1397/08/15

رونمايي از سامانه مکان ياب ماهواره ای بسيار دقيق ژاپن

سامانه مکان یابی جدید ژاپن با استفاده از ماهواره های میچیبیکی حاشیه خطا را به چند سانتیمتر کاهش می‌دهد. شینزو آبه (Shinzō Abe)، نخست وزیر، و نائوکو یامازاکی (Naoko Yamazaki)، فضانورد ژاپنی، در مراسم رونمایی در توکیو حضور داشتند. مقامات دولتی ژاپن می‌گویند پس از راه اندازی ماهواره‌های میچیبیکی از سال...
 رونمايي از سامانه  مکان ياب ماهواره ای بسيار دقيق ژاپن

طی مراسمی سامانه مکان‌یابی ماهواره‌ای ژاپن رسما آغاز به کار کرد. این سامانه که (Quasi-Zenith Satellite System) یا به اختصار QZSS نام دارد، با استفاده از ماهواره‌های میچیبیکی (Michibiki) حاشیه خطا را به چند سانتیمتر کاهش می‌دهد. QZSS فعالیت خود را از سال 2010 آغاز کرده و 4 ماهواره آن با نام‌های میچیبیکی 1 تا 4 به ترتیب در سال‌های 2010، 2012، 2013 و 2017 به فضا پرتاب شده‌اند. ماهواره‌های میچیبیکی بین 4 تا 5 تن وزن و 10 تا 15 سال طول عمر دارند.
شینزو آبه (Shinzō Abe)، نخست وزیر، و نائوکو یامازاکی (Naoko Yamazaki)، فضانورد ژاپنی، در مراسم رونمایی در توکیو حضور داشتند.
مقامات دولتی ژاپن می‌گویند پس از راه اندازی ماهواره‌های میچیبیکی از سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۷ امکان فعالیت شبانه‌روزی این سامانه مکان‌یابی فراهم شده است.
مکان‌یاب جدید با دریافت سیگنال‌های ماهواره‌ای، موقعیت‌یابی بسیار دقیقی با کاهش قابل ملاحظه حاشیه خطا از ۱۰متر به چند سانتیمتر به کاربر می دهد.
دولت ژاپن تا سال ۲۰۲۳ برای تقویت این مکان‌یاب جدید ۳ماهواره دیگر به فضا می فرستد.
نخست وزیر ژاپن در مراسم رونمایی گفت: «امروز سامانه موقعیت‌یاب جهانی در زندگی روزمره ضروریست زیرا گجت‌هایی مانند سامانه راهبری خودرو و نرم افزار نقشه‌خوانی بر روی گوشی‌های هوشمند به آن وابسته‌اند.»
آبه گفت ماهواره میچیبیکی صفحه جدیدی در تاریخ باز می‌کند و او از اینکه شاهد ایجاد تغییرات مثبت در زندگی روزمره مردم است شاد و هیجان زده می شود.
دولت ژاپن قصد دارد از ماهواره‌های میچیبیکی در ناوبری خودروهای خودران، ماشین‌آلات کشاورزی تمام خودکار و خدمات حمل و نقل کالا با پهپادها استفاده کند.
لازم به ذکر است که QZSS یک سامانه ناوبری منطقه‌ای می‌باشد؛ بدین معنی که مانند سامانه GPS متعلق به آمریکا، گلوناس (GLONASS) متعلق به روسیه و سامانه گالیله متعلق به اتحادیه اروپا و  تمامی کره زمین را پوشش نمی‌دهد.

ناوبری فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

ژاپنی‌ها همچنان پیگیر ایده آسانسور فضایی

1397/06/18
محققان دانشگاه شیزوکای ژاپن قصد دارند اولین آسانسور فضایی جهان را از طریق ماهواره‌بر H-2B مورد آزمایش قرار دهند.

راه اندازی قوی ترین ابر کامپیوتر ویژه تحقیقات فضایی در ژاپن

1397/06/24
دانشمندان امروزه به ابزارهای رصد قدرتمند و پیشرفته‌ای نظیر «تلسکوپ هابل» و «تلسکوپ بسیار بزرگ» واقع در شیلی دسترسی داشته و قرار است نمونه مدرن‌تر «جیمز وب» نیز به این مجموعه اضافه شود؛...

پربازدیدکننده ترین خبر

طرح نیروی فضایی آمریکا از دستورکار خارج می‌شود

قدرت گرفتن دموکرات‌ها در مجلس نمایندگان آمریکا تصویب طرح ترامپ برای تشکیل نیروی فضایی را نامحتمل کرده است. چند ماهی هست که دولت آمریکا طرح ایجاد یک نیروی فضایی را در دست بررسی دارد و هیچ‌کس به‌اندازه دونالد ترامپ (Donald Trump)، رئیس‌جمهوری این کشور، که نخستین بار این ایده را مطرح کرد، دراین‌باره ذوق و شوق ندارد. اما نتیجه انتخابات میان‌دوره‌ای تلاش‌های دولت را از بین برد. در انتخابات میان‌دوره‌ای آمریکا که در روز ۱۵ آبان در ایالت‌های این کشور برگزار شد، دموکرات‌ها اکثریت کرسی‌های مجلس نمایندگان را کسب کرده و جمهوری‌خواهان کنترل سنا را حفظ کردند. آدام اسمیت (Adam Smith)، نماینده ایالت واشنگتن، در بیانیه‌ای گفت: «من با طرح رئیس‌جمهور ترامپ برای تشکیل نیروی فضایی مخالفم. نگران آن هستم که طرح پیشنهادی وی درزمانی که با محدودیت در منابع لازم دفاعی و اولویت‌های مهم داخلی روبه‌رو هستیم،یک بروکراسی نظامی پرهزینه به کشور تحمیل کند. این طرح را در راستای منافع ملی آمریکا نمی‌دانم.» حتی پیش از انتخابات میان‌دوره‌ای نیز طرح نیروی فضایی در میان نمایندگان آمریکایی ازجمله جمهوری‌خواهان از حمایت چندانی برخوردار نبود. بااین‌وجود، کاخ سفید می‌گوید حتی اگر مجلس نمایندگان با طرح تشکیل نیروی فضایی مخالفت کنند این طرح را از دستور کار خود خارج نخواهد کرد.