دارد.

کاوشگر پارکر پس از انجام مأموریت خود تا ۹۰درصد خواهد سوخت، اما سپر حرارتی آن نمی‌سوزد و در مدار خورشید تا میلیون‌ها سال درحرکت خواهد بود.

منبع: گجت نیوز

کاوش‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

تصویر نجومی روز ناسا: گذر شهاب برساوشی از کنار پارکر

1397/06/26
نور درخشانی که در بالا سمت راست این تصویر مشاهده می‌کنید، یکی از شهاب های بارش برساوشی است.

پربازدیدکننده ترین خبر

بازتاب پرتاب ماهواره پیام در رسانه‌های خارجی

ماهواره پیام امیرکبیر پس از گذشت 13 سال از آغاز طراحی سرانجام بامداد امروز به فضا پرتاب شد اما به علت نرسیدن سرعت ماهواره‌بر سفیر به میزان لازم، قرارگیری ماهواره در مدار با موفقیت همراه نبود. به دلیل ظهور منظومه‌های ماهواره‌ای پرتعداد، پرتاب ماهواره‌بر امروزه امری متداول است و حتی شکست در پرتاب ماهواره نیز بعضا توسط همه رسانه‌های خبری پوشش داده نمی‌شود. با این وجود پرتاب ماهواره‌بر ایرانی چه موفقیت آمیز باشد و چه نباشد، همیشه به صدر اخبار داغ جهان راه پیدا می‌کند چرا که موضوع ماهواره‌بر ایرانی به یک میدان نبرد سیاسی در سطح جهانی تبدیل شده است. سایت یورونیوز (euronews) به نقل از خبرگزاری رویترز نوشت: واشنگتن به تهران هشدار داده بود که سه پرتاب برنامه‌ریزی‌شده برای این ماه بر خلاف قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل می‌باشد. نیویورک تایمز (New York Times) با رویکردی سیاسی تنها به صحبت‌های اخیر مایک پمپئو (Mike Pompeo) وزیر امور خارجه آمریکا و بنیامین نتانیاهو (Benjamin Netanyahu) نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی پرداخت و به ماهواره‌های پیام و دوستی نپرداخت. سایت‌های خبری دیگر نیز از جمله ان بی سی (nbcnews) و آسوشیتد پرس (Associated Press) با انتشار اخباری مشابه به بازتاب‌های سیاسی این پرتاب بین مقامات آمریکایی و ایرانی پرداختند.