1397/08/16

پایان ماموریت کاوشگر سیارک ناسا

کارشناسان ناسا اعلام کرده‌اند هنوز اندکی ازبازنشستگی اجباری کاوشگر کپلر نگذشته است که کاوشگر دیگر ناسا به نام داون (asteroid-exploring Dawn spacecraft) که برای بررسی و جست‌و‌جوی سیارک‌ها راهی فضا شده بود به دلیل اتمام ماموریت از دسترس خارج شده است. کاوشگر داون درطول یازده سال فعالیت خود به بررسی و شناسایی...
پایان ماموریت کاوشگر سیارک ناسا

کارشناسان ناسا اعلام کرده‌اند هنوز اندکی از بازنشستگی اجباری کاوشگر کپلر نگذشته است که کاوشگر دیگر ناسا به نام داون (asteroid-exploring Dawn spacecraft) که برای بررسی و جست‌و‌جوی سیارک‌ها راهی فضا شده بود به دلیل اتمام ماموریت از دسترس خارج شده است.
کاوشگر داون درطول یازده سال فعالیت خود به بررسی و شناسایی دو شی بزرگ در کمربند سیارکی پرداخت، اما با اتمام سوخت آن ماموریت این کاوشگر ارزشمند نیز به اتمام رسید.
مقام‌های ناسا پنج‌شنبه هفته گذشته، ۱۰آبان، به طور رسمی اعلام کردند که ماموریت کاوشگر داون نیز به پایان رسیده است.
این کاوشگر فضایی از ماه ژوئن سال جاری درمسیری قرار گرفته است که درنهایت با برخورد با سیاره کوتوله سرس dwarf planet Ceres و تحت تاثیر نیروی گرانش سطح سیارک نابود خواهد شد.
کاوشگر داون از تاریخ یک نوامبر سال ۲۰۱۸، از سامانه‌های ارتباطی برنامه‌ریزی شده خارج شده و دیگر قادر نخواهد بود  پنل‌های خورشیدی خود را برای شارژ به سوی خورشید تنظیم کند و هدایت آن نیز به سوی کره زمین برای ارسال اطلاعات نخواهد بود.
کارشناسان ناسا اطلاعات دریافتی از کاوشگر داون در طول یک دهه فعالیت را بسیار ارزشمند اعلام کرده و از دست دادن این کاوشگر فوق العاده را بسیار سخت توصیف کرده‌اند.
بازنشستگی کاوشگر داون، درحالی است که تنها چند روز از بازنشستگی تلسکوپ فضایی کپلر می‌گذرد. این ۲کاوشگر‌ فضایی به دلیل اتمام ذخیره سوخت و ناتوانی درشارژ دوباره باتری‌های خورشیدی از دسترس خارج شدند.

کاوش‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

احیای دوباره تلسکوپ هابل

1397/08/02
ناسا اعلام کرد گام بزرگی برای احیای دوباره تلسکوپ فضایی "هابل" برداشته است. چندی پیش ناسا به دنبال اختلال در ژیروسکوپ فضاپیمای هابل، عملیات‌های علمی این تلسکوپ فضایی را معلق کرده بود. در...

کپلر از نفس افتاد

1397/08/05
تلسکوپ فضایی کپلر در ماه مارس سال ۲۰۰۹به فضا پرتاب شد. مأموریت این تلسکوپ ۵۵۰میلیون دلاری برای ۳.۵سال برنامه‌ریزی شده بود، اما اکنون بیش از ۹سال از فعالیت این تلسکوپ می گذرد. طی چند ماه...

پربازدیدکننده ترین خبر

بازتاب پرتاب ماهواره پیام در رسانه‌های خارجی

ماهواره پیام امیرکبیر پس از گذشت 13 سال از آغاز طراحی سرانجام بامداد امروز به فضا پرتاب شد اما به علت نرسیدن سرعت ماهواره‌بر سفیر به میزان لازم، قرارگیری ماهواره در مدار با موفقیت همراه نبود. به دلیل ظهور منظومه‌های ماهواره‌ای پرتعداد، پرتاب ماهواره‌بر امروزه امری متداول است و حتی شکست در پرتاب ماهواره نیز بعضا توسط همه رسانه‌های خبری پوشش داده نمی‌شود. با این وجود پرتاب ماهواره‌بر ایرانی چه موفقیت آمیز باشد و چه نباشد، همیشه به صدر اخبار داغ جهان راه پیدا می‌کند چرا که موضوع ماهواره‌بر ایرانی به یک میدان نبرد سیاسی در سطح جهانی تبدیل شده است. سایت یورونیوز (euronews) به نقل از خبرگزاری رویترز نوشت: واشنگتن به تهران هشدار داده بود که سه پرتاب برنامه‌ریزی‌شده برای این ماه بر خلاف قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل می‌باشد. نیویورک تایمز (New York Times) با رویکردی سیاسی تنها به صحبت‌های اخیر مایک پمپئو (Mike Pompeo) وزیر امور خارجه آمریکا و بنیامین نتانیاهو (Benjamin Netanyahu) نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی پرداخت و به ماهواره‌های پیام و دوستی نپرداخت. سایت‌های خبری دیگر نیز از جمله ان بی سی (nbcnews) و آسوشیتد پرس (Associated Press) با انتشار اخباری مشابه به بازتاب‌های سیاسی این پرتاب بین مقامات آمریکایی و ایرانی پرداختند.