1397/08/16

ایجاد شبکه ایستگاه های زمینی چند منظوره از اهداف سازمان فضایی ایران است

در راستای توسعه ظرفیت‌ کسب‌و‌کارهای فضاپایه و مشارکت بخش خصوصی در توسعه اقتصاد حوزه فضایی کشور، نشستی با حضور مرتضی براری، معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و رییس سازمان فضایی ایران، مدیران و کارشناسان سازمان فضایی ایران و نمایندگان تعدادی از شرکت‌های فعال در زمینه ارائه سرویس­‌های ماهواره‌­ای و...
ایجاد شبکه ایستگاه های زمینی چند منظوره از اهداف سازمان فضایی ایران است

 در راستای توسعه ظرفیت‌ کسب‌و‌کارهای فضاپایه و مشارکت بخش خصوصی در توسعه اقتصاد حوزه فضایی کشور، نشستی با حضور مرتضی براری، معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و رییس سازمان فضایی ایران، مدیران و کارشناسان سازمان فضایی ایران و نمایندگان تعدادی از شرکت‌های فعال در زمینه ارائه سرویس­‌های ماهواره‌­ای و تولید تجهیزات مربوط به ایستگاه‌های زمینی در سازمان فضایی ایران برگزار شد.
در ابتدای این نشست دکتر براری ضمن تشکر از حضور مدعوین، با اشاره به لزوم استفاده حداکثری از ظرفیت‌های اقتصادی کشور در عرصه فضا، به بیان ظرفیت اقتصادی موجود در خصوص ماهواره­‌های مخابراتی و سنجش‌از‌دور جهت درآمدزایی برای شرکت‌های اپراتوری خصوصی در عرصه جهانی پرداخت.
براری در ادامه در زمینه ایستگاه‌های زمینی گفت: «تعدادی از کشورها در قالب شرکت‌های استارت­‌آپی به این حوزه ورود پیدا کرده‌اند.»
براری با اشاره به حجم اقتصاد جهانی ۱۲۰میلیارد دلاری در حوزه ایستگاه‌های زمینی در کاربردهای فضایی، خاطر نشان کرد: «ایستگاه‌های زمینی دروازه اصلی دسترسی به انواع داده‌­ها و اطلاعات فضا پایه است. لذا امروزه در سازمان فضایی ایران با توجه به موقعیت ژئوپلتیک کشور ایران و امکان ارائه سرویس به ماهواره­‌های داخلی و ماهواره‌های سایر کشورها، ایجاد شبکه ایستگاه‌های زمینی چند منظوره در اولویت برنامه‌های سازمان فضایی ایران قرار گرفته است.»
در ادامه مهندس محمد حسن‌نیا،  رئیس اداره طراحی ایستگاه‌های زمینی، گزارشی در خصوص گردش مالی و اقتصاد مربوط به ایستگاه‌های زمینی و تجهیزات این بخش و همچنین امکانات و زیرساخت­‌های موجود در کشور در بخش زمینی برای حضار ارائه کرد.
در ادامه این نشست مدیران و کارشناسان بخش‌های خصوصی حاضر در جلسه به بیان برخی مشکلات و موانع در حوزه کاری خود در بازارهای داخلی و بین‌المللی پرداخته و پیشنهادهایی برای توسعه این بخش مطرح نموند.

داخلی |

نظر شما
اخبار مرتبط

۲ پروانه اپراتور خصوصی ماهواره‌ برای ورود سرمایه گذاران به صنعت فضا آماده شد

1397/07/07
رئیس سازمان فضایی گفت:« دو پروانه اپراتوری ماهواره‌ای تهیه و به رگولاتوری تحویل شده که امیدواریم طی چندماه آینده در دستور کار بررسی قرار بگیرند تا بستر سرمایه‌گذاران خصوصی به بخش فضایی...

فراخوان رگولاتوری برای دعوت از متقاضیان دریافت پروانه اپراتور ماهواره مخابراتی

1397/07/28
کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات به منظور ایجاد فرصت حضور بخش خصوصی در حوزه خدمات ماهواره‌ای مخابراتی، حفظ و توسعه منابع مدار- فرکانس، تسریع در توسعه بازار خدمات ماهواره‌ای سراسر کشور از طریق...

صدور مجوز بهره‌برداری از ایستگاه‌های زمینی برای رصد ماهواره‌

1397/08/19
مرتضی براری اظهار داشت: «یکی از مهم‌ترین دغدغه‌ها و برنامه‌های سازمان فضایی ایران شناسایی، ساماندهی، توانمندسازی و توسعه بازار شرکت‌های فعال در عرصه فضایی کشور است.» وی افزود: «شرکت‌های...

پربازدیدکننده ترین خبر

برنامه‌ریزی در حوزه فضا باید واقعی باشد تا فضایی

سیروس برزو از پیشکسوتان و روزنامه‌نگاران حوزه علم نجوم در یادداشتی این‌چنین آورده است: آنچه طی سال‌های اخیر روی‌داده، نشان‌دهنده آن است که سند جامع هوافضا بنا به دلایل مختلف قابل‌اجرا نیست. بررسی و تصویب مرحله نخست این سند با توجه به وضعیت هوافضای کشور در سال ۹۰ به پایان رسید. جدای از این‌که باید دید این مصوبه در همان زمان آیا بر پایه واقعیت‌ها شکل گرفت یا خیر؛ کارشناسان و متصدیان این فناوری به‌خوبی مطلع هستند که شرایط امروز ایران و نگاه مسئولان فعلی با دیدگاه‌های مسئولان در زمان تصویب این سند فاصله بسیار دارد. در مورد کاوشگرها و آزمایش‌های زیستی انجام‌شده درگذشته، نیز متأسفانه سیاست درستی در پیش‌گرفته نشده بود و باید مورد تجدیدنظر قرار بگیرد. اگر پرتاب حیوانات به ارتفاع‌های بالا در اواخر دهه ۱۹۴۰ و دهه بعد آن را به‌دقت بررسی کنیم می‌بینیم اهداف اصلی این عملیات نظامی بوده و ربطی به فضانوردی سرنشین دار نداشته است. چه در آمریکا و چه شوروی، در آن دوران درصدد ساخت هواپیماهایی بودند که به شکل بالستیک بتواند خود را به خاک دشمن برساند به همین دلیل لازم بود بدانند در این شرایط وضعیت دستگاه‌های بدن چطور کار می‌کند. اما بعد که نظر نظامی‌ها به بالا بردن قدرت موشک‌های قاره‌پیما جلب شد از پرتاب‌های بالستیک موجود زنده خودداری کردند. در مورد آزمایش‌های قبلی و پرتاب کاوشگرها در ایران با موجود زنده نیز متأسفانه نگاه به مقوله پرتاب کاوشگرها اشتباه و ناشی از عدم اطلاع دقیق دست‌اندرکاران از واقعیت‌های پشت پرده پرتاب حیوانات در برنامه‌های غیرمداری بود. به همین دلیل ادامه این کار، اشتباه و هدر دادن هزینه است. چنانچه روزی ایران سفینه سرنشین دار خود را بسازد و بخواهد سامانه‌های آن را آزمایش کند بازهم آزمایش‌های انجام‌شده با کاوشگرها مفید نخواهد بود بلکه باید همان سفینه با حیوانات مورد آزمایش قرار بگیرد لذا ادامه پرتاب کاوشگرها هدر دادن بودجه است.