1397/08/15

گروهی از دختران قرقیزستانی می‌خواهند اولین ماهواره این کشور را به فضا پرتاب کنند

از میان ۱۹۵ کشور جهان، ۷۲ کشور از جمله بولیوی، نیجریه، بنگلادش و پرو عضو آژانس بین‌الملل فضایی هستند. هنوز کشور قرقیزستان موفق نشده است به عضویت این آژانس دربیاید. به همین دلیل، گروهی از زنان جوان این کشور دست به کار شدند با همکاری یکدیگر اولین ماهواره را بسازند و به فضا پرتاب کنند. این گروه مصمم از...
 گروهی از دختران قرقیزستانی می‌خواهند اولین ماهواره این کشور را به فضا پرتاب کنند

از میان ۱۹۵ کشور جهان، ۷۲ کشور از جمله بولیوی، نیجریه، بنگلادش و پرو عضو آژانس فضایی بین‌المللی  هستند.
هنوز کشور قرقیزستان موفق نشده است به عضویت این آژانس دربیاید. به همین دلیل، گروهی از زنان جوان این کشور دست به کار شدند با همکاری یکدیگر اولین ماهواره را بسازند و به فضا پرتاب کنند.
گزارش سال گذشته رویترز از این کشور نشان می‌دهد، قرقیزستان کشوری آزاد برای فعالیت‌های زنان نیست و دختران جوان در آن با محدودیت‌های فراوانی روبرو هستند.
باورهای سنتی خانوادگی دختران را سریعا مجبور به ازدواج و تشکیل خانواده می‌کند و فرصت چندانی برای تحصیل در دانشگاه یا کارهای تحقیقاتی و پژوهشی ندارند.
اما این گروه مصمم از دختران قرقیزستانی در سنین ۱۷ تا ۲۵سالگی هستند و یک دوره رایگان رباتیک را گذرانده و هفته‌ای دو بار در دفاتر کلوپ (Kloop) یکدیگر را ملاقات می‌کنند.
کلوپ یک مدرسه روزنامه‌نگاری مستقل در شهر بیشکک، پایتخت قرقیزستان است. این دختران با تعریف یک پروژه سرمایه‌گذاری مشترک می‌خواهند ماهواره‌ای مکعبی مانند به نام کیوب‌ست (CubeSat) را با سرمایه‌ای نزدیک به ۱۵۰هزار دلار بسازند.
هزینه ساخت این ماهواره به صورت مشارکتی جمع‌آوری می‌شود و تا کنون زنان فضانوردی از روسیه و امریکا در این پروژه سرمایه‌گذاری کردند. قرار است ماهواره کیوب‌ست تا سال آینده میلادی آماده شود.

گروهی از دختران قرقیزستانی می‌خواهند اولین ماهواره این کشور را به فضا پرتاب کنند

چیزی فراتر از ساخت یک ماهواره
در حال حاضر، ۱۰۳نفر به طور مجموع ماهیانه ۸۴۸دلار به پروژه فضایی کشور قرقیزستان کمک می‌کنند. این گروه از دختران نام خود را  پترون (Patreon) گذاشته و با تعریف یک پروژه crowdfunding سعی کردند هنرمندان و بازیگران معروف را تحت تاثیر قرار دهند تا سرمایه بیشتری جمع‌آوری کنند.
آن‌ها برای رفتن به مرحله بعدی پروژه خود باید ماهیانه ۱۵۲دلار بیشتر جمع‌آوری کنند. آن‌ها در فاز اول سعی کردند یک چاپگر سه‌بعدی خریداری کرده و قطعات ماهواره را تولید کنند.
در فاز دوم، می‌خواهند نمونه‌های زمینی این ماهواره را تهیه و مورد آزمایش قرار دهند. در فازهای بعدی سراغ آموزش پرتاب ماهواره در کشورهای دیگر می‌روند و درنهایت اجزای مورد نیاز برای پرتاب ماهواره را خریداری و استقرار خواهند داد.

گروهی از دختران قرقیزستانی می‌خواهند اولین ماهواره این کشور را به فضا پرتاب کنند
هدف نهایی ارسال ماهواره کیوب‌ست به ایستگاه بین‌المللی فضایی (ISS) است تا کشور قرقیزستان هم در فهرست دارندگان ماهواره قرار بگیرد. برای پرتاب ماهواره به سکوی پرتاب و ماهواره‌بر نیاز ندارند و آن‌ها می‌توانند از طریق امکانات ناسا و برنامه‌های اشتراکی این ماهواره را پرتاب کنند.
در این میان، دختران قرقیزستانی به ابتکارات و ایده‌های جالبی فکر می‌کنند. مثلا، آن‌ها به ایده هدایت اشعه‌های خورشیدی به سوی زباله‌های فضایی مجاور ماهواره فکر می‌کنند تا بتوانند از تبخیر این زباله‌ها تأمین انرژی کنند.
ماهواره کیوب‌ست نمی‌خواهد فقط وظیفه ارسال و دریافت سیگنال‌ها را داشته باشد و کارهای پیشرفته‌ای برایش تعریف شده است که از همت بلند گروه پترون خبر می‌دهد.
به عنوان نمونه، می‌خواهند با این ماهواره از فلات تبت عکس‌برداری کنند چون یکی از زیباترین و مرتفع‌ترین قله‌های جهان است ولی تصاویر زیادی از آن در دسترس نیست.

منبع: یک پزشک

راهبرد |

نظر شما
اخبار مرتبط

آن‌ها باید نخستین می‌بودند

1397/07/07
بسیاری تصور می‌کنند که شوروی نخستین کشوری بوده که برنامه‌ای را برای سفر زنان به فضا در دست تهیه داشته است؛ اما واقعیت این است که آمریکا خیلی قبل از شوروی به فکر سفر زنان به فضا بوده؛ ولی...

زنان روس برای سفر به فضا علاقه‌ای ندارند

1397/08/05
در شوروی طی ماه‌های پایانی سال ۱۹۶۱ و پس از گذشت چند ماه از پرواز یوری گاگارین (Yuri Gagarin) و گرمان تیتف (Gherman Titov) تصمیم گرفته شد که گروه زنان فضانورد ایجاد گردد. ۵ نفر برای پرواز...

نخستین فضانورد پاکستانی سال ۲۰۲۲ به فضا سفر می کند

1397/08/09
وزیر اطلاع رسانی، میراث ملی و رسانه های پاکستان در خبری اعلام کرد که نخستین شهروند پاکستانی، سال 2022 با پشتیبانی و کمک علمی و فناوری دولت چین، به فضا سفر می کند. حسین فواد چودری وزیر اطلاع‌رسانی...

پربازدیدکننده ترین خبر

طرح نیروی فضایی آمریکا از دستورکار خارج می‌شود

قدرت گرفتن دموکرات‌ها در مجلس نمایندگان آمریکا تصویب طرح ترامپ برای تشکیل نیروی فضایی را نامحتمل کرده است. چند ماهی هست که دولت آمریکا طرح ایجاد یک نیروی فضایی را در دست بررسی دارد و هیچ‌کس به‌اندازه دونالد ترامپ (Donald Trump)، رئیس‌جمهوری این کشور، که نخستین بار این ایده را مطرح کرد، دراین‌باره ذوق و شوق ندارد. اما نتیجه انتخابات میان‌دوره‌ای تلاش‌های دولت را از بین برد. در انتخابات میان‌دوره‌ای آمریکا که در روز ۱۵ آبان در ایالت‌های این کشور برگزار شد، دموکرات‌ها اکثریت کرسی‌های مجلس نمایندگان را کسب کرده و جمهوری‌خواهان کنترل سنا را حفظ کردند. آدام اسمیت (Adam Smith)، نماینده ایالت واشنگتن، در بیانیه‌ای گفت: «من با طرح رئیس‌جمهور ترامپ برای تشکیل نیروی فضایی مخالفم. نگران آن هستم که طرح پیشنهادی وی درزمانی که با محدودیت در منابع لازم دفاعی و اولویت‌های مهم داخلی روبه‌رو هستیم،یک بروکراسی نظامی پرهزینه به کشور تحمیل کند. این طرح را در راستای منافع ملی آمریکا نمی‌دانم.» حتی پیش از انتخابات میان‌دوره‌ای نیز طرح نیروی فضایی در میان نمایندگان آمریکایی ازجمله جمهوری‌خواهان از حمایت چندانی برخوردار نبود. بااین‌وجود، کاخ سفید می‌گوید حتی اگر مجلس نمایندگان با طرح تشکیل نیروی فضایی مخالفت کنند این طرح را از دستور کار خود خارج نخواهد کرد.