1397/08/16

۱۶۰ فیل را به یک سانتی‌متر نخ آویزان کنید!

محققان دانشگاه سینگوا (Tsinghua University)، الیافی از جنس نانولوله‌های کربنی ساختند که استحکام بالایی دارد، به طوری که می‌توان از آن‌ها در ساخت آسانسوری به فضا استفاده کرد. یک سانتی‌متر مربع از این الیاف می‌تواند وزن ۱۶۰فیل را که بیش از ۸۰۰تن است، تحمل کند. این در حالی است که وزن آن تنها ۱.۶گرم است....
۱۶۰ فیل را به یک سانتی‌متر نخ آویزان کنید!

محققان دانشگاه سینگوا (Tsinghua University) در چین، الیافی از جنس نانولوله‌های کربنی ساختند که استحکام بالایی دارد، به طوری که می‌توان از آن‌ها در ساخت آسانسوری به فضا استفاده کرد. یک سانتی‌متر مربع از این الیاف می‌تواند وزن ۱۶۰فیل را که بیش از ۸۰۰تن است، تحمل کند. این در حالی است که وزن آن تنها ۱.۶گرم است. به اعتقاد وانگ چانگ‌کینگ (Wang Changqing)، متخصص تحقیقات آسانسور فضایی، نتایج این پروژه دستاورد بزرگی محسوب می‌شود.

ایده‌ ساخت آسانسور فضایی شاید یک داستان علمی تخیلی باشد، اما طی دهه‌های اخیر، دستاوردهای دانشمندان موجب شده تا این ایده به واقعیت نزدیک شود. یکی از چالش‌های ساخت چنین آسانسوری، ارائه‌ ماده‌ای بسیار سبک و مقاوم برای ساخت کابل است. براساس محاسبات ناسا، چنین کابلی باید مقاومت کششی بیش از ۷گیگاپاسکال داشته باشد. در سال ۲۰۰۵، آژانس فضایی آمریکا رقابت جهانی برای توسعه‌ی چنین موادی را مطرح کرد و جایزه‌ ۲میلیون دلاری برای آن در نظر گرفت، اما تا کنون کسی موفق به دریافت آن نشده‌است.
این الیاف حاوی نانولوله‌های کربنی، به اعتقاد سازندگان آن، استحکام ۸۰گیگاپاسکالی دارد. از نظر تئوری، نانولوله‌های کربنی می‌توانند استحکام ۳۰۰گیگاپاسکالی داشته باشند.
البته هنوز فاصله‌ زیادی تا تحقق رؤیای ساخت آسانسور فضایی وجود دارد و باید محاسبات و شبیه‌سازی‌های متعددی انجام شود. وانگ از محققان آسانسور فضایی می‌گوید که سامانه انتقال این آسانسور بیش از ۳۰ هزار کیلومتر کابل دارد که به این کابل‌ها باید ریل و پوسته محافظ را نیز اضافه کنید. این آسانسور در مجموع ساختار سنگین و پچیده‌ای است که باید به دقت محاسبه و شبیه‌سازی شود.

فناوری‌های نوین | فضانوردی و سرنشین‌دار |

نظر شما
اخبار مرتبط

ژاپنی‌ها همچنان پیگیر ایده آسانسور فضایی

1397/06/18
محققان دانشگاه شیزوکای ژاپن قصد دارند اولین آسانسور فضایی جهان را از طریق ماهواره‌بر H-2B مورد آزمایش قرار دهند.

پربازدیدکننده ترین خبر

با ۴ برنامه کاربردی رصد آسمان آشنا شوید

آیا عاشق نجوم هستید؟ با کمک گوشی‌های هوشمند خود این عشق پرهیجان را دنبال کنید. در حالیکه برای رصد صورفلکی، سیارات و سایر اجرام آسمانی از کتاب‌های آموزشی نجوم و تلسکوپ‌های آماتوری استفاده می‌کردیم، اکنون می‌توانیم به کمک برنامه‌های کابردی موبایل در اعماق آسمان شب کاوش کنیم. در آخرین پنجشنبه آبان، سه برنامه برای گوشی‌های iOS و Android معرفی می‌شود تا بتوانید موقعیت ستاره‌ها، سیارات، ماهواره‌ها و ایستگاه فضایی را در آسمان پیدا کنید.