1397/08/15

رونمايي از سامانه مکان ياب ماهواره ای بسيار دقيق ژاپن

سامانه مکان یابی جدید ژاپن با استفاده از ماهواره های میچیبیکی حاشیه خطا را به چند سانتیمتر کاهش می‌دهد. شینزو آبه (Shinzō Abe)، نخست وزیر، و نائوکو یامازاکی (Naoko Yamazaki)، فضانورد ژاپنی، در مراسم رونمایی در توکیو حضور داشتند. مقامات دولتی ژاپن می‌گویند پس از راه اندازی ماهواره‌های میچیبیکی از سال...
 رونمايي از سامانه  مکان ياب ماهواره ای بسيار دقيق ژاپن

طی مراسمی سامانه مکان‌یابی ماهواره‌ای ژاپن رسما آغاز به کار کرد. این سامانه که (Quasi-Zenith Satellite System) یا به اختصار QZSS نام دارد، با استفاده از ماهواره‌های میچیبیکی (Michibiki) حاشیه خطا را به چند سانتیمتر کاهش می‌دهد. QZSS فعالیت خود را از سال 2010 آغاز کرده و 4 ماهواره آن با نام‌های میچیبیکی 1 تا 4 به ترتیب در سال‌های 2010، 2012، 2013 و 2017 به فضا پرتاب شده‌اند. ماهواره‌های میچیبیکی بین 4 تا 5 تن وزن و 10 تا 15 سال طول عمر دارند.
شینزو آبه (Shinzō Abe)، نخست وزیر، و نائوکو یامازاکی (Naoko Yamazaki)، فضانورد ژاپنی، در مراسم رونمایی در توکیو حضور داشتند.
مقامات دولتی ژاپن می‌گویند پس از راه اندازی ماهواره‌های میچیبیکی از سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۷ امکان فعالیت شبانه‌روزی این سامانه مکان‌یابی فراهم شده است.
مکان‌یاب جدید با دریافت سیگنال‌های ماهواره‌ای، موقعیت‌یابی بسیار دقیقی با کاهش قابل ملاحظه حاشیه خطا از ۱۰متر به چند سانتیمتر به کاربر می دهد.
دولت ژاپن تا سال ۲۰۲۳ برای تقویت این مکان‌یاب جدید ۳ماهواره دیگر به فضا می فرستد.
نخست وزیر ژاپن در مراسم رونمایی گفت: «امروز سامانه موقعیت‌یاب جهانی در زندگی روزمره ضروریست زیرا گجت‌هایی مانند سامانه راهبری خودرو و نرم افزار نقشه‌خوانی بر روی گوشی‌های هوشمند به آن وابسته‌اند.»
آبه گفت ماهواره میچیبیکی صفحه جدیدی در تاریخ باز می‌کند و او از اینکه شاهد ایجاد تغییرات مثبت در زندگی روزمره مردم است شاد و هیجان زده می شود.
دولت ژاپن قصد دارد از ماهواره‌های میچیبیکی در ناوبری خودروهای خودران، ماشین‌آلات کشاورزی تمام خودکار و خدمات حمل و نقل کالا با پهپادها استفاده کند.
لازم به ذکر است که QZSS یک سامانه ناوبری منطقه‌ای می‌باشد؛ بدین معنی که مانند سامانه GPS متعلق به آمریکا، گلوناس (GLONASS) متعلق به روسیه و سامانه گالیله متعلق به اتحادیه اروپا و  تمامی کره زمین را پوشش نمی‌دهد.

ناوبری فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

ژاپنی‌ها همچنان پیگیر ایده آسانسور فضایی

1397/06/18
محققان دانشگاه شیزوکای ژاپن قصد دارند اولین آسانسور فضایی جهان را از طریق ماهواره‌بر H-2B مورد آزمایش قرار دهند.

راه اندازی قوی ترین ابر کامپیوتر ویژه تحقیقات فضایی در ژاپن

1397/06/24
دانشمندان امروزه به ابزارهای رصد قدرتمند و پیشرفته‌ای نظیر «تلسکوپ هابل» و «تلسکوپ بسیار بزرگ» واقع در شیلی دسترسی داشته و قرار است نمونه مدرن‌تر «جیمز وب» نیز به این مجموعه اضافه شود؛...

پربازدیدکننده ترین خبر

گرفتاری‌های سیاسی برای ماهواره‌بر ایرانی

ماهواره‌بر ایرانی بالاخره بعد از ماه‌ها انتظار برای پرتاب ماهواره‌‌ دانشگاه امیرکبیر از سوی عالی‌ترین مقامات کشور مجوز پرتاب گرفت. خبری که صرف نظر از موفقیت یا عدم موفقیت در پرتاب، دنیای سیاست را در ابعاد بین‌المللی تکان داد اما در دنیای فناوری شاید بیش از یک خبر پرتاب ناموفق ماهواره‌ سبک به مدار نزدیک‌ به زمین نبود اتفاقی که برای کشورهای نوظهور فضایی چندان هم غیر طبیعی نیست. با وجود آنکه تنها ۲۵ کشور به همراه اتحادیه اروپا توانایی پرتاب‌های فضایی را دارند، پرتاب ماهواره‌بر، امری متداول است که امروزه نه تنها دولت‌ها بلکه شرکت‌های خصوصی نیز آن را انجام می‌دهند. علاقه سرمایه‌داران به منظومه‌های پرتعداد ماهواره‌های کوچک نیز باعث شده تا هر روز بر تعداد پرتاب‌های فضایی اضافه شود. به همین دلیل اخبار پرتاب ماهواره‌بر در حال از دست دادن جذابیت خود برای رسانه‌هاست. با این وجود پرتاب ماهواره‌بر ایرانی همیشه به صدر اخبار داغ جهان راه پیدا می‌کند چرا که موضوع ماهواره‌بر ایرانی به یک میدان نبرد سیاسی در سطح جهانی تبدیل شده است که به اقتضا حال و روز دنیای سیاست برخوردهای متفاوتی از سوی دولت‌ها با این موضوع صورت می‌گیرد.