1397/08/15

امضای توافقنامه همکاری‌های فضایی کشورهای مستقل مشترک المنافع

کشورهای مستقل مشترک‌المنافع در آستانه،پایتخت قزاقستان، در زمینه انجام تحقیقات و استفاده از فضا برای اهداف صلح‌آمیز توافقنامه‌ای را به امضا رساندند. این توافقنامه به منظور بهبود چارچوب قانونی همچنین افزایش فعالیت‌های مشترک در بخش فضایی امضا شد. در این سند که به تصویب نمایندگان شش کشور روسیه، ارمنستان،...
امضای توافقنامه همکاری‌های فضایی کشورهای مستقل مشترک المنافع

کشورهای مستقل مشترک‌المنافع در آستانه،پایتخت قزاقستان، در زمینه انجام تحقیقات و استفاده از فضا برای اهداف صلح‌آمیز توافقنامه‌ای را به امضا رساندند.
این توافقنامه به منظور بهبود چارچوب قانونی همچنین افزایش فعالیت‌های مشترک در بخش فضایی امضا شد. در این سند که به تصویب نمایندگان شش کشور روسیه، ارمنستان، بلاروس، قزاقستان، تاجیکستان و ازبکستان رسید، اشاره شده است که این توافق شامل کلیه کشورهای عضو مشترک المنافع می‌شود و همه آن‌ها می‌توانند از مزایای آن بهره ببرند.
این توافق مقررات برای همکاری در زمینه اکتشاف و استفاده از فضا را در ارتباط با حل و فصل مسائل مربوط به حقوق مالکیت معنوی در چارچوب همکاری، تبادل اطلاعات محرمانه، اقدامات حفاظتی از فناوری و عملکرد شورای فضایی بین دولتی را مشخص می‌کند.
این سند بر پایه توافقی به امضا رسید که در جلسه شورای سران کشورهای مستقل مشترک المنافع در تاریخ ۲۸سپتامبر ۲۰۱۸ در دوشنبه،پایتخت تاجیکستان، تصویب شده بود.
مفاد توافق شده در این کنوانسیون شامل منابع فکری، علمی و تولیدی کشورهای عضو در زمینه تحقیقات فضایی و کاربردهای فضایی، ایجاد و به اشتراک‌گذاری سامانه‌های‌سنجش‌از‌دور زمین، سامانه‌های ارتباطی فضایی و پخش تلویزیونی، توسعه فناوری ناوبری ماهواره‌ای و نتایج فعالیت‌های فضایی در بخش‌های مختلف اقتصادی می‌شود.

دیپلماسی فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

قرارداد جدید کشورهای مستقل مشترک المنافع برای مقاصد صلح آمیز

1397/07/10
کشورهای مستقل مشترک المنافع در نشست خود در شهر دوشنبه تاجیکستان قراردادی را در مورد همکاری, تحقیقات و استفاده از فضا برای مقاصد صلح آمیز امضا کردند. در این نشست نمایندگان روسیه، ارمنستان،...

ناسا و سازمان فضایی امارات توافقنامه همکاری امضا کردند

1397/07/17
ناسا (NASA) و سازمان فضایی امارات (UAESA) توافقنامه‌ای را درباره همکاری و اجرای پروازهای فضایی امضا کردند. توافقنامه جدید ضمیمه توافقنامه جامعی است که در ماه ژوئن سال ۲۰۱۶ بین نمایندگان...

پربازدیدکننده ترین خبر

بازتاب پرتاب ماهواره پیام در رسانه‌های خارجی

ماهواره پیام امیرکبیر پس از گذشت 13 سال از آغاز طراحی سرانجام بامداد امروز به فضا پرتاب شد اما به علت نرسیدن سرعت ماهواره‌بر سفیر به میزان لازم، قرارگیری ماهواره در مدار با موفقیت همراه نبود. به دلیل ظهور منظومه‌های ماهواره‌ای پرتعداد، پرتاب ماهواره‌بر امروزه امری متداول است و حتی شکست در پرتاب ماهواره نیز بعضا توسط همه رسانه‌های خبری پوشش داده نمی‌شود. با این وجود پرتاب ماهواره‌بر ایرانی چه موفقیت آمیز باشد و چه نباشد، همیشه به صدر اخبار داغ جهان راه پیدا می‌کند چرا که موضوع ماهواره‌بر ایرانی به یک میدان نبرد سیاسی در سطح جهانی تبدیل شده است. سایت یورونیوز (euronews) به نقل از خبرگزاری رویترز نوشت: واشنگتن به تهران هشدار داده بود که سه پرتاب برنامه‌ریزی‌شده برای این ماه بر خلاف قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل می‌باشد. نیویورک تایمز (New York Times) با رویکردی سیاسی تنها به صحبت‌های اخیر مایک پمپئو (Mike Pompeo) وزیر امور خارجه آمریکا و بنیامین نتانیاهو (Benjamin Netanyahu) نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی پرداخت و به ماهواره‌های پیام و دوستی نپرداخت. سایت‌های خبری دیگر نیز از جمله ان بی سی (nbcnews) و آسوشیتد پرس (Associated Press) با انتشار اخباری مشابه به بازتاب‌های سیاسی این پرتاب بین مقامات آمریکایی و ایرانی پرداختند.