1397/08/16

ایجاد شبکه ایستگاه های زمینی چند منظوره از اهداف سازمان فضایی ایران است

در راستای توسعه ظرفیت‌ کسب‌و‌کارهای فضاپایه و مشارکت بخش خصوصی در توسعه اقتصاد حوزه فضایی کشور، نشستی با حضور مرتضی براری، معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و رییس سازمان فضایی ایران، مدیران و کارشناسان سازمان فضایی ایران و نمایندگان تعدادی از شرکت‌های فعال در زمینه ارائه سرویس­‌های ماهواره‌­ای و...
ایجاد شبکه ایستگاه های زمینی چند منظوره از اهداف سازمان فضایی ایران است

 در راستای توسعه ظرفیت‌ کسب‌و‌کارهای فضاپایه و مشارکت بخش خصوصی در توسعه اقتصاد حوزه فضایی کشور، نشستی با حضور مرتضی براری، معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و رییس سازمان فضایی ایران، مدیران و کارشناسان سازمان فضایی ایران و نمایندگان تعدادی از شرکت‌های فعال در زمینه ارائه سرویس­‌های ماهواره‌­ای و تولید تجهیزات مربوط به ایستگاه‌های زمینی در سازمان فضایی ایران برگزار شد.
در ابتدای این نشست دکتر براری ضمن تشکر از حضور مدعوین، با اشاره به لزوم استفاده حداکثری از ظرفیت‌های اقتصادی کشور در عرصه فضا، به بیان ظرفیت اقتصادی موجود در خصوص ماهواره­‌های مخابراتی و سنجش‌از‌دور جهت درآمدزایی برای شرکت‌های اپراتوری خصوصی در عرصه جهانی پرداخت.
براری در ادامه در زمینه ایستگاه‌های زمینی گفت: «تعدادی از کشورها در قالب شرکت‌های استارت­‌آپی به این حوزه ورود پیدا کرده‌اند.»
براری با اشاره به حجم اقتصاد جهانی ۱۲۰میلیارد دلاری در حوزه ایستگاه‌های زمینی در کاربردهای فضایی، خاطر نشان کرد: «ایستگاه‌های زمینی دروازه اصلی دسترسی به انواع داده‌­ها و اطلاعات فضا پایه است. لذا امروزه در سازمان فضایی ایران با توجه به موقعیت ژئوپلتیک کشور ایران و امکان ارائه سرویس به ماهواره­‌های داخلی و ماهواره‌های سایر کشورها، ایجاد شبکه ایستگاه‌های زمینی چند منظوره در اولویت برنامه‌های سازمان فضایی ایران قرار گرفته است.»
در ادامه مهندس محمد حسن‌نیا،  رئیس اداره طراحی ایستگاه‌های زمینی، گزارشی در خصوص گردش مالی و اقتصاد مربوط به ایستگاه‌های زمینی و تجهیزات این بخش و همچنین امکانات و زیرساخت­‌های موجود در کشور در بخش زمینی برای حضار ارائه کرد.
در ادامه این نشست مدیران و کارشناسان بخش‌های خصوصی حاضر در جلسه به بیان برخی مشکلات و موانع در حوزه کاری خود در بازارهای داخلی و بین‌المللی پرداخته و پیشنهادهایی برای توسعه این بخش مطرح نموند.

داخلی |

نظر شما
اخبار مرتبط

۲ پروانه اپراتور خصوصی ماهواره‌ برای ورود سرمایه گذاران به صنعت فضا آماده شد

1397/07/07
رئیس سازمان فضایی گفت:« دو پروانه اپراتوری ماهواره‌ای تهیه و به رگولاتوری تحویل شده که امیدواریم طی چندماه آینده در دستور کار بررسی قرار بگیرند تا بستر سرمایه‌گذاران خصوصی به بخش فضایی...

فراخوان رگولاتوری برای دعوت از متقاضیان دریافت پروانه اپراتور ماهواره مخابراتی

1397/07/28
کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات به منظور ایجاد فرصت حضور بخش خصوصی در حوزه خدمات ماهواره‌ای مخابراتی، حفظ و توسعه منابع مدار- فرکانس، تسریع در توسعه بازار خدمات ماهواره‌ای سراسر کشور از طریق...

صدور مجوز بهره‌برداری از ایستگاه‌های زمینی برای رصد ماهواره‌

1397/08/19
مرتضی براری اظهار داشت: «یکی از مهم‌ترین دغدغه‌ها و برنامه‌های سازمان فضایی ایران شناسایی، ساماندهی، توانمندسازی و توسعه بازار شرکت‌های فعال در عرصه فضایی کشور است.» وی افزود: «شرکت‌های...

پربازدیدکننده ترین خبر

زندگینامه اون گاریوت دانشمند و فضانورد فقید ناسا

اون گاریوت دانشمند و فضانورد ناسا که در برنامه های ماموریت‌های ایستگاه فضایی اسکای‌لب و کیهان پیمای شاتل در سن ۸۸ سالگی درگذشت.